Halide Edip Adıvar Kimdir

Halide Edip Adıvar Kimdir

Halide Edip Adıvar’ın Hayatı
 1884 yılında İstanbul’da doğan Halide Edip Adıvar, öğrenim hayatımın ilk döneminde özel öğretmenlerden dersler aldı. Daha sonra da Üsküdar Amerikan Kız Koleji‘nde eğitim alarak 1901 yılında bu okuldan başarıyla mezun oldu. Halide Edip ilk yazılarını 1908 yılından itibaren farklı gazetelerde ve dergilerde yazmaya başladı. Daha sonra edebiyat fakültesinde batı edebiyatı bölümünün derslerini vermeye başladı.

Halide Edip Adıvar,  yurdumuz düşmanlar tarafından işgal edilince de İstanbul’da düzenlenen büyük mitinge konuşmacı olarak katılıp ülkemizin en sevilen simalarından birisi oldu. Yaptığı mitingteki konuşma dolayısıyla İngilizler tarafından hedef haline gelerek sürekli evleri basıldı. Onu yakalamak için İngilizler çok uğraştılar ama asla yakalayamadılar.

Halide Edip Adıvar’ın Örnek Hayatı

Halide Edip Adıvar Kuvayı Milliyeye katılarak Anadolu’ya geçti Batı Cephesinde bizzat çatışmalarda yer aldı. Kurtuluş Savaşında yaptığı üstün başarılardan dolayı kendisine çavuşluk rütbesi verildi.
Mustafa Kemal ile birlikte hareket ettiği için İstanbul Hükümeti tarafından idam cezasına çarptırıldı.
Halide Edip Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulmasında önemli görevler üstlenmiştir. 1926 – 1930 yılları arasında farklı ülkelerde çalışmalar yaparak özellikle Fransa, Amerika, İngiltere, Hindistan gibi ülkelerin üniversitelerinde dersler ve konferanslar verdi. 1939 yılında ülkemize dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi‘nde İngiliz Edebiyatı dersini okuttu.
Halide Edip’in eserlerini iki bölümde incelemek gerekir. İlk eserlerinde bireysel problemler ve duygular ağır basarken, daha sonraki yazdığı eserler de ise toplumsal sorunlar ağırlıklı olmak üzere insanı ilgilendiren farklı konulara ağırlık vermiştir.
Yazar edebiyatın hemen hemen her türünü denemiş, yazmış ve başarılı olmuştur. Bazı eserleri yabancı dillere çevrilerek yurt dışındaki insanların da okuma fırsatı olmuştur.

Halide Edip Kim Eserleri

Ünlü yazarımız edebiyatın her türünde yazılmış olsa da biz onun romancılıkta daha çok ün yaptığını biliriz.
Halide Edip’in romanları o kadar güçlü ve bilindik ki hemen hemen bütün romanları dergilerde dizi şeklinde yayınlanmış, çoğu da sinema filmi ve dizi film olarak da beyaz perdeye aktarılmıştır.

Halide Edip Adıvar’ın Eserleri

Hikayeleri:

Harap Mâbedier, Dağa Çıkan Kurt, Kubbede Kalan Hoş Sadâ, izmir’den Bursa’ya (İçindeki 3 hikaye yazara aittir)

Romanları:

1. Heyula 2. Râlk’ın Annesi  3. Sevlyye Tallb  4. Handan  5. Yeni Turan  6. Son Eseri  7. Mev’ut Hüküm  8. Ateşten Gömlek  9. Kalp Ağrısı 10. Vurun Kahpeye  11. Zeyno’nun Oğlu 12. Sinekli Bakkal  13. Yolpalas Cinayeti  14. Tatarcık 15. Sonsuz Panayır  16. Döner Ayna 17. Âkile Hanım Sokağı  18. Kerim Usta’nın Oğlu 19. Sevda Sokağı Komedyası  20. Çare saz  21. Hayat Parçaları

Tiyatro eserleri:

Kenar Çobanları, Maske ve Ruh

Hâtıraları:

Mor Salkımlı Ev, İngilizce Yayımı “Memoirs”  Türk’ün Ateşte İmtihanı, İngilizce Yayımı “The Turkish Ordeal

Diğer eserleri:
İngiliz Edebiyatı Tarihi, Türkiye’de Şark-Garp ve Amerikan Tesirleri

Halide Edip’in karakterleri oldukça güçlü, kültürel birikimleri yüksek, önemli, etkili kişiler olarak gözümüze çarpar. Halide Edip’in eserlerindeki insan tiplemelerinde kadınlar daha baskındır, etkilidir, güçlüdür; erkekler ise kadınlara göre ikinci plana kalmış diyebiliriz. Ülkemizin işgal yıllarını en samimi dille anlatmıştır.

Bir önceki yazımız olan Risk Almanın Faydaları başlıklı makalemizde NE ZAMAN RİSK ALINIR, RİSK ALMAK ve RİSK ALMANIN BASAMAKLARI hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun