Grip ve Nezleden Korkmanıza Gerek Yok!

Grip ve Nezleden Korkmanıza Gerek Yok!

Kış aylarının amansız hastalığı olan nezle, grip ile karıştırılmaktadır. Nezle üst solunum yolları hastalığı olarak insanlarda genelde burun akıntısı şeklinde kendini gösterir. Oysa çok tehlikeli bir hastalık olan grip bünyesinde nezleyi de barındırır. Nezle soğuk algınlığı şeklinde insana zarar veren hastalıkların başlangıcı olarak da kabul ettiğimiz dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Nezle basit yöntemlerle […]

Kış aylarının amansız hastalığı olan nezle, grip ile karıştırılmaktadır. Nezle üst solunum yolları hastalığı olarak insanlarda genelde burun akıntısı şeklinde kendini gösterir. Oysa çok tehlikeli bir hastalık olan grip bünyesinde nezleyi de barındırır. Nezle soğuk algınlığı şeklinde insana zarar veren hastalıkların başlangıcı olarak da kabul ettiğimiz dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Nezle basit yöntemlerle tedavi edilirken grip ise ciddi bir rahatsızlık olduğu için mutlaka doktora giderek, gerekirse antibiyotik tedavisi uygulanarak tedavi edilebilmektedir.

Konumuz nezle olduğu için nasıl tedavi edilmesi gerektiği hakkında ipuçları vereceğiz. Çünkü doktora gitmeden tedavi olunabilen nezle yatak istirahati gerektirmeden ayakta getirebilecek basit bir hastalıktır. Nezlenin en belirgin belirtileri arasında hapşırmak ve burun akıntısı olduğunu herkes bilir. Çok nadir olsa da kusma ve mide bulantısı şeklinde kendini gösterebilir.

Nezle ile grip arasındaki fark

Nezle nasıl tedavi edilir?

Viral bir hastalık olan nezle için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Virüs ve bakterilerin sebep olduğu nezlede antibiyotik tedavileri oldukça işe yaramaktadır. Alerjik nezle ile soğuk algınlığı şeklinde kendini gösteren nezle karıştırılmaması gerekir. Çünkü alerjik  nezle kişiye özgüdür. Herkes alerji yapan maddeleri bilir ve ondan uzak durursa nezle olmaz. Ancak viral nezle bir takım solunum yolu ve deri temasından dolayı insanlara geçtiği için acilen tedavi edilmesi gerekir.

Evde nezle tedavisi nasıl yapılır?

Her ne kadar ciddi bir rahatsızlık olmasa da sürekli burun akıntısı ve hapşırmadan dolayı toplum arasında rahatsız olmamak için nezleden bir an önce kurtulmak gerekir. Bunun için en etkili yöntemler bitki çaylarıdır. Özellikle kuşburnu, Ihlamur ve papatya çayı içerek vücudunuza direnç kazandırabilirsiniz. Ayrıca vücuttaki mikropları öldürmek için zencefil nezle tedavisinde çok etkilidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  '5 Saniye Kuralı' Nedir, Doğru mudur?

Günde iki bardak suda demlenmiş adaçayını süt ile karıştırarak içerseniz çabuk şifa bulursunuz. Bir bardak kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar tarçın atın, 10 dakika bekleyin ve için. Bu işlemi günde 2 defa yaparsanız çok hızlı bir şekilde nezleden kurtulmuş olursunuz. Nezle tedavisi için doğal bal çok etkilidir. Bol bol tüketilmesi halinde vücuda direnç kazandırdığı için bal nezle tedavisi için çok etkilidir. Su tüketiminin artırılması gerekmektedir. Mikroplardan kurtulmak için bol bol su içmek şarttır. Nezle olan kişiler nemli ortamda bulunursa çok çabuk iyileşir. 

Nezle ile grip arasındaki fark

Nezle ile grip arasındaki farkı anlamak çok zor değildir. Grip olan bir insan halsizlik bitkinlik, yorgunluk hisseder. Bununla birlikte baş ağrısı, burun akıntısı yaşanabilir.

Nezlede ise sadece üşütme ya da solunum yolu ile bulaşan burun akıntısı ağırlıktadır. Her iki durumda da insan günlük aktivitelerden geri kalır, verimlilik düşer ama eğer gerçek bir grip vakası baş göstermişse bu rahatsızlığı çeken kişi istese de çalışamaz. Bitkin düştüğü için yatarak istirahat etmelidir.

Nezle ile grip arasındaki farkın en belirgin tarafı ise çalışan bir insanın mesaisini aksatmaması, işleri yavaş da olsa yürütebilmesi kişinin nezle olduğunun göstergesidir. Aksi durumda çalışamaz, kendinden beklenen performansı sergilemez, hatta konuşmakta bile güçlük çeker.

Grip olan bir insan yemeden içmeden kesilir, çünkü iştahsızlık sonucunda canı hiçbir şey çekmez. anlayacağınız nezle hastalığı ayakta da geçirilebilir, lakin grip rahatsızlığı olan birisi istirahat etmeli, dinlenmeli, çalışmamalı.

Nezle nasıl tedavi edilir?

Grip olan birisi nasıl beslenmelidir

Bitkisel çaylar, bal-limon takviyesi ile içilmelidir. Sonra çorba seansı başlatılmalıdır. Yani sebze karışımlı çorbalar içine limon sıkılarak sıcak olarak tüketilmelidir. Ara öğünlerde portakal suyu, ananas, avokado gibi meyveler yenmelidir. Çünkü vücut yeniden harekete geçirilmeli, canlandırılmalı, ayağa kaldırılmalıdır. Bunun için de vitamin deposu olan yiyecek ve içecekler bünyeyi yormadan geri kazanılmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Pamuklu Bez Çanta İmalatı Artıyor

Bal, pekmez bitkisel çayların içine birer ikişer kaşık ilave edilerek tüketilmelidir. En güzel terapi ise sessiz ortamda sırt üstü yatarak uyunmalı, sık sık el yüz yıkanarak sağlıklı kalmak için çalışılmalıdır.

Kulak tıkanıklığı varsa ne yapılmalıdır

Nezle ve grip hastalığı sonrasında kulak tıkanıklığı gibi şikayetler oluşabilir. Enfeksiyon hastalıklarının sonrasında meydana gelen bu rahatsızlık nekahat döneminden sonra yavaş yavaş düzelir. Ancak bazen bu durum uzun süreli devam edebilir.

Kulak tıkanıklığının giderilmesi için ne yapılmalıdır

Bu problemin birkaç gün içerisinde kendiliğinden normalde dönüşeceği unutulmamalıdır. Aksi durumda yani bir türlü geçmeyen kulak çınlaması, duyma kaybı gibi şikayetlerin devam etmesi halinde mutlaka Kulak-Burun-Boğaz uzmanına gidilmelidir.

Bitkisel çözümlerle kulak tıkanıklığını tedavi etmek isteyenler sıcak su torbası ile kompres yapabilir. Bu durumda östaki borusu genişleyecek ve bir rahatlama oluşacaktır. Yani kulağınıza sıcak su torbası tutup östaki borusunun rahatlamasına yardımcı olmalısınız. Sıcak su torbası yerine içine sıcak su dolduracağınız plastik poşetler de olabilir.

Eğer daha geleneksel bir yöntem ile bu rahatsızlık yenme düşünceniz varsa, sıcak havlu ile aynı şekilde kulağınızı rahatlatmayı deneyebilirsiniz. Teknoloji ile üstteki borusunun gevşemesine yardımcı olmak için saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz. Kulağınızı yakmayacak sıcaklıkta kulağımıza doğru tutacağınız sıcak hava aynı görevi yerine getirecektir. Ama burada dikkat edilmemesi diğer sorunlara yol açabilir, çünkü saç kurutma makinesinin üflediği hava kulak deliğine doğrudan ve yakından tutulmamalıdır. Sadece arka taraftan ısıtma yöntemi denenebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Biyomedikal Nedir? Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar?

En doğrusu ise KBB uzmanına gitmek olduğu unutulmamalıdır. Nezle-grip hastalıkları mevsimsel ve bulaşıcı olduğu için kişinin kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak olarak kendini koruyacağı da hasta olmadan tedavi anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?