Hakem Kime Denir Nasıl Hakem Olunur

Hakem Kime Denir Nasıl Hakem Olunur

Her türlü sportif müsabakada kategoriye göre belirlenmiş kurallara uygun bir şekilde maçları yöneten kişiye hakem denir. Hakem olmak için belli özellikler ve kriterler gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler eğitim alarak sportif bir müsabakada hakemlik yapabilirler. Öncelikle hangi sportif branşta hakemlik yapılacağına karar verilmelidir. Daha sonra gerekli eğitimler alınarak basamak basamak hakemlik kariyerinde yükselme imkanı doğacaktır. […]

Her türlü sportif müsabakada kategoriye göre belirlenmiş kurallara uygun bir şekilde maçları yöneten kişiye hakem denir. Hakem olmak için belli özellikler ve kriterler gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler eğitim alarak sportif bir müsabakada hakemlik yapabilirler.

Öncelikle hangi sportif branşta hakemlik yapılacağına karar verilmelidir. Daha sonra gerekli eğitimler alınarak basamak basamak hakemlik kariyerinde yükselme imkanı doğacaktır.

Hakemin görevleri nelerdir

Müsabakada sporculara kurallara uygun bir şekilde maçın tamamlanmasına yardım eder. Her branşın kuralları farklıdır. Dolayısıyla voleybol, futbol, basketbol, atletizm veya diğer branşlarda görev alan hakemler kurallar çerçevesinde hareket eder.

Hakemlik başlangıçta yarı zamanlı ek iş olarak yapılabilirken sonraları meslekte yükselindiği takdirde profesyonel olarak yapılmaktadır. Amatör olarak hakemlik yapanlar yükselme şansı yakalayamaz, profesyonel bir şekilde bu mesleği yapmak isteyenler hem çok para kazanır hem de uluslararası birine kavuşma yolunu yakalayabilir.

Hakemlik başvurusu nereye yapılır

Nasıl hakem (futbol) olunur

Hakem olmak için minimum lise ya da dengi okullardan mezun olmak şarttır. Her meslekte olduğu gibi adli sicil kaydının temiz olması şarttır. Sağlık raporlarını tamamlayan; yaş, boy, kilo problemi olmayan herkes hakem olmak için başvuru yapabilir.

Hakem olmak için en az lise mezunu ve 18 yaşında olmak zorunludur. Maksimum yaş 26 olarak düşünülmektedir. Futbol hakemliği için boy-kilo orantılı olmalı, atletik bir vücut sahibi olunmalıdır. Bayan hakemler için 1.65 cm boy uzunluğu aranırken, bu durum erkeklerde 10 santim daha fazladır. Erkek futbol hakemleri 175 santimetre uzunluktan aşağı olmamalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kırmızı Et Yerine İstiridye Mantarı

Futbol hakemliği kursları 1 Eylül-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmektedir. Bir ilde hakem yetiştirme kursunun açılabilmesi en az 25 kişinin başvuru yapmasıyla gerçekleşir.

Hakemlik için gerekli belgeler

Hakemlik başvuru belgeleri şunlardır;

  • İl hakem kuruluna teslim edilmesi gereken belgeler;
  • imzalanmış başvuru formu,
  • noterden tasdikli öğrenci ya da mezuniyetini gösterir belge,
  • vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • lisans ya da kulüp belgesi,
  • 3 tane fotoğraf,
  • kurs katılım ücreti

Bütün belgeler zamanında teslim edildikten sonra il hakem kurulları başvuruları değerlendirecek, hakem yetiştirme kursunun açılabilmesi için adaylara gerekli bilgilendirme yapılacaktır.


Hakemlik yapmak

Hakem olma basamakları

Hakem yetiştirme kurslarında hem teorik dersler, hem de uygulamalı dersler ile çalışmalar yapılır. Atletik testlerde başarılı olanlar sonraki aşamaya dahil edilir. Bu testler bayanlar için 12 dakikada 2 kilometrenin tamamlanması, erkeklerde 12 dakikada 2400 metrenin bitirilmesi şeklinde kabul edilmektedir. Başarıyla tamamlayanlar önce mülakat, sonra yazılı sınav değerlendirmesine tabi tutulur.

Mülakatta 100 üzerinden atmış alanlar yazılı sınava çağrılır. Yazılı sınavda da aynı şekilde 100 soruyu cevaplayan adayların en az 60 puan alması istenir. Her iki sınavda da 60’ın üzerinde alan adaylar hakemlik yapabilme yetkisine sahip olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz kriter futbol hakemliği için yaşanması gereken süreçtir. Diğer bütün branşlarda benzer süreçlerin olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hakem olmak isteyenler yukarıdaki benzer sıralamayı yaşayacaklarını tahmin edebilirler.

Hakemlik başvurusu nereye yapılır

İstenen bütün belgeleri tamamlayan hakem adayları il hakem kurullarına başvurularını yapabilir. Gerekli şartları taşıyanlar ve yerine getiren adaylar uygun görüldüğü takdirde eğitim verilmesi amacıyla hakemlik seminerlerine çağrılırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Antep Fıstığı Kırma İşi

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?