Güvenlik Kameraları Ne Kadar Güvenli

Güvenlik Kameraları Ne Kadar Güvenli

Sağımız solumuz güvenlik kameraları tarafından tutulmuş vaziyette. Devletin kolluk kuvvetleri güvenlik sistemi amacıyla uygun yerlere bu kameralardan yerleştirirken, vatandaş da benzer düşüncelerle güvenlik kameralarına ihtiyaç duymaya başladı. Kafanızı kaldırdığınız yerde, apartmanın köşesinde, direklerin tepesinde, bahçelerin en üstünde… velhasıl hiç tahmin edemeyeceğiniz yerde kameralar devrede. Güvenlik sistemleri gerçekten iş yapıyor mu Her ne amaçla olursa olsun […]

Sağımız solumuz güvenlik kameraları tarafından tutulmuş vaziyette. Devletin kolluk kuvvetleri güvenlik sistemi amacıyla uygun yerlere bu kameralardan yerleştirirken, vatandaş da benzer düşüncelerle güvenlik kameralarına ihtiyaç duymaya başladı. Kafanızı kaldırdığınız yerde, apartmanın köşesinde, direklerin tepesinde, bahçelerin en üstünde… velhasıl hiç tahmin edemeyeceğiniz yerde kameralar devrede.

Güvenlik sistemleri gerçekten iş yapıyor mu

Her ne amaçla olursa olsun montajı yapılan ve 24 saat kayıtta olan güvenlik sistemleri gerçekten iş yapıyor mu? Yani güvenlik kameraları ne kadar güvenli? Herhangi bir olay yaşandığı zaman bu sistemlerin devreye girip yardımcı olduğu söylenebilir mi? Bu soruların cevapları şu şekilde açıklanabilir;

Artık güvenlik kameraları ya da güvenlik sistemleri istihbarat olarak kullanılabilmektedir. Yani herhangi bir olay yaşandığı zaman kamera kayıtları incelenerek istihbarati bilgi olarak kullanımı serbesttir. Çünkü birçok olayın çözülmesinde büyük katkı sağlayan bu dijital araçlar ister istemez kötü amaçlı kişileri frenliyor.

Güvenlik kamerası ne işe yarar

Özellikle site, apartman, işyeri, malikane, konak, cadde, sokak, fabrika gibi mekanlarda koruma amaçlı montajı yapılan ve kullanımı gittikçe artan güvenlik sistemleri caydırıcı bir etki yapmaktadır. Son 10 yılda hırsızlık olayları önemli ölçüde azalmıştır. Gasp, trafik ihlalleri ya da kötü amaçlı hal ve hareketlerde bulunmak isteyenlerin ciddi anlamda bu fiillerden vazgeçtikleri bir gerçektir. Dolayısıyla güvenlik kameraları ne kadar güvenli sorusu, yaşanılan sürecin bir göstergesi olarak söylenebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hotmail mi, Gmail mi, Yandex Mail mi?

Montajı oldukça basit ama işlevi bir o kadar büyük olan bu dijital araç gereçlerin giderek yaygınlaşacağı bir gerçek. Bugün bu teknolojik cihazların sadece güvenlik amaçlı değil aynı zamanda kötü niyetli kişilerin gerçekleştirdiği olayları çözmek için de kullanılmaktadır.

Site, apartman, işyeri, mesken sahipleri artık bir demirbaş eşya olarak güvenlik sistemlerini portföylerine dahil edip rahat uyku uyuma düşüncesindeler. Kullanımı oldukça basit olan bu cihazlar güvenilir firmalar tarafından temin edilmelidir.

Güvenlik kamerası nasıl hareket eder

Güvenlik kameraları hırsızlar için caydırıcı bir amaç taşısa da siz garanti koruma sağladığını sanmayın. Güvenlik kamerası bulunduğunuz ortamda üçüncü gözümüz gibi hareket eder. Bu kamera asıldığı alanda 180 derecelik bir açıyla ortamı gözetlerken olası bir hırsızlık tehlikesine karşı alarm vermek üzere tetiktedir. Güvenlik kamerası kaydedici özelliği sayesinde görüntünün her saniyesinin yeniden izlenmesine olanak verir. Üstelik bu işi sürekli yapar.

Güvenlik kamerası işleyişi

Güvenlik kamerası nasıl çalışır

Bir güvenlik kamerası temel olarak 4 parçadan meydana gelir. Bir objektif, ledler, CD, devre kartı… Şimdi cihazı parçalarını ayrılıp nasıl çalıştığına bir bakalım. Önce kamerayı parçaların ayırıyoruz. İlk parçamız kamera camı, koruyucu görevini üstlenir. Ortamdaki objelere çarpan ışık önce objektife ulaşır. Kamera içindeki lensin görevi görüş açısını belirlemektir. Lensin görüş açısı ne kadar geniş olursa, obje o kadar uzak görünüyor. Görüş açısı ne kadar daralırsa, uzaktaki obje o kadar yakın görünür. Objektifte görünen görüntü CD’ye, yani görüntü işlemcisine gelir. Bu görüntülere göre elektrik sinyalleri gönderir, elektrik sinyaline dönüşen ışık burada video görüntüsüne dönüşür. İşlemcinin çalışması için 12 voltluk bir enerjiye ihtiyaç vardır. Bunu da kendisine yapışık olan elektrik devresinden alır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elektrik İhtiyacı Güneş Panelleriyle Karşılanıyor

Işığa duyarlı bu video kamera havanın karardığını algılayarak çalışır. Peki bunu nasıl yapar? Ledler sayesinde kızılötesi dalgalar yarak aydınlanmayı sağlar ve buradaki mantık, kızılötesi ışınları duyarlı olan lensler gönderir, ortam karardığında aletler küçük algılayıcı sensörler yardımıyla havanın karardığını algılar ve otomatik olarak faaliyete geçer. Ledlerden yayılan ışık ortamdaki cisimlere çarparak geri döner yansıyan ışık  CD’ye gelir bu sayede kamera karanlıkta dahi görüntü elde eder. Çok karmaşık bir yapıya sahip gibi görünse de Güvenlik kamerası kullanımı kolay bir güvenlik aracıdır. Güvenlik kamerası sadece caydırıcı özellik taşımaz olay sonrasında da mahkemelerce delil olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ucuz Konut Sahibi Olmak= Prefabrik başlıklı makalemizde prefabrik ev sahibi olmak, prefabrik yapı firmaları ve Prefabrik yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?