Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır

Bal insanların çoğu tarafından sevilerek tüketilen en önemli besinlerden biridir. Günümüzde her türlü balın pazarlanıyorken gerçek balla, sahte balın ayırt edilmesi için çok farklı bir yöntem olduğunu biliyor musunuz?

Hakiki balın ayırt edilmesinde çok ilginç bir yöntem var. Kavanozda ya da başka bir kapta bulunan bağlı yavaş yavaş başka bir kaba dökmeye çalışın. Dökerken de öbür elinize bir bıçak olarak aşağıya doğru yavaş yavaş süzülen bağlı bıçakla kesermiş gibi hareketler yapın. Eğer kesermiş gibi yaptığınızda bal döktüğünüz bal kavanoza doğru geri hareket yapıyorsa  o bal gerçek bir baldır, afiyetle yiyebilirsiniz.

Hakiki Bal Nasıl Olur

Tahmin ediyoruz ki böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir, diye düşünüyorsunuz. Ama inanın bu bilimsel bir açıklaması olan durumdur. Balın geriye doğru hareket etmesinin sebebi sıvı içinde yan yana duran moleküller birbirlerini çekmesinden kaynaklanmaktadır. Sıvıların orta kısımlarında ilginç bir molekül her tarafı kendine benzer moleküllerle kaplan yani her doğrultuda eşit değerde çekilme gerçekleşmektedir. Fakat en üstte bulunan moleküller söz konusu olunca durun biraz ilginç bir hal alıyor. Üst taraftaki moleküller alttaki moleküllerden aşağıya doğru çekildiklerinden ve bu moleküller yakın durduğu için çekilme olayı gerçekleştirir. İşte bu moleküllere yakın durmak zorunda kalırlar. Ancak bu vaziyette uzun süre kalamazlar itici başka bir kuvvet tarafından yukarıya doğru itilirler böylece dinamik bir denge oluşur.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Çipli Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Dağıtılacak
Hakiki Bal Nasıl Olur

Hakiki Bal Nasıl Akar

Bu bilimsel olayın açıklaması ise sıvıların yüzeye yakın olan bölümlerinde bulunan moleküller fazla potansiyel enerjileri sahip oldukları için yüzey gerilimi denilen özellikleri sayesinde bu olay gerçekleşir. Yani sıvıların yüzeyinde bulunan birim alana bir miktar potansiyel enerji düşmektedir. Potansiyel enerji sürekli kendini küçülterek sıvıya da yüzey alanını küçültme mecburiyeti ile büzülmesi olarak açıklanabilir. Gergin veya esnek bir yapıda hareket etmesinin nedeni ise yer çekimi olmadığı zaman küre biçimini almaktadırlar çünkü belirli bir hacmi için en ufak yüzey sahasına şekil sahibi kürelerden meydana gelmeleridir.

Daha kolay bir anlatımla sıvıların yüzey boyunca etkili bir teyit kuvveti bulunduğunu farz etmek daha mantıklı bir açıklamadır. Baldaki bu ilginç durum dökülmekte oğlan balın kütlesi yüzey gerilimi kuvvetini geçtiği için uzayarak geriye doğru hareket eder. Aşağıya doğru akan bala bıçakla yaptığımız kesme işlemi alt tarafındaki kalan balın ağırlığından kurtulmak için yaptığı bir eylemdir. Bu örneğimize benzer başka sıvı bakışlarında görebilirsiniz. Örneğin musluktan aşağıya doğru akan ve donmayan sular da musluğun ağzında damlalar birikmeye başlayınca biriken ve büyüyen damlalar aşağıya doğru akmaya hamle yaptığında kopacağı sırada damlaların yukarısında bulunan su musluğun ağzına doğru geriye çektiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnsan Ömrünü Uzatan Yiyecekler başlıklı makalemizde Hayatımızı uzatan yiyecekler, İnsan ömrünü artıran yiyecekler ve İnsan sağlığını etkileyen yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ