Güneş-Ay Tutulmaları Ne Zaman Nasıl Olur

Güneş-Ay Tutulmaları Ne Zaman Nasıl Olur

Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girdiği zaman aralığında görülür. 2019 yılında güneş tutulması olacak mı, eğer olacaksa tarihleri ne zaman? En Yakın Güneş Tutulmaları 6 Ocak 2019 Doğu Asya’da parçalı olarak gerçekleşecek.2 Temmuz 2019 Kuzey Amerika’ tam tutulma olacak.26 Aralık 2019 Kuzey Asya Halkalı Güneş Tutulması gözlemlenecek.21 Haziran 2020 Kuzey Asya’da Halkalı Güneş […]

Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girdiği zaman aralığında görülür. 2019 yılında güneş tutulması olacak mı, eğer olacaksa tarihleri ne zaman?

En Yakın Güneş Tutulmaları

6 Ocak 2019 Doğu Asya’da parçalı olarak gerçekleşecek.
2 Temmuz 2019 Kuzey Amerika’ tam tutulma olacak.
26 Aralık 2019 Kuzey Asya Halkalı Güneş Tutulması gözlemlenecek.
21 Haziran 2020 Kuzey Asya’da Halkalı Güneş Tutulması yaşanacak.
14 Aralık 2020 Kuzey Amerika Tam Güneş Tutulması görülecek.
30 Nisan 2060 Kuzey Afrika, Türkiye, Orta Asya Tam Güneş Tutulması ömrü yetenler tarafından görülebilecek.

Tam Güneş Tutulması nasıl olur

Ay, Dünya’nın etrafında, Dünya da Güneş’in etrafında çember kabul edebileceğimiz yörüngelerde değil de basıklıkları çok küçük de olsa elips şeklindeki olan yörüngelerde dönüş yapmaktadırlar. Bu nedenle, Ay’ın, Dünya’ya olan uzaklığı ile Dünya’nın, Güneş’e olan uzaklığı sürekli değişkenlik göstermektedir. Bu değerlerin ortalama değer olduğu, gerçekte hem Ay’ın hem de Güneş’in görünen büyüklüklerinin sürekli değiştiği unutulmamalıdır. Böylece Ay, bazen Güneş’ten daha büyük görünür bazı durumlarda daha küçük görünmektedir. Güneş tutulması esnasında Ay’ın görünen büyüklüğü Güneş’ten büyükse o zaman tam güneş tutulması meydana gelebilir. Aksi halde tutulma tam olarak gerçekleşmez.

Ay tutulması gerçekleşmesi için gerekli şartlar, Güneş tutulması için de geçerlidir. Bir tam güneş tutulmasının oluşabilmesi için aşağıdaki koşullar oluşmalıdır.

Ay yörüngesine ilişkin düğümler çizgisi ile Güneş-Dünya doğrultusu çakışık olmalıdır. Ay’ın görünen çapı, Güneş’in görünen çapından daha büyük olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  GİRİP DE ÇIKILAMAYAN BOĞAZ; ÇANAKKALE
En Yakın Güneş Tutulmaları

Halkalı Güneş Tutulması Nedir

Örtülme Güneş’in görünen büyüklüğünün Ay’dan daha büyük olduğu zamana denk geldiği zaman, halkalı tutulma görülmektedir.

Parçalı Güneş Tutulması

Ay’ın yarı gölge konisine giren gözlem noktalarından gözlenen güneş tutulmaları parçalı güneş tutulması şeklinde gerçekleşir. Bu tür tutulmalarda Ay, Güneş’in sadece bir bölümünü örter.

Uzayla ilgilenenlere geçtiğimiz 3 yıl içinde birkaç önemli olay olduğunu hatırlatalım. Bu gök olayları; bir halkalı güneş tutulması ve 3 defa da parçalı ay tutulması şeklinde gerçekleşti.

Gök olaylarından yalnızca parçalı ay tutulması olanlardan biri 16 Eylül 2016 tarihinde Türkiye’den de gözlenebildi. Türkiye 2016 senesi için önemli bulduğu gök olaylarının derlendiği yıllık programında ilk önce 08-09 Mart tarihinde gerçekleşen fakat ülkemizden gözlenemeyen tam güneş tutulması ile bir halkalı güneş tutulması ve 3 parçalı ay tutulması daha yaşandı

TÜBİTAK  Ulusal Gözlemevi, sadece 16 Eylül’de gerçekleşen parçalı ay tutulmasının Türkiye’den rahatlıkla izlenebileceğini duyurdu. Parçalı ay tutulması şeklinde gerçekleşen gök olayının Asya, Avustralya’nın doğusu, Pasifik Okyanusu, Güneyde, Kuzey Amerika’dan görüldüğünü de söyleyebiliriz. 18 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşecek olan ikinci parçalı ay tutulması ise Asya’nın doğusu, Pasifik Okyanusu, Kuzey ve Güney Amerika Kıtaları’nda rahatlıkla izlenebildi.

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI

01 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşen olan halkalı güneş tutulması olayını ise Antartika’nın bir kısmı, Madagaskar ve Afrika Kıtası bu tutulmayı rahatlıkla izleyebildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki 'Yaşayan Müze' İlgi Görüyor

Bu tutulmanın en ilginç yanı ise, üç dakika süren olan halkalı evrenin Güneş çevresinde gözlenmesi oldu.

AY KIZIL GÖRÜNDÜ

16 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşen üçüncü parçalı ay tutulması, Güney Amerika’nın en doğusu Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya Kıtaları’nda rahatlıkla izlenebildi.

Bu tutulma olayında ayın dolunay şeklinde oldu. Türkiye’den de rahatlıkla izlenebilen üçüncü parçalı ay tutulması Türkiye saati ile 19.52’de ayın hafif kızıl renge göründü. Tam tutulmanın gerçekleştiği 21.54’te gerçekleşti tutulma olayı 23.56’da sona erdi.

MERKÜR GEÇİŞİ 

09 Mayıs 2016 tarihinde yaşanan bir başka önemli gök olayı, Merkür’ün geçişi oldu. Bu tarihte Merkür’ün Güneş önünden geçişini izledik. Türkiye’de bu geçişi saat 14.10’da Merkür gezegeninin Güneş’in dış kısmına hafifçe değmesiyle gerçekleşti. Ancak Türkiye için geçerli olan Güneş battıktan sonra geçiş tamamlandığı için Merkür’ün geçişi tamamen görülemedi.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?