Gözler Neden Hassastır

Gözler Neden Hassastır

 Gözler hassas organlarımız olduğu için ışığa karşı tepki gösterir ve çok rahatsız olurlar. Sizin de trafiğe çıktığınız zaman karşıdan gelen araçların farları tarafından rahatsız edildiğiniz olmuştur. Çünkü parlak ışıklar gözleri rahatsız eder. Bir başka gözlerimizi rahatsız eden durum ise aniden kesilen elektriklerin bir anda hiçbir şey göremeyecek hale getirdiğine maruz kalmışsınızdır. Elektrikler kesilince birden zifiri […]

 Gözler hassas organlarımız olduğu için ışığa karşı tepki gösterir ve çok rahatsız olurlar. Sizin de trafiğe çıktığınız zaman karşıdan gelen araçların farları tarafından rahatsız edildiğiniz olmuştur. Çünkü parlak ışıklar gözleri rahatsız eder.

Bir başka gözlerimizi rahatsız eden durum ise aniden kesilen elektriklerin bir anda hiçbir şey göremeyecek hale getirdiğine maruz kalmışsınızdır. Elektrikler kesilince birden zifiri bir karanlıkta kalır gözleriniz bu karanlıkta yaşayarak neye uğradığını bilemezsin. Az sonra gözler karanlığa yavaş yavaş alışır etraftaki cisimleri seçmeye başlar ortama uyum sağlar. Gözlerin ışığa karşı neden böyle tepki gösterdiğini açıklamaya çalışalım.

Hassas yaratılan görme organımız gözün ağ tabakasında çubuk ve koni adı verilen hücreler ışığa karşı çok duyarlı iki tür alıcı sinir hücresinden oluşmaktadır. Düşük yoğunluktaki ışıl akarsu duyarlı olan çubuk hücreleri renkleri ayırt etmede başarısız kalırlar. Işte bu sebepten dolayı gece koşullarında pek kullanışlı hale gelebilirler. Yüksek yoğunluktaki ışıklara karşı aşırı duyarlı olan hücreleri ise renkleri algılayabilmektedirler.

Ağ tabakasının üstüne ışık düştüğü zaman ışık enerjisi ışığa hassas hücrelerde yer alan bir pigment tarafından emilmektedir. Meydana çıkan foto kimyasal madde sinir uyarılarını beynimize gönderir görme işlemi esnasında pigmentin ışık hassas olan kısmının tekrar oluşması ile tamamlanır.

Gözler herhangi bir parktaki ışık gözbebeklerinin büyüklüklerini değiştirebilecek ve göz kapaklarını kısıp açabilecek şekilde uyum sağlar. Işte bu şekilde ışıktan etkilenerek beyazlanmış olan pigment miktarı ile tekrar oluşan pigment değeri arasındaki bir denge sağlanmış olmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tırnak Yeme Alışkanlığı; Duygusal Nedenlerin Yansıması

Gözlere gelen ışık miktarı birdenbire aşırı şekilde değişecek olursa bu denge bozulmuş olur ve yeniden denge oluşturuluncaya kadar geçen zaman zarfında görüşümüzü kaybetmiş oluruz kısaca göze giren ışık eğer çok aşırı derecede parlak olursa gözlerimizi tamamen kapatırız.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?