Halil İbrahim Camisinin Açılış Serüveni

Halil İbrahim Camisinin Açılış Serüveni

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirebilmesi için Köln şehri yakınlarında bulunan Lindlar Kasabasında Halil İbrahim Camisi ibadete açıldı. Daha önce binanın bodrum katında hizmet veren caminin, sosyal bölümleri ve ibadethane bölümünün tam olarak yeterli olmaması sebebiyle iki sene önce boşaltılıp üst katlarda tadilat yapıldı. Cemaatin yaptığı bir yılı aşkın çalışma sonucunda camiye dönüştürülerek ibadete […]

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirebilmesi için Köln şehri yakınlarında bulunan Lindlar Kasabasında Halil İbrahim Camisi ibadete açıldı. Daha önce binanın bodrum katında hizmet veren caminin, sosyal bölümleri ve ibadethane bölümünün tam olarak yeterli olmaması sebebiyle iki sene önce boşaltılıp üst katlarda tadilat yapıldı. Cemaatin yaptığı bir yılı aşkın çalışma sonucunda camiye dönüştürülerek ibadete açılan bina açılışı için çok sayıda davetli katıldı.

davetliler arasında Türklerin yanısıra Almanların da olması dikkatlerden kaçmadı. Caminin açılış kurdelesini Kasabanın belediye başkanı olan Dr George ile cami dernek başkanı olan Ali Tekin ve Türkiye Cumhuriyeti Köln başkonsolosu birlikte kestiler.

Cami açılışında konuşan dernek başkanı Ali Yiğit Tekin Almanya’ya ilk gittikleri senelerde ibadet yeri sıkıntısından dolayı çok zor şartlarda ibadet yaptıklarını dile getirdi. Şu anda kullandıkları binayı 1998 senesinde satın aldıklarını ve bodrum katını ibadet yapmak amacıyla kullandıklarını söyleyen Yiğit Tekin ibadethanenin açılış hikayesini şöyle dile getirdi:

“Şu anda ibadethane olarak açtığımız mekanda daha önce bir mağaza bulunmaktaydı. Oradan belli bir kira alıyorduk ve satın aldığımız binanın taksitlerini ödüyorduk. Mağaza iflas etti ve kira geliri kesilince biz de cami derneği olarak birlikte bir karar aldık. Camimizin Müslümanlara yakışır bir vaziyette olması için burayı düzenledik ve hizmete açmaya karar verdik. Geçen sene ocak ayında tadilat yapmaya başladık. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde tadilatımızı tamamladık. Açılış yapmak için havaların biraz ısınmasını istedik, çünkü soğukta insanların buraya gelmesi zor olacağını düşündük. Tadilat yaptığımız bina çok kötü durumdaydı. Biz her şeyi A’dan Z’ye yeniden düzenledik. Lokal bölümünde şimdi farklı sosyal etkinlikler düzenliyoruz. Daha önce Mescit olarak kullandığımız bodrum katında ise gençlerimiz ve kadınlarımıza yönelik etkinlikler yapmak amacıyla kullanmaya devam edeceğiz. Burası sadece ibadet yeri değil her yaştan insana yönelik etkinliklerin yapıldığı bir mekan olacaktır.” dedi.

Lindlar Halil İbrahim Camisi

Caminin açılışında emeği geçen insanlara teşekkür belgeleri verildi. Bu bölgedeki Müslümanların Lindlar Halil İbrahim Camisi’nde ibadetlerini rahatça yapacakları bildirildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İbadet Anlayışı ve Din Görevlisi

Biz de vesile olanlara ve destek olanlara teşekkür ediyoruz. Yabancı bir yerde insanımızın buluşma, kaynaşma ve dertleşme olarak bir araya gelecekleri bu mekanın değerini bilmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları başlıklı makalemizde Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır, Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?