Gübre Faydalı mı Zararlı mı

Gübre Faydalı mı Zararlı mı

Bitkilerin verimliliğini artırmak amacıyla toprağa atılan gübreler organik ve kimyasal olmak üzere iki türlüdür. Zaman zaman gübre kullanımının ürünlere olumsuz yönde zarar verdiği yönünde bilgiler sızdırmaktadır. Gerçekten gübre faydalı mı zararlı mı hep birlikte konuyu ele alalım. Organik gübreler normal ölçülerde toprağa karıştırılması halinde oldukça faydalı bir bileşendir. Hayvansal gübrelerin açık alanda bekletilip zararlı asitlerin […]

Bitkilerin verimliliğini artırmak amacıyla toprağa atılan gübreler organik ve kimyasal olmak üzere iki türlüdür. Zaman zaman gübre kullanımının ürünlere olumsuz yönde zarar verdiği yönünde bilgiler sızdırmaktadır. Gerçekten gübre faydalı mı zararlı mı hep birlikte konuyu ele alalım.

Organik gübreler normal ölçülerde toprağa karıştırılması halinde oldukça faydalı bir bileşendir. Hayvansal gübrelerin açık alanda bekletilip zararlı asitlerin ayrıştırılma işlemi gerçekleştirilmesinden sonra toprağa karıştırılması hiç şüphesiz verimin artırılması ve toprağın güçlenmesi açısından oldukça yararlıdır. Bu konuda fazla tartışma yapılmamaktadır esas tartışma kimyevi gübreler üzerine yapılmaktadır.

Kimyasal gübre kullanımı zararlı mıdır

Toprak ve bitki açısından elbette zararları bulunmaktadır. Çevresel etkilerin uzmanlar tarafından kamuoyu ile paylaşılması ve buna çözüm bulunması yönünde telkinlerde bulunulmaktadır. Sera gazı emisyonunun yayılmasına sebep olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kimyevi gübrelerin zararlı olduğu su götürmez bir gerçektir. Çünkü tarım sektöründe yanlış rejiminin değişiklikleri, kuraklık, sıcaklıklarının artması, aşırı yağış oluşumu gibi olumsuz etkilerinin sebepleri arasında kimyasal gübre kullanımı geldiği söylenmektedir.

Kimyasal gübre tüketiminin artması ile organik atıkların aerobik ortamda bozunması sonucunda büyük çelişkiler göze çarpmaktadır. Uzmanlar bu konuda yetkilileri önlem alınması konusunda uyarmaktadır. Çünkü ülkemizde tarımdan kaynaklanan emisyonlar toprağı gübreleme yoluyla sürekli artış göstermektedir.

Toprağa atılan azot yağış ya da sulama neticesinde yeraltı sularına da karışıyor, derelerle taşınarak kıyı bölgelerine ulaşıyor ve çok uzaklardaki alanlar bile olumsuz yönde etkilenmiş oluyor. Kimyasal gübre kullanımının artması sera gazı emisyonlarının olumsuz yönde dünyamıza zarar vermesine neden oluyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zihinsel Direcin Önemi

Son yıllarda terör eylemlerinde de kimyasal gübre kullanıldığı yönünde gelen bilgiler bir başka tehlikeye dikkat çekiyor.

‘Gübre satışının yasaklanması tarıma büyük zarar verir’

Artan terör saldırılarında kullanılan amonyumlu nitrat gübrenin kullanılmasının anlaşılması ile birlikte önlem amacıyla bu gübrenin satışının yasaklanmasına tepki geldi. Dünyada en önemli nitrat üreticilerinden biri olan Haifa firmasının Türkiye genel direktörlüğünü yapan Yaşar Aydın potasyum ve azotun tarımda kullanılan ve verimliliği artıran en önemli malzeme olduğunu iddia etti.

Gübre satışının yasaklanması

Tarımda potasyum ve azot kullanılmaması halinde verimliliğin yarı yarıya düşeceğini belirten Aydın, hükümetin aldığı kararı eleştirdi. Yaşar Aydın çiftçiler için vazgeçilmez bir destek ürünü olan potasyum ve azotun yasaklanması halinde Türk tarımının bitme noktasına geleceğini savundu. Binlerce farklı testi ile tarımda verimliliği olumlu etki yaptığı ispat edilen nitratlı gübrenin mutlaka kullanılmak zorunda olduğunu hatırlattı. Eğer çiftçiler nitratlı gübre kullanmazsa verimlilik 10 kat düşeceğini iddia etti. Yaşar Aydın, “Çiftçiler nitratlı gübre atmazsa 1 dönüm yerden 3 ton domates alır, ancak gübreli tarım yapılırsa 10 katı daha fazla verim yakalayabilir. Verimli bir tarım yapabilmek için mutlaka fosforlu, potasyumlu ve azotlu 16 farklı element ihtiyaç duymaktadır.” dedi.

Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın terörle mücadele amacıyla nitratlı gübre satışını ve kullanımının yasaklanmasına tepki göstererek, Bakanlığın düşünmeden aldığı bu kararın Türk tarım sektörünü sekteye uğratacağını söyledi. Aydın, terörle mücadele konusunda devlete hak verdiklerini, ancak kaş yapayım derken göz çıkarmanın daha tehlikeli olacağı uyarısında bulundu. “Eğer potasyum nitrat tarımda kullanılmazsa o zaman çok ciddi sorunlarla karşılaşırız. Verimlilik önemli oranda düşüş gösterince bu sefer önemli dinamikleri ortadan kaldırırız.” dedi. Aydın Türkiye’de şu anda 6 milyon tona yakın gübre  kullanıldığını ve yaklaşık 2 ton civarında nitratlı, amonyum ve azotlu gübre olduğunu belirtti. Bu elementlerin tek başına patlamasının mümkün olmadığını yüksek ısılı reaksiyona ihtiyaç duyulduğunu ve bu konuya patlayıcı olarak bakarak değerlendirmenin çok şaşırtıcı olduğunu dile getirdi. Bu mantıkla hareket ederseniz benzini evdeki kullandığımız piknik tüplerine ya da büyük tüpleri kullanmamak gerektiğini hatırlattı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Telefon Bankacılığında Müşteri Hizmetlerinin Önemi

Teröristlerin saldırılarda kullandığı gübrenin yasaklanması ile şaşkınlık yaşadıklarını belirten Aydın, gübre satışlarının takip edilmesinin kayıt altına alınmasını çok zor olmadığını, ancak yasaklanmasının büyük sıkıntı yaratacağını hatırlattı. Aydın konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Gübre satışının yasaklanması tarım sektörüne büyük zarar verecektir. Yasak ne zamana kadar devam edecek tam bilgi sahibi değiliz. Potasyum ve azotun tarımda önemli bir verimliliğe sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Antalya’da Ağustos ayında kış mevsimi için seralar oluşturulmaya başlanacak insanlar bu gübreyi kullanmazsa büyük sıkıntılar yaşayacak. Dolayısıyla bu yasanın ne zamana kadar devam edeceğini önceden bilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde Türk tarımı büyük zarar görür. Tarımda gübre olmadan verimlilik olmaz. En önemli içerik olan potasyum olmadan da verimlilik neredeyse onda bir oranında düşer. Özellikle mısır, buğday gibi ürünler gübresiz yetiştirilemez. Gübrelerin satışının yasaklanması ve kullanılmaması Türk tarımında önemli kayıplara neden olur.”

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?