Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü İş İmkanları Maaşları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü İş İmkanları Maaşları

Bu program hem ulusal hem de uluslararası boyutta iş imkanı sunmaktadır. İş olanakları açısından dışarıya açılmak, farklı çalışma alanlarını keşfetmek, zorluklarla mücadele etmek isteyenlere en güzel imkanlar halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde sunulmaktadır. Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü nedir Bu programda okul eğitim alanlar organizasyon stratejileri, kurum-kuruluş-kişi iletişim bilgileri hakkında kendini geliştirir. Aynı zamanda iyi […]

Bu program hem ulusal hem de uluslararası boyutta iş imkanı sunmaktadır. İş olanakları açısından dışarıya açılmak, farklı çalışma alanlarını keşfetmek, zorluklarla mücadele etmek isteyenlere en güzel imkanlar halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde sunulmaktadır.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü nedir

Bu programda okul eğitim alanlar organizasyon stratejileri, kurum-kuruluş-kişi iletişim bilgileri hakkında kendini geliştirir. Aynı zamanda iyi niyet prensipleri ile hareket ederek oluşturulmak istenen imajın inşa edilmesinde görev alırlar. Disiplinler arası çalışma yöntemlerini geliştirerek interdisipliner bir iletişim süreci içine girerler.

Kimler halkla ilişkiler ve tanıtım uzmanı olabilir

Bu programda eğitim alıp yükselmek isteyenlerin en önemli özelliği sözlü ve yazılı iletişim becerisi gelişmiş olmalıdır. Ayrıca empati kurmalı, ikna yeteneği gelişmiş olmalıdır. İnsan psikolojisini enine boyuna araştırıp özümsemeli, insanları çok iyi bilmelidir. Toplum katmanlarının özelliklerini ayırt etmeli, en iyi şekilde yorumlayabilmelidir.

Ayrıca teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek insan odaklı olanları ayıklayıp mesleği ile alakalı olarak kullanabilmelidir.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu ne iş yapar

Oldukça geniş bir kapsamda ele alınabilecek bu program insanın aklının alabileceği bitin sektörlerde söz sahibi olur. En çok da özel şirketler, ajanslar, kurumsal firmalar, kamu kurum-kuruluşları halkla ilişkiler ve tanıtım mezunu için potansiyel çalışma alanlarıdır.

Yaptığı iş; kurumlar ya da kişiler arası imajın olumlu yönde gelişmesine katkı sağlamaktır. Hizmet ürettiği firma, kurum, kuruluşta bakış açısının pozitif yönde gelişmesini sağlamak, bu yönde temsil ettiği firmayı kurumu kuruluşu bilinir, tanınır bir marka haline getirmek için olanca gayretiyle mesai harcamak olacaktır.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü dersleri

Bu programda okuyanlara genelde insan ilişkileri, iletişim teknolojileri, pazarlama, işletme, hukuk, sosyal psikoloji, medya çalışmaları, medya psikolojisi, kitle iletişim araçları ve toplum sosyoloji gibi insanı ve iletişimi öne çıkaran dersler okutulmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü zorlukları nelerdir

Programın ismi insana oldukça sempatik gelse de aslında halkla ilişkileri bilmek yeterli değildir, çünkü dijitalleşme aşamasında her şeyin en ince ayrıntısına kadar takip edilerek, bunu kullanmak, hayata geçirmek, uzman olma zorunluluğu var. Aksi takdirde halkla ilişkiler uzmanı olmak hayal olur. Bu bakımdan bölümün zorlukları yok gibi görünse de arka planda, aktif ve popüler olan her şeyin yakından takip edilmesi, bilinmesi zorunluluğu gözden kaçırılmamalıdır.

Nasıl halkla ilişkiler ve tanıtım uzmanı olunur

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü iş olanakları

Programdan mezun olan kişi geniş bir yelpazede çalışma olanağına sahiptir. Başta kamu kurum kuruluşları olmak üzere, özel sektörün de bulunduğu büyük bir iş alanı sizleri bekler. Bütün sektörlerde halkla ilişkiler ve tanıtım uzmanına ihtiyaç duyulur. Örneğin otomotiv, turizm, sağlık, inşaat, gıda sektörleri satışların artması, müşteri memnuniyeti gibi etkenlerden dolayı kendini, kabul ettirmiş ikna yeteneği güçlü bir halkla ilişkiler ve tanıtım uzmanı ile çalışma eğilimindedir.

Bütün firmaların iletişim birimine bakan, pozitif düşünen reklam ve halkla ilişkiler sorumlusu bulunur. Bu personel, pazarlama iletişimi, marka yönetimi, iletişim koordinatörü gibi farklı ünvanlarla aktif olarak görevini icra eder.

Bu programdan mezun olan kişiler her daim halkla ilişkiler ve tanıtım uzmanı olarak görevlendirilmez, ünvanlar farklı olabilir. Örneğin; medya planlama uzmanı, halkla ilişkiler temsilcisi, marka yöneticisi, reklam sorumlusu, iletişim uzmanı, stratejik planlama uzmanı, tüketici ve pazar araştırmacısı, satın alma sorumlusu gibi ünvanlarla tanıtım ve pazarlama hizmeti verirler.

Nasıl halkla ilişkiler ve tanıtım uzmanı olunur

İki türlü alternatif mevcuttur. YKS sonucunda alınan puana göre önlisans ya da lisans düzeyinde eğitim alınır. 2 yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü çok fazla ilgi görmese bile, aslında kendini yetiştiren ifade edebilen kişinin lisans bölümü okuma zorunluluğu yoktur. Özel sektörde genelde kişinin performansına bakılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Lisans mezunu halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu bir kişi piyasayı tanımıyorsa, hizmet üretmekte zorlanıyorsa; buna karşılık, yeterli puan alamayıp mecburen önlisans bölümünü bitirip, sektörde kendini ispat etmiş, firmaların bünyesine katmak istediği bir kişi daha makbuldür.

Kısacası, lisans ya da önlisans bölüm olup olmamasına fazla takılmamak gerekiyor.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü taban puanları

Ön lisans düzeyinde eğitim almak için alınacak herhangi bir TYT puanı kafi gelir. Puan sadece üniversite seçmeye yardımcı olur. Düşük puanlar uzakta, fazla tercih edilmeyen meslek yüksek okullarına ya da fakültelere girilmesine sebep olur. Yüksek puan ise kişinin en çok tercih ettiği üniversiteye girmesine yardımcı olur.

4 yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü taban puanları ise, aynı şekilde her öğrenciye fırsat tanımaktadır. Türkiye’de hala kontenjanı dolmayan fakülteler bulunmaktadır. Elbette genelde iletişim fakültelerinin halkla ilişkiler ve tanıtım programları bulunan vakıf üniversitelerinin kontenjanlarının tamamen dolmadığı gözlemleniyor.

Ücretsiz olarak okumak isteyenler ise minimum 225 puanı geçmeleri gerekiyor. Sözel puan türünde alınacak bu taban puan lisans düzeyinde eğitim almanıza yardımcı olacaktır.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü geleceği nasıl

Bütün programlarda gelecek endişesi taşınır. Bu program için de pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler disiplinleri esastır. Halkla ilişkiler açısından bakıldığı zaman, ürün satışı söz konusu olmaz, algı oluşturmakla görevlidir. Yani iletişim alanında ikna etme özelliği bulunmalıdır. Reklam disiplini ise ürünün gelecekteki piyasasının sağlamlaşması için çaba harcar.

Bütün bunlar birleşince dijital çağa uyum sağlayan, dünya halkla ilişkiler uzmanlarının yeni argümanlarla toplumun etkilemesi, satışı artırması, marka bilinirliğini öne çıkarması gibi zorlukları bünyesinde taşımaktadır.

Halkla ilişkiler tanıtım uzmanı maaşı

Piyasaya girip, kendine uygun bir sektörde iş imkanı yakalayıp çalışmaya başlayan halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu maaşı, hizmet ürettiği kurum, sektör ve ölçeğine göre değişkenlik arz eder. Yerine göre asgari ücret üstünde giriş yapıp, asgari ücretin 10 katını bulacak seviye çıkılmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer durum bir kamu kurum ya da kuruluşu için geçerliyse, burada standart bir kazanım söz konusudur. Yani devlet memurları yönetmeliği esaslarına göre halkla ilişkiler ve tanıtım mezunu maaşı başlangıçta en düşük devlet memuru ile eşdeğerdir. Sonraki yıllarda hizmete paralel olarak artış gösterir.

Halkla ilişkiler ve tanıtım hakkında yapılan yorumlar

Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları uzmanlaşma alanları

Bu programı bitirip çalışma hayatına atılan sonrasında uzmanlaşacağı bir sektör seçmek isteyenlere önerilecek sektörler şunlardır;

  • Deneyim pazarlaması
  • Marka iletişim yönetimi
  • Kurumsal iletişim
  • Dijital halkla ilişkiler
  • Dijital pazarlama
  • İletişim teknolojileri
  • Sosyal psikoloji
  • Sosyoloji
  • Psikoloji
  • Pazarlama

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü hakkında yapılan yorumlar

Program farklı 3 iletişim becerisi sunar. Türkçe, İngilizce ve uzaktan eğitim almak mümkün. Her kesime ve her sektöre buradan uzanmak mümkün. Eğitim almak için alternatifler fazla ve bitirmek de zor değil. Sonrasında rekabet oldukça güçlü görünüyor.

İş bulmak için rakiplerin önüne geçmek, kendini ifade etmek, insan psikolojisini tanımak, sabırlı olmak, teknolojiyi tanımak ve takip etmek en önemlisi de kullanmak gerekiyor.

Kısacası, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü çağdaş uygulamacıları arıyor. Sektörler pazarlamayı farklı açıdan ele alıp, reklamcılık ve halkla ilişkiler stratejilerini standardın üzerine çıkarabilecek kişiler arıyor. Aksi takdirde programı bitirenler iş bulmak için her yere CV gönderir ama sonuç almak pek mümkün gözükmüyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?