GÜNEŞ SİSTEMİ VE DÜNYAMIZ

GÜNEŞ SİSTEMİ VE DÜNYAMIZ

GEZEGENİMİZ DÜNYA Dünyamızın büyük bir çoğunluğu kayalardan meydana gelmektedir. Uzayın güneş sistemi olarak adlandırılan bölümünde güneşin etrafında dönen dünyamız, güneş sisteminin etrafında dönen diğer gezegenlerde birlikte farklı hareketlerle dönmektedirler. Güneş sisteminde 9 tane gezegen bulunmaktadır. Dünyaya en yakın gezegen kızıl gezegen adı verilen Mars ve Venüs gezegenidir. Güneşe en yakın gezegen Merkür, en büyük gezegen Jüpiter, […]

GEZEGENİMİZ DÜNYA

Dünyamızın büyük bir çoğunluğu kayalardan meydana gelmektedir. Uzayın güneş sistemi olarak adlandırılan bölümünde güneşin etrafında dönen dünyamız, güneş sisteminin etrafında dönen diğer gezegenlerde birlikte farklı hareketlerle dönmektedirler. Güneş sisteminde 9 tane gezegen bulunmaktadır. Dünyaya en yakın gezegen kızıl gezegen adı verilen Mars ve Venüs gezegenidir. Güneşe en yakın gezegen Merkür, en büyük gezegen Jüpiter, halkalı gezegen Satürn diğerleri ise Uranüs, Neptün, Plüton diye sıralanmaktadır.

GEZEGENİMİZ DÜNYA

Gezegenler birbirlerine çok uzak mesafede bulunmaktadır. Gezegenler ve güneşin yaşı tahmini olarak 4 milyar 600 milyon yıl olarak düşünülmektedir.

Dünyamızın büyük bir olasılıkla fırıldak gibi hareket eden büyük bir gaz ve toz bulutundan meydana geldiği tahmin edilmektedir. Bu toz bulutu zamanla küçülmüş yarı sıvı durumda iken çok sıcak kayaçlardan oluşmuş, hızlı dönme hareketi sayesinde küre şeklini almıştır. Küre şeklini alan dünyamız sert bir tabaka ile kaplanmış, daha sonra da atmosferin ortaya çıkmasıyla yağmur sularının birikmesi sonucunda büyük su kütleleri meydana gelmiştir.

DÜNYANIN İÇİ VE DIŞI

Dünyanın içi ve dışı farklı yapıdadır. Dünyamız farklı katmanlardan meydana gelmektedir. En içteki katman ince ve çok sert kayalardan meydana gelmiş yer kabuğu adı verilmektedir. yer kabuğunun altındaki katman çok kalın ve sıcak bir kaya katmanıdır, bunun adı da manto olarak bilinmektedir.

Dünyamızın merkezinde bulunan katmana çekirdek adını veriyoruz. Çekirdeğin dış kısmında çok çabuk ve yarı sıvı halde bulunan metaller vardır. Dünyamızın en sıcak bölümü olan iç çekirdek katı halde bulunan metal kütlesidir.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bedava Okulistik Üyeliği

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?