Habere Özgürlük İsteniyor

Habere Özgürlük İsteniyor

Türkiye’ye basın özgürlüğü konusunda Avrupa Birliği tarafından sık sık eleştiriler gelmektedir. Tutuklu olan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması amacıyla basın meslek örgütleri başlattıkları ‘habere özgürlük’ istemek için zaman zaman Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geliyorlar. Basın meslek örgütleri; Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Disk Basın-İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği ile Basın Enstitüsü Derneği’nden oluşmaktadır. Burhan […]

Türkiye’ye basın özgürlüğü konusunda Avrupa Birliği tarafından sık sık eleştiriler gelmektedir. Tutuklu olan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması amacıyla basın meslek örgütleri başlattıkları ‘habere özgürlük’ istemek için zaman zaman Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geliyorlar.

Basın meslek örgütleri; Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Disk Basın-İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği ile Basın Enstitüsü Derneği’nden oluşmaktadır. Burhan Felek Konferans Salonunda bir araya gelen Basın Meslek Örgütleri başlattıkları ‘habere özgürlük’ kampanyası ile tutuklu bulunan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması amacıyla bir araya geldiler. Uluslararası ve ulusal basın örgütleri temsilen farklı konuşmacının bulunduğu toplantıya muhalif sesler katılıyor.

Basın Enstitüsü Derneği

Türkiye’de şu anda gazetecilik yapanların birbirlerinin sorunlarına karşı çok ilgisiz kaldıklarını dile getiriyor. Bir araya gelen basın meslek örgütleri temsilcileri haberi değil, çıkarları değil, ülkemizi, gazeteciliği, en önemlisi de mesleğimizi savunuyoruz şeklinde açıklamalar yapıyor. Gazetecilerin hiçbir engel tanımaksızın halkı bilgilendirme sorumluluğu olduğunu savunuyorlar. Şu anda bir meslek dayanışması değil de kötü ile iyi arasındaki çekişmeden bahsediyorlar. Kendi meslektaşlarının haksızlığına karşı duyarsız hale geldiklerini bunun üzücü olduğu dile getiriliyor.

Birilerinin bizi cezalandırmak isterken aslında yapılmak istenen şeyin ötekilerine gözdağı vermek susturmak olduğu aşikardır. Mevcut iktidar iki farklı yol izlemektedir. Biri gözdağı, öteki gözbağı toplumu kör ediyor. Gözdağı vererek de görmek için çalışanların gözlerini bağlamak istiyor. Bizi tutuklayarak bütün bir toplumu ve mesleği tutuklamak istiyorlar. Gittikçe artan baskı imparatorluğu oluşturulmaya çalışılıyor. Biz elimizden geldiği kadar buna direnmek için gayret edeceğiz. Herkes siyasi iktidarın baskı kurduğu ağır baskıyı görmektedir, benzeri şikayetlerden dem vuruyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Velice Kedi Köpek Dostluğu

DÜŞÜNCELERİMİZ DE TAHRİBATA UĞRADI

Türkiye’de her kesime ağır bir baskı uygulandığına dikkat çekilerek sadece gazetecilerin değil, akademisyenler, Aydınlar ve bilim insanlarının da zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkanı şunları söyledi:

‘Artık Türkiye’de sadece akademisyenler, gazeteciler, aydınlar ve bilim insanları değil herkes zor bir süreçten geçmektedir. Halkın bilgi alma kaynağı olan basın özgürlüğü ve demokrasinin olmazsa olmazı kabul edilen Türkiye’de bunların en ufak izine bile artık rastlamak mümkün değil. Basın dayanışma ruhunu kaybetmiş durumdadır. Bazılarına meslektaş demeye bile dilim varmıyor, fakat çok meslektaşımız maalesef nefret suçunu işleyecek şekilde haberler yapmaktadır. Muhalif adını verdikleri gazetecileri suçlamaktadırlar. Açıkça söylemek gerekirse, yargısız infaz yapmaktadırlar. Bu durum bugüne kadar alışılagelmiş bir durum değildi. Ancak bizi bu duruma maalesef alıştırdılar.’ 

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?