Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları, Zararları

Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları, Zararları

Geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilen hacamat, vücuttaki kanın kupalarla, bardaklarla vakumlanarak temizlenmesi yöntemine verilen isimdir. Vücuttaki ağrılı bölgeye ısıtılarak uygulanan farklı boylardaki cam kupalar negatif basınç meydana getirerek tedavi uygulaması yapılır. 5 dakika kadar bardakların vücutta vakumlama süresi düşünülür. Daha sonra vücudun diğer bölgelerine aynı şekilde vakumlama yapmak için, kesici aletlerle vücutta yüzeysel […]

Geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilen hacamat, vücuttaki kanın kupalarla, bardaklarla vakumlanarak temizlenmesi yöntemine verilen isimdir. Vücuttaki ağrılı bölgeye ısıtılarak uygulanan farklı boylardaki cam kupalar negatif basınç meydana getirerek tedavi uygulaması yapılır. 5 dakika kadar bardakların vücutta vakumlama süresi düşünülür. Daha sonra vücudun diğer bölgelerine aynı şekilde vakumlama yapmak için, kesici aletlerle vücutta yüzeysel çizikler oluşturarak uygulamaya devam edilir. Aynı bölgeye tekrar hacamat yapılmasıyla kılcal damarların süzülerek kanın temizlenmesi sağlanır.

Hacamat nasıl yapılır

Her işte olduğu gibi sağlığımız söz konusu olduğu için hacamat uygulamasını bilen, tecrübeli kişilerin bu işi yapması gerekir. Hacamat uygulamasında tek kullanımlık steril kavanoz, bardak veya kupaların kullanılması gerekmektedir. Öncelikle yapılması gereken bir alev yardımı ile vücuda uygulanacak olan kupa, bardak veya kavanozun içini alev ile ısıtarak havanın boşaltılıp hemen akabinde ağrılı bölgeye bırakılması gerekir. Vücuda kapatılan bardak veya kupanın vücuttaki zararlı ve kirli kanı temizlemesi amaçlanır. Yani damarlardaki kirli kan çekilmelidir.

Hacamat yaptırmak için uygun günler

Okuduğunuz ve şaşırdınız üzere bardakla vücuttan kan çekme işlemine hacamat adı verilmektedir. Hacamatın faydaları bu işlemi yaptıran kişiler tarafından anlatılmaktadır. Hacamat ile tedavi yöntemi dini isnatlara da dayanmaktadır. Bu sebeple de hacamat yaptırmak için uygun günler tercih edilmesi rivayet edilmektedir. Hacamat yaptırmak için uygun olmayan günler de bahsedilmektedir. Bunlar; cuma, cumartesi ve çarşamba günleri olarak rivayet edilmektedir. En uygun gün ise pazartesi, salı, perşembe ve pazar günleri olarak anlatılmaktadır. Hatta ve hatta hacamat yaptırmak için en ideal saatin gün doğmadan önceki saatler olduğu vurgulanmaktadır. Eğer bu saatlerde hacamat yaptırmak için uygun zaman dilimi bulamıyorsanız öğle ve ikindi arasında hacamatın faydalarından istifade etme yoluna gidebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kolesterol Faydalı mı, Zararlı mı

Hacamat kimler için uygun değildir

Geleneksel kan temizleme vakumlama yöntemi olarak adlandırılan hacamat her insana uygulanamaz. Bunlar hamile kadınlar, tansiyon problemi olan insanlar, anemik rahatsızlığı olanlar, küçük çocuklar, AIDS hastaları, kalp yetmezliği olan insanlar, kan görmekten korkan insanlar, yaşlı ve zayıf olan insanlar olarak sıralanmaktadır.

Hacamatın ne işe yarar

Hacamat yaptırmanın faydaları nelerdir

Bağırsaklarda temizlenmesi gereken enfeksiyonların hacamat yöntemi ile vücuttan atıldığı söylenmektedir.

Romatizmal hastalıkları olan insanlar da ağrılarından kurtulmak için hacamat yaptırabilir.

Ülser gibi çeşitli hastalıkların destekleyici yönteminden faydalanmak için bu uygulama denenebilir.

Kist, tümör gibi rahatsızlıkları olan insanların bu geleneksel tedavi yönteminden faydalanması tavsiye edilmektedir.

Vücutta bulunan toksinlerin dışarıya atılmasında, yani kanın toksinlerden temizlenmesinde en iyi seçeneklerden birisi hacamat uygulamasıdır.

Vücudu sürekli gaz üreten insanların da bu rahatsızlıktan kurtulup kendini huzurlu bir güne teslim etmesi için hacamat yaptırabilir.

Vücudunda şişkinlik bulunan insanların kan akışını hızlandırmak, dolayısıyla şişkinliklerin giderilmesi için bu yöntemi denemesi gerekir.

Ödem giderici özelliği sayesinde hacamat uygulaması yaptıran insanların vücudunda büyük bir rahatlama olduğu gözlenmiştir.

Konsantrasyon problemi yaşayan insanların ve dikkat eksikliğinden kurtulmak için bu olağanüstü kan temizleme yöntemi sayesinde sorunların üstesinden geldiği söylenmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de hacamat yöntemi etkili olmaktadır.

hipertansiyon problemi olan insanların bu şikayetlerinden kurtulmak amacıyla hacamat uygulamasını tercih ettiği bir gerçektir.

Sürekli sırtında, dizinde, belinde ağrı bulunan insanların şiddetli ağrılardan kurtulmak için kesin ve etkili yöntem olan hacamatın yararlarından istifade etmeleri gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  '5 Saniye Kuralı' Nedir, Doğru mudur?

Yoğun tempo ile geçirilen bir günün yorgunluğunu atmak isteyenlerin, uykusuzluk sorunu yaşayanların, yeniden enerjik bir gün yaşamak isteyenlerin hacamatın faydalarını okuduktan sonra mutlaka denemek isteyeceği düşünülmektedir.

Hacamatın zararları nelerdir

Hacamatın zararları

Her şeye rağmen hacamatın zararları da göz ardı edilmemelidir. Her tedavi, her insanda aynı sonucu vermeyebilir. Bu bakımdan deneme yanılma yöntemi ile vücuttan kan vakumlamak doğru olmayabilir. Doktor tavsiyesi ile bu işin yapılması elzemdir.

Ayrıca ekvatora yakın sıcak iklim kuşağında yaşayan insanların daha dikkatli davranması gerekmektedir. Hacamatın zararları dini bakımdan da insanlara telkin edilmiştir.

Tecrübesiz kişilerin vücuttan kan çekmesi ile enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Ehil olmayan insanların bu işi yapması sonucunda vücutta cilt enfeksiyonu sorunu ortaya çıkabilir.

Hacamatın zararları arasında kas yırtılma problemi olan insanlar veya kas spazmı ile kanser vakası olan hastaların daha da kötü sonuçlar ile karşılaşabileceği söylenmektedir.

Hacamat uygulaması yapılırken kanın hızlı bir şekilde vücuttan atılması için bazen vücutta kesikler açılmaktadır. Dolayısıyla buralardan enfeksiyon kapma riski her zaman söz konusudur. Gereksiz yere vücudu bu uygulamaya alıştırmak hacamatın sağlığa faydaları ile çelişir. Çünkü bünye dengesi bozulur faydadan çok zarar bile görülebilir.

Son uyarımız da her köşe başında hacamatla tedavi dağıttığını vaat eden yerlere paranızı kaptırmayın. Herkesin memnun kaldığı kurumsal yerleri tercih edin!

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bitkisel Şifalı Çaylarla Zayıflamak

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?