Gölgelerin Kırık Aksi

Gölgelerin Kırık Aksi

Uzun bir caddede yürüyüşe çıktıysanız sokak lambalarının göle ya da şehir merkezine yapılmış bir süs havuzuna düşmüş aksi dikkatinizi hiç çekmiş midir bilmiyoruz.Islık çalarak veya yerdeki teneke-plastik ambalaj kutularına tekme atmayı tercih ederseniz pek tabii ki bu sırlı perdeden bihabersinizdir. Sadece simetri ve ışık yansımalarından keyf alanlar için ‘dikkat etmelisiniz’ bundan sonra demek isteriz. Umarız […]

Uzun bir caddede yürüyüşe çıktıysanız sokak lambalarının göle ya da şehir merkezine yapılmış bir süs havuzuna düşmüş aksi dikkatinizi hiç çekmiş midir bilmiyoruz.Islık çalarak veya yerdeki teneke-plastik ambalaj kutularına tekme atmayı tercih ederseniz pek tabii ki bu sırlı perdeden bihabersinizdir. Sadece simetri ve ışık yansımalarından keyf alanlar için ‘dikkat etmelisiniz’ bundan sonra demek isteriz. Umarız bu yazıyı okuyunca dikkatinizi çekecektir.

Dümdüz bir yüzeyi olan havuzun üzerine düşmüş gölge aksi normal olarak görünmektedir. Normal bir gölge aksi kırık olarak görünmezken su üzerine düşen gölge aksları neden kırık olarak gözükmektedir. Bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

su yüzeyine düşen gölge aksi

Havuz veya gölün kıpırtısız yüzeyi dümdüz bir ayna gibi olduğu halde ışığın yansıma yasası gereği düzlem üzerine düşen ışığın açısı ile yansıma açısı birbirine eşit olması gerekirken, bizim bahsettiğimiz durumda yalnızca yüzeyi bir tek noktasındaki ışık kaynağından yansıyan bakan kişinin gözüne girer. Bu durumda ışık kaynağının net olarak yansımasını gördüğümüz için yüzey rüzgar gibi dış faktörlerin etkisiyle dalgalanarak, olumsuz bir durumda yüzey üzerine birkaç noktadan bakan kişinin gözüne aynı açıyla ışığın yansıması gönderildiğinden bu durum ışığın birkaç farklı görüntü biçiminde görünmesine sebep olur.

İşte ışığın dalgalar halinde hareket etmesi sebebiyle bu noktalar değişir. Bize gelen görüntüler kayar, dolayısıyla su üzerinde yüzeyine düşen gölge aksine kırık gibi gözükür.

Bizim burada yapmak istediğimiz dikkatinizi çekmeye çalışmak ve basit ama önemli fizik yansımalarını ortaya çıkarmaktır. Farkındalık yaratan bir misyon edinmemiz, bunun sonucunda da hiçbir şeyin sebepsiz ve gereksiz olmadığını gözler önüne sermektedir. Doğada yaşanan, görünen her olayın bilimsel bir açıklaması mutlaka vardır. Su yüzeyine düşen gölge aksi de bunlara sayılacak ilginç örneklerdendir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mehmet Hoca'dan Şiirler

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?