Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki ‘Yaşayan Müze’ İlgi Görüyor

Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki ‘Yaşayan Müze’ İlgi Görüyor

7’den 77’ye herkesin ilgi gösterdiği beyin sporlarından biri olarak kabul edilen satranca ilgi artıyor. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi bu güzel sporla uğraşmak, tanışmak, eğitim almak isteyenlere hizmet veriyor. Üstelik dünyanın en önemli satranç müzelerinden biri olarak kabul edilen Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde farklı arkadaşlarla tanışma, kaynaşma ve paylaşma fırsatı da yakalanabiliyor. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi […]

7’den 77’ye herkesin ilgi gösterdiği beyin sporlarından biri olarak kabul edilen satranca ilgi artıyor. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi bu güzel sporla uğraşmak, tanışmak, eğitim almak isteyenlere hizmet veriyor. Üstelik dünyanın en önemli satranç müzelerinden biri olarak kabul edilen Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde farklı arkadaşlarla tanışma, kaynaşma ve paylaşma fırsatı da yakalanabiliyor.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre ‘gez, gör, öğren’ projesi yapıldı. Bu protokol kapsamında öncelikli olarak Yenimahalle ilçesinde görevli öğretmenler müzeyi ziyaret etti. Mart ayında müzeyi ziyaret eden öğretmenler daha sonra çalıştıkları kurumlarda organizasyon yaparak Yenimahalle’de bulunan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ni öğrencileri ile tanıştırmak şansı yakalıyorlar.

562 özel farklı satranç takımı ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda da adından söz ettiren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi sürekli farklı etkinlikler düzenliyor. Son olarak öğretmenleri kendi bünyesinde eğiterek onlara farkını hissettiren müze, Yenimahalle’deki bütün öğretmen ve öğrencilere satranç sporuyla yakından ilgilenmeleri için fırsat veriyor. Bu amaçla Yenimahalle Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gökyay Vakfı Satranç Müzesi birlikte bir proje gerçekleştirerek herkesin satranca ilgi göstermesine fırsat tanıyacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı yöneticiliğini yapan Binnur Uçakhan, öncelikli olarak eğitim kurumundaki öğretmenlere satranç takımlarının hikayeleri, dünya genelindeki satranç müzeleri hakkında bilgi, satrancın tarihi gibi sunum yapıldığını söyledi. Ayrıca öğretmenlerin müzeye getireceği çocuklar da satranç müzesinde nasıl hareket edeceklerini, nasıl davranmaları gerektikleri konusunda öğretmenlerle bilgi alışverişi yaptıklarını söyledi.

satranç müzesi

Bu kapsamda Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görevli 60 tane öğretmen müzenin rehberi eşliğinde dünyaca ünlü satranç koleksiyonlarını gezme tanıma görme fırsatı yakaladılar. Gökyay Vakfı Satranç Müzesini gezip duygularını anlatmak isteyen öğretmenler şu değerlendirmeleri yaptılar:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KOLAY GENEL KÜLTÜR SORULARI

“Başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gökyay Vakfı Satranç Müzesi yöneticilerine bize bu fırsatı verdikleri için çok teşekkür ediyoruz. Ankara’da böyle mükemmel bir müze kurduğu  için koleksiyonlar değerli Akın Gökyay’a bize bu fırsatı sunduğu için minnettarız. Ayrıca bizim için hazırlanan bilgilendirici sunum sayesinde çok faydalı bilgiler öğrendik. Bizler de bu bilgilerimizi öğrencilerimizle paylaşarak onların da dünyanın en önemli müzelerinden birini görme fırsatlarını yakalamasını istiyoruz. Ankara’da ikamet eden vatandaşların bu müzeyi mutlaka görmeleri gerekir.”

ÇOCUKLARIN SATRANÇ DÜNYASINA YOLCULUĞU

Proje kapsamında çocukların satranç dünyasına yolculuk etmesi sağlanacak. Burada satranç eğitimleri ve seminerleri verilerek yaşayan müze haline gelmesi ve herkesin bu değerli mekanı ziyaret etmesine vasıta olunuyor. Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gökyay Vakfı Satranç Müzesi tarafından sunulan fırsatla ‘gez gör öğren’ projesi geniş kitleler tarafından desteklenmesi neticesinde bu beyin sporunun toplumda farkındalık yaratarak, insanların sosyalleşmesine katkı sağlaması hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak ilçedeki Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan satranca meraklı öğretmenler müzenin rehberi eşliğinde gerekli bilgileri alıyor, daha sonra öğretmenler edindikleri bu bilgileri öğrencilere aktarıyor. Öğretmen çalıştığı okuldaki öğrencilerle yeniden müze ziyaretleri yapılıyor. Öğrenciler müzeyi ziyaret etmek için grup indiriminden yararlanabiliyor. Böylece müze ziyaretleri oldukça uygun fiyata geliyor. Ankara’da yaşayan ya da yolu düşenlerin mutlaka bu güzide müzeyi ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?