Grafik Tasarımı Grafiker Grafik tasarımcısı Hakkında

Grafik Tasarımı Grafiker Grafik tasarımcısı Hakkında

Dikkatinizi çekiyor mu bilemeyiz ama yolda yürürken bilboardlara asılmış afişler ya da işletmelerin temsilini yapan logolar ile dergiler, kitaplar velhasıl görsel olarak bizi cezbeden her şey grafik tasarımı ile alakalıdır. Bu meslek bir hobi olarak başlar, sonrasında gelişir, şekillenir, profesyonel bir iş haline gelir. Grafiker-grafik tasarımcısı ünvanı ile piyasada boy gösteren bu görsel tasarım uzmanları […]

Dikkatinizi çekiyor mu bilemeyiz ama yolda yürürken bilboardlara asılmış afişler ya da işletmelerin temsilini yapan logolar ile dergiler, kitaplar velhasıl görsel olarak bizi cezbeden her şey grafik tasarımı ile alakalıdır. Bu meslek bir hobi olarak başlar, sonrasında gelişir, şekillenir, profesyonel bir iş haline gelir.

Grafiker-grafik tasarımcısı ünvanı ile piyasada boy gösteren bu görsel tasarım uzmanları nasıl yetişiyor? Kimler bu mesleği seçmelidir? Grafik tasarım bölümü okumak için hangi aşamalardan geçilir ve daha nice merak edilenleri enine boyuna ele aldık.

Grafik tasarımı nedir

Herhangi bir mesajı, yazıyı ya da görseli belli kitleye aktarmak için ortaya çıkarılan görsel düzenlemeler (iki ya da üç boyutlu çalışmalar) grafik tasarımın içine girer. Bunlar; her türlü ambalaj ürünü, film tasarımı, dergi, kitap, afiş, animasyon, logo, billboard tasarımlarını içine alabilir. Yani insanın kendi imajinasyonunu ortaya koyarak elde ettiği ve toplumu etkileyebilecek görsel unsurların tasarlanmasına grafik tasarımı adı verilir. Popüler meslekler arasında yer alan grafikerlik hakkında yolculuğa hazır mısınız?

Ekstra olarak simetrik ya da asimetrik olarak dengeleme, hizalama, yakınlık, orantılama, vurgulama, zıtlık, tekrarlama gibi sanatsal kriterler öne çıkarılır. Bu işleri yapabilmek için de belli eğitimi almak ve uygulamak şarttır. Bütün bunları yapabilmek için grafik tasarım bölümü okumak kişiye önemli bir farklılık sağlar.

Nasıl grafiker-grafik tasarımcısı olunur

Grafik tasarımının tarihçesi

İnsanlığın varoluşundan günümüze kadar tasarımın var olduğu gözlenmektedir. Tarihçiler ‘hiyeroglif yazı’ dedikleri şekillerle iletişim insanlığın ilk tasarımları olarak karşımıza çıkar.

Milattan Önce 14000. yıllarında tasarımın izlerine rastlanır. Sonraki dönemlerde ise yazının icat edilmesi bir başka boyut kazandırarak kitaplar, el yazmaları ve görsel tasarım unsurları yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Johannes Gutenberg matbaayı icat edince de kitap geniş toplum kesimleri tarafından ilgi gördü. Beraberinde de metinler, resimler, tasarımlar, sanayileşme, küreselleşme, modern yaşam, fotoğraf makineleri grafik tasarımının tarihçesinin önemli bir kronolojisini oluşturdu.

Bugün gelinen noktada ise grafik tasarımcısı veya grafiker ünvanlı insanların kullanımına sunulan birçok grafik tasarım programı piyasaya sunuldu. Yani grafik tasarım bölümüne olan ilgi günbegün artmaya başladı. Bildiğiniz üzere neredeyse kullanılmayan sektörü olmaması bu eğlenceli, hayal dünyasına yönelik meslek olan grafik tasarımı gençlerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Nasıl grafiker-grafik tasarımcısı olunur

Bu mesleği icra etmek için birkaç alternatif mevcuttur. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı grafik tasarım kursu sertifikasyonu veren kurumlar başta olmak üzere, halk eğitim merkezleri ya da internet ortamında online eğitim veren sistemler mevcuttur. Bunlar başarılı olmak, kariyer yapmak, işin tekniğini öğrenmek için yeterli gelmeyebilir. Bu bakımdan eğitim basamaklarını sırasıyla tırmanmak en doğru olanıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Grafiker olmak için meslek liselerinin grafik bölümüne grip başlangıç yapılabilir. Sonrasında görsel sanatlar fakültesinin grafik tasarımı bölümü hedeflenmelidir. Bütün bu süreçler içerisinde kişi kendini geliştirmelidir, yani bilgisayarla ilgilenmeli, popüler grafik tasarım programlarını indirmeli ve deneme yanılma yoluyla mesleğin temelini oluşturmalıdır.

Hakkını yemeyelim, özel bilgisayar kursları da üniversite ayarında grafik tasarım eğitimleri verebilmektedir. Hepsi için geçerli olmasa da gerçek anlamda bu işe kendini adamış akademiler olduğunu söyleyebiliriz.

Grafik tasarımcısı olmak için iki alternatif öğrencilerin dikkatini çekmektedir. 2 yıllık önlisans grafik tasarımı bölümü ve görsel sanatlar fakültesine bağlı lisans düzeyindeki grafik tasarımı bölümü. Hangisine girmek, eğitim almak yeterlidir, diye sorduğunuzu tahmin ediyoruz.

İşin doğrusu; eğitim alınan fakülte, meslek yüksek okulu, bilgisayar kursu, halk eğitim merkezi veya hiç eğitim alınmadan bu işi icra edebilmek değildir. Mesleğe gönül vermek, mesleğin gerektirdiği özellikleri taşımak ve grafik ile alakalı konularda bilgi birikimi sahibi olmak, araştırmak olduğunu hatırlatmak gerekir. Aksi takdirde özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden güzel sanatlar fakültesine girip 4 yıl 5 yıl sıra çürütmek, sonrasında yeterli bilgi ve donanıma sahip olmamak ve diploma sahibi olmak; elde var sıfır demektir. Buna karşın bilgisayarlarda online eğitime katılmış, gecesini gündüzüne katmış, grafik tasarım programlarını bilgisayarına indirmiş deneme-yanılma yoluyla afiş, logo çalışmalarına ağırlık vermiş, kendini bu işe vermiş bir kişinin diploma sahibi olmasına gerek var mı?

Bu alanda iş yapacak kişi ortaya koyduğu eserleriyle kendini kabul ettirecektir. Yani sizi işe almayı düşünen kişiler referanslarınızı görmek isteyecek, yaptığınız çalışmaları sunmanızı bekleyecek. Hatta ve hatta yetinmeyecek, sizden istediği bir çalışmayı anında yapmanızı bekleyecek.

İşte bütün bu beklentilere tereddütsüz cevap veren kişi 2 yıllık grafik tasarımı bölümü mezunu olsa ne yazar, hiç eğitim almasa ne yazar, 4 yıllık güzel sanatlar fakültesi grafik tasarımı bölümü mezunu olsa ne yazar?

Grafik tasarımcısı-grafiker ne iş yapar

Kimler grafiker grafik tasarımcısı olabilir

 • Hayal gücü gelişmiş, eylem ve bilgiyi estetikle birleştirme kapasitesine sahip olanlar
 • Girişimci, tasarımcı, yönetici ve hayal dünyası sıradışı olan kişiler
 • Görsel iletişimin bütün unsurlarını hayal dünyasında betimleyebilenler
 • Grafik tasarımının sanatsal inceliklerini ve temel tekniklerini özümsemiş olanlar
 • Kültür-sanat ve yeterli entellektüel altyapıya sahip olanlar
 • Mesleki gelişimine ağırlık verenler
 • Bilgisayar destekli her türlü tasarım programını öğrenmek için yeterli azim ve istek sahibi olanlar
 • Müşterilerin brieflerine uygun olarak tasarım belirleyebilenler
 • Estetik kaygısı taşıyanlar
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yerel Yönetimler Bölümü Okunur mu? Maaşı, İş İmkanları

Grafik tasarımcısı-grafiker ne iş yapar

Yukarıda saydığımız eğitimlerden hangisini alırsanız alın, piyasada iş yapabilmek için mutlaka ortaya eser çıkarmanız gerekir. Adınıza ister grafiker, ister grafik tasarımcısı deyin fark etmez, bu meslek erbapları genelde freelance olarak çalışır.

Firmaların, reklam ajanslarının, film-dizi ajanslarının, matbaa ve basım şirketlerinin kendilerine iş tekliflerini değerlendirir. Dolayısıyla zaman mefhumu yoktur. Kendi bilgisayarı başında istediği zaman dilimleri içerisinde tasarım yapar.

Bütün grafikerler-grafik tasarımcıları freelance çalışmak zorunda değildir. Reklam ajanslarında daimi personel olarak da görev alabilirler. Çalışma alanları şunlardır; Film-sinema-dizi şirketleri, web tasarım firmaları, reklam ajansları, grafik tasarım ajansları, basın ve yayın kuruluşları iş imkanı tanır.

Grafiker grafik tasarımcı maaşı ne kadar

Çok ilginç bir meslek ve kazanacağı gelir hakkında fikir teatisi yapmak zorundayız. Bir önceki başlık altında belirttiğimiz üzere, serbest zaman dilimlerinde kendi hayal gücüyle, ortaya koyacağı bir üründen bahsediyoruz. Dolayısıyla grafik tasarımcı maaşı şu kadar, bu kadar gibi ifadeler çok gerçekçi olmaz. Yapacağı çalışma, kendine iş teklifinde bulunan firma-şirket-ajans ile birlikte pazarlık sonucunda netlik kazanır.

Grafiker ayda iki tane tasarım yapar yerine göre 50.000 TL kazanabilir ve ya yılda 100 tane tasarım yapar toplam 50.000 lira kazanabilir. Demek istediğimiz şu; grafiker maaşı standart olamaz. Yapılan çalışma karşı tarafa verilen teklif ve yapılan pazarlık sonucunda elde edilen gelir oranında olur. Bu durum freelance grafik tasarımcı-grafiker için bu şekildedir.

Düzenli bir işi olan, herhangi bir firmada aylık maaşla çalışan grafiker-grafik tasarımcısı maaşı değişkenlik gösterir. Firma ile yapılan anlaşma neticesinde ve alınacak ekstra primler ile 5-10 bin TL civarında seyredebilir.

Popüler meslek grafiker

Grafik tasarımcı-grafiker hangi grafik tasarım programlarını bilmelidir

Kodlama dili, web geliştirme programı, vektörel tabanlı tasarım programları, pixel tabanlı tasarım programları, üç boyutlu çalışmalar sunan programlar olmak üzere öğrenebileceği bütün grafik tasarım programlarını bilmek zorundadır.

Bir çalışma yapmak durumunda kaldığı zaman farklı programları kullanma ihtiyacı hissedecektir. Dolayısıyla ortaya çıkaracağı ürünü değişik programlar yardımıyla en mükemmel şekilde hazırlanmalıdır.

Yaygın olarak kullanılan grafik tasarım programları şunlardır;

 • Adobe Photoshop
 • Adobe illustrator
 • Coral travel
 • Adobe indesign
 • 3DS Max
 • Adobe flash
 • Freehand
 • Adobe dreamweaver
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şoförlü Araç İhtiyacına Tecrübeli Çözüm Arayanlar

Tanınmış ünlü grafikerler

Türk olarak Emrah Yücel, Hollywood filmlerinin afişlerini pazarlamakla ün salmıştır.

Aslına bakarsanız Türk grafik sanatının babası kabul edilen İhap Hulusi Görey’dir. Grafik tasarım sanatçısı ve reklamcılığın ilk önemli isimlerinden birisidir. Türk markalarının tanınmasına öncülük etmiştir. Devlete ait kurumların çoğunun kurumsal kimlik oluşturmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görsel açıdan tanınmasında katkı sağlamıştır. Yani İhap Hulusi Güney grafik sanatının kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Yabancı ünlü grafikerlerden bazıları da şunlardır; İvan Chermayeff, Shepard Fairey ve Milton Glaser.

Grafik tasarımcısı grafiker iş imkanları

Öyle ya da böyle bu ünvanı hak eden kişilerin iş imkanları şunlardır; Fotoğraf stüdyoları, gazeteler, dergiler, yayın evleri, grafik tasarım birimleri, matbaalar, grafik tasarım ajansları, reklam ajansları, WEB tasarım firmaları, dizi film-sinema şirketleri ve afiş, logo ihtiyacı duyan her türlü diğer kurum kuruluşlar.

Grafikerler daimi personel veya anlaşmalı iş yapma şeklinde de iş imkânına sahiptirler. Daha önce de vurguladığımız gibi grafik tasarım bölümü mezunu olan insanlar daha ziyade serbest yani freelance olarak çalışır.

Grafik tasarımı bölümü okumak için birkaç alternatif mevcuttur. Üniversite eğitimi almak isteyenler yerine göre uzaktan öğretim, yerine göre ikinci öğretim eğitimin yanı sıra; örgün, özel yetenek sınavı ile alan vakıf ve devlet üniversitelerinde eğitim görebilir.

Grafik tasarım taban puanları

2 yıllık önlisans programları için oldukça fazla alternatif sunar. Temel Yeterlilik Testinden alınabilecek herhangi bir puan önlisans okumak için yeterli gelebilir. Ama ne kadar taban puan barajı aşılırsa tercih edilecek üniversite, hatta burslu okuma imkanı o kadar artacaktır.

Değerli gençler, Dünya baş döndürücü bir ivme ile değişmektedir. Teknoloji baş aktör olarak dikkatimizi çekmektedir. İş hayatında grafik tasarımcılarına ihtiyaç her daim artmaktadır.

Fotoğraf, resim, çizim ya da yazının bir bütünlük halinde çoklu ortamlarda, bilgisayar yardımıyla bütünleştirilerek ortaya çıkarılan grafik tasarımı herkesin ilgisini çekmektedir. Bu serüvene dahil olmak isteyenlere yol haritası oluşturduk. Nasıl grafik tasarımcısı-grafiker olunur, kimler bu sürece dahil olmalıdır, grafik tasarım bölümü okumak için hangi özellikler gerekir, bu ünvana sahip olan kişilerin maaşları-kazançları ne kadardır… Grafik tasarımı bölümü geçmişigeleceği hakkında fikir teatisi yaptık, umarız yararlı bilgiler verdik.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?