Hamaktaki Şaşırtan Sertlik

Hamaktaki Şaşırtan Sertlik

Türk toplumunun piknikler için vazgeçilmez aksesuarlar başında gelmektedir. Hamak olmadan pikniğe gitmek sanki biraz yarım kalmış bir eğlence anlamına gelmektedir. Hamak insanı dinlendiren önemlidir aksesuar olarak söylenebilir. Asıl ilginç olan meydana getiren ipleri aslında hiç de dinlenirken hoşunuza giden yumuşatıcı özelliği iplerinde bulunmamasıdır.  Hamaktaki şaşırtan sertlik bir tuhaf durum olarak karşınıza çıktı mı bilmiyoruz ama eğer […]

Türk toplumunun piknikler için vazgeçilmez aksesuarlar başında gelmektedir. Hamak olmadan pikniğe gitmek sanki biraz yarım kalmış bir eğlence anlamına gelmektedir. Hamak insanı dinlendiren önemlidir aksesuar olarak söylenebilir. Asıl ilginç olan meydana getiren ipleri aslında hiç de dinlenirken hoşunuza giden yumuşatıcı özelliği iplerinde bulunmamasıdır.  Hamaktaki şaşırtan sertlik bir tuhaf durum olarak karşınıza çıktı mı bilmiyoruz ama eğer daha önce hamak keyfi yaşamadıysanız önceden öğrenmekte fayda var.

Yani hamaktaki ince işçilik aslında oluşturan iplerde sert ve kalın bir çizgiye bölünmüş bizi dinlendirdi için bu sertliği gözden kaçmış bizimde bugün araştırma konumuz haline gelmiştir. Hamaktaki yumuşak peki o halde hamakta kullanılan ipler neden hiç de uzak değildir, bu konuyu irdelemeye çalışacağız.

Hamaktaki şaşırtan sertlik

Aslında bu sorunun cevabı hiç de zor olmasa gerek. Biraz kafa yorduğumuz zaman düz bir sandalyeye oturduğunuzda insanın ağırlığı küçük bir alan üstünde baskı yapınca rahat sandalyeleri oturacak kısımları çoğunlukla kavisli yapılmaktadır. Bu durumda oturan kişinin ağırlığı daha büyük bir adana yayılma imkanına sahip olur.

Bunun başka bir ifade ile anlatmak gerekirse birim alana düşen basınç miktarı azaldığı sert zeminler bizim istediğimiz şekilde yumuşak gibi hissedilir. Hamaktaki şaşırtan sertlik hiç aklımıza gelmez.

Oysa çok yumuşak bir yatağa yattığımızda girintili çıkıntılı bir halde olan bedenimiz yatağın her tarafına temas eder bu durumda da ağırlığını daha düzgün bir vaziyette dağılmış olduğundan basınç her yere eşit miktarda dağlara azalır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Alageyik Türküsü'nün Gerçek Hikayesi

Hiç de hamaktaki durumda bu şekilde olmaktadır yumuşak bir yataktaki rahatlığın nedeni de bu şekilde açıklanmış olur.

Açıklamaya çalıştığımız konu hamaktaki şaşırtan sertlik sadece yatak ve örneğin dedi diyar bütün dinlenmek için oturduğumuz oturma araçları içinde geçerli olmuştur. Sonuçta yine ağırlık ve basınç konusuyla alakalı bir sonuç ortaya çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?