Güvensiz E-Ticaret (Alışveriş) Siteleri Nasıl Anlaşılır

Güvensiz E-Ticaret (Alışveriş) Siteleri Nasıl Anlaşılır

 Hayatımızın her alanına giren internet, doğal olarak alışverişi de kolaylaştırdı. Her türlü ihtiyacımızı internet ortamından kolayca satın alabiliyoruz. Ancak güvensiz e-ticaret sitelerini anlama metotlarını bilirseniz başınız daha az ağrıyabilir. Eğer güvenli olmayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparsanız hem paranız hem de zamanınız kaybolur. İnsanlar alışveriş yaparken yüz yüze gördüğü satıcılara bile güvenmezken, internet ortamında herhangi bir ürün alırken, […]

 Hayatımızın her alanına giren internet, doğal olarak alışverişi de kolaylaştırdı. Her türlü ihtiyacımızı internet ortamından kolayca satın alabiliyoruz. Ancak güvensiz e-ticaret sitelerini anlama metotları bilirseniz başınız daha az ağrıyabilir. Eğer güvenli olmayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparsanız hem paranız hem de zamanınız kaybolur. İnsanlar alışveriş yaparken yüz yüze gördüğü satıcılara bile güvenmezken, internet ortamında herhangi bir ürün alırken, sanal ortamda ödeme yaparken, iki kere düşünmelidir. Elbette internetten alışveriş yapmak hem kolay hem bol seçeneği varken hiç hesapta olmayan riskler de bulunmaktadır.

Güvenli olmayan e-ticaret sitesi nasıl anlaşılır?

Eğer alışveriş yapmak için girdiğiniz web sitesinin tasarımı gözünüze hoş gelmiyorsa, kullanışlı değilse, anlayın ki bu işte bir bit yeniği vardır. Çünkü güvenli olmayan web sitelerinin kıyısında köşesinde sizi yanıltıcı reklamlar ve telefon numaraları bulunmaktadır. Amaç sizleri yönlendirerek kafanızı bulandırmaktır. Güvenli olan alışveriş sitelerinde her şey yerli yerinde, işimizi nasıl yapacağımız gayet açık ve net bir şekildedir. Güvenli olmayan e-ticaret sitelerinin içerikleri de düzgün girilmemiştir. Ürün açıklamaları tuhaftır. Resimlerin boyutları orantısızdır. Sahte resimler ve kopyala-yapıştır yöntemiyle yaptıkları müşteri yorumları bolca bulunur. Sitenin içeriği de okuyan ziyaretçiyi tam bilgilendirmez ve kafasını karıştırır. Güvenli e-ticaret sitelerinde ise bu durum tam tersinedir. Her şey açık ve net anlaşılır, berraktır, okuduğunuz her şeyi anlarsınız. Güvensiz alışveriş siteleri ise kafa karıştıran cümlelerle insanların yorulmasına ve okumaktan vazgeçmesine neden olurlar. Güven vermeyenleri iletişim bilgilerini kısa ve genelde mobil hat numarası ile geçiştirirler. İnternette satışı arttırma adına her türlü tezgahı kuran siteleri ayıklamak zorundayız.

Kurumsal olan güvenli alışveriş siteleri ayakta kalır. Hepsi burada, n11, gittigidiyor, trendyol ve amazon gibi kolaylıkları bol siteler tercih edilirse alışverişten memnun kaldıktan sonra ödemeyi siz onaylarsınız. Şüpheli ya da sıkıntılı bir durum sözkonusu ise ödeme iptal hakkınızı kullanırsınız. Güvensiz alışveriş siteleri ise siparişi onaylar ama ürün yoksa sizi bekletir. Tedarikçilerden ararken size haber vermez, en sonunda bulamazsa haber de vermez. Ödediğiniz parayı geri almak da sürüncemede kalır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı Görevleri Maaşı

Güvensiz e-ticaret siteleri iletişim hattını pek tercih etmezler. İletişim kanalı varsa bile sabit telefon numarası yoktur. Sadece kullanıma açık olmayan cep telefon numarası konulmuştur. Bu siteler aynı zamanda hakkımızda bölümünü gelişigüzel doldurur. Firma ile ilgili bilgiler fazla yer almaz ve ticaret sicil kaydı da yazılmaz. Güvenli olmayan ticaret sitelerinde adres bilgisi, konum, harita gibi açıklayıcı bilgiler yer almaz. Bu siteler telefon numarası olarak da genelde cep telefon numarası yazarlar. Sabit telefon numarası yazan ticaret siteleri de internet bağlanırken zorunlu olarak verilen ama kullanılmayan bir sabit telefon numarasıdır. Bu konulara çok dikkat etmek gerekir.

Güvensiz alışveriş siteleri, ödeme şekli olarak da fazla alternatif sunmazlar. Sadece EFT ya da havale seçeneğini açık tutarlar. Kredi kartı ile alışveriş fırsatı vermeleri için gerçekten kurumsal bir firma olmaları gerekir. Dolandırıcılık yapmayı düşünen firmalar kredi kartıyla alışverişe sıcak bakmıyorlar. Sizler de alışveriş yapmayı düşündüğünüz web sitesinde kredi kartı ile ödeme seçeneği sunmayan ya da kapıda ödeme alternatif olmayan siteleri asla tercih etmeyin. Güvensiz olan ticaret siteleri fiyat konusunda oldukça kurnaz davranırlar. Piyasanın çok altında fiyat vererek tüketicileri yönlendirmek isterler. Tüketiciler de ucuza ilgi gösterdiği için alışveriş yapacağı e-ticaret sitesinin güvenli ya da güvensiz olup olmadığını fazla düşünmeden sipariş verir.

Bir ürünün gerçek değeri piyasada bellidir. Bir kaç lira fark edebilir, ancak büyük fark yapılarak yarı fiyatına yakın bir fiyata satılıyorsa anlayın ki bu alışverişte bir tehlike var. İnternetin nimetlerinden faydalanarak alışverişinizi kolaylaştırmak için güvensiz e-ticaret sitelerini anlamak için mutlaka araştırın. Bu sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın. Ucuza ürün alayım derken cebinizdeki paradan olmayın. Bu  işi düzgün yapan kurumsal e-ticaret siteleri gerçekten önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayaklarımızın Sıcak Dostları; Çoraplar

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?