Hardal tohumu ve yağının faydaları

Hardal tohumu ve yağının faydaları

Ekranların tanınmış yüzü ünlü herbalist İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen hardal tohumu kürü bin bir derde şifa olarak kullanılmaktadır. Sadece tohumu değil, yağı da farklı amaçlar için kullanılan hardal nerelerde nasıl kullanılır bilmek gerekir. İçeriğinde barındırdığı B,C,K ve E vitaminleri sayesinde insan vücudu için gerekli olan enerji bu bitkiden sağlanmaktadır. Dolayısıyla fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir […]

Ekranların tanınmış yüzü ünlü herbalist İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen hardal tohumu kürü bin bir derde şifa olarak kullanılmaktadır. Sadece tohumu değil, yağı da farklı amaçlar için kullanılan hardal nerelerde nasıl kullanılır bilmek gerekir. İçeriğinde barındırdığı B,C,K ve E vitaminleri sayesinde insan vücudu için gerekli olan enerji bu bitkiden sağlanmaktadır. Dolayısıyla fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum mineralleri eksikliği de hardal tohumu vasıtasıyla giderilmiş olur.

Hardal tohumunun faydaları nelerdir

Hem bitki olarak hardalın kendisi hem de tohumları ve yağı farklı amaçlarla şifa dağıtmaktadır. Hardalın uykusuzluk, vücuttaki toksinlerin atılması, kan basıncının düşürülmesi ve kas ağrılarının giderilmesi yönünde büyük etkileri olduğu anlatılmaktadır.

Kadınların menopoz döneminde yaşadıkları uykusuzluk sorunlarının giderilmesi için hardal tohumundan istifade edilebilir.

Hardal tohumunun yararları

Ayağı kokanların veya ayakkabıları sürekli pis koku salanların sorunlarına çözüm olur.

Kadınların muayyen günlerinde adet düzeninin sağlanması için faydalıdır.

Soğuk algınlığının kısa süre içerisinde tedavi edilmesi amacıyla hardal otu tüketilmesi yararlı olacaktır.

Göğsünde sertlik ya da ağrı olanların hardal otu ile göğsünü ovması yumuşamaya sebebiyet verecektir.

Zehirlenme durumunda siyah hardal otu sayesinde kusma gerçekleştirilmektedir. Böylece vücuttaki toksinler hızlı bir şekilde dışarıya atılacaktır.

Bronşit ve romatizmal hastalıklarda siyah hardal otu yararlı olmaktadır.

İştahsızlık ya da zayıflık problemi olanların siyah hardal otu tohumu ile bu sorunu giderebileceklerini bilinmesi gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kan Uyuşmazlığı İhmale Gelmez!

Hardal yağının faydaları nelerdir

Haricen ve dahilen kullanılabilen hardal yağı kanın dışarı atılması, ayakların rahatlaması, öksürüğün sona ermesi, iltihaplanan bölgelerin hızlı iyileşmesi, kireçlenme sorununun giderilmesi ve romatizmal hastalıkların iyileşmesi amacıyla kullanıldığı bir gerçektir.

Hardal yağı haricen kullanılmak için şu şekilde uygulama yapılabilir:

Küvete doldurduğunuz suyun içine birkaç damla hardal yağı eklenmesi yeterlidir. Daha sonra burada belli süre su içinde kalarak şifa aranmalıdır.

Dahili olarak hardal yağından fayda görmek için ise su ile karıştırılması ve tüketilmesi önerilir. Bunun için bir çay bardağı suyun içine 1 damla hardal yağı eklenmesi yeterlidir sabah akşam iki kez tüketilmesi halinde yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla kullanılabilir.

Hardal tohumu ve hardal yağı ne amaçla kullanılmalıdır

Gastrit bel ağrısı iştahsızlık romatizmal hastalıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Nereden nasıl alınmalıdır

Baharatçılarda öğütülmüş olarak ya da sıvı yağ şeklinde satılmaktadır. Yukarıda kullanımını verdiğimiz şekilde ister öğütülmüş tohum satın alabilirsiniz. İsterseniz yağ olarak temin edip kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece hardal yağının faydaları kısa süre içerisinde etki gösterecek ve rahatsızlıklarınız minimuma inecektir.

Hardal yağı ve hardal tohumu

Hardal yağı ve hardal tohumunun yan etkileri nelerdir

Tohum ya da yağ şeklinde olsa bile doğrudan cilt ile temas ettirilmemesi gerekir. Çünkü ciltte tahrişlere ve yara oluşumuna sebebiyet verebilir.

Yakı olarak kullanılan siyah hardal tohumlarının gözlere zarar vereceği hesaba katılarak dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü öksürük yapar, gözlerde yaşarma meydana getirebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  1 Aile Hekimine Kaç Hasta Düşüyor?

Sindirim sisteminde beklenmeyen sorunlar oluşabilir. Dolayısıyla mide ve bağırsaklarda kan toplanmasına sebebiyet verebilir.

Hardal yağı ve hardal tohumu hakkında kısa bilgiler

Bazı insanlarda karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Hardal tohumu ya da yağının fazla tüketilmesi ölümlere sebebiyet verebilir.

Siyah ve beyaz türleri bulunan hardal Akdeniz ikliminin bitkisi olarak tanınır. Ortalama 1 metre kadar büyüyebilir. Farklı sağlık sorunlarının tedavisinde tohumlarından ve yağından faydalanılır. En çok tercih edilen ise siyah olan türdür.

Satın almak yerine bizzat kendi temin etmek düşüncesinde olan insanların temmuz ayında bu bitkiyi toplayarak tohumlarını çıkarması  gerekiyor.

Yakıcı ve keskin bir kokusu olan siyah hardal tohumu hem yemeklerde tatlandırıcı ve lezzet verici bir amaçla hem de sağlık açısından istifade edilmek için kullanılmaktadır.

İnsanoğlunun kılcal damarlar yoluyla vücudunun her bölgesine ulaşılmaktadır. Dolayısıyla hardal tohumu elde ayakta his kaybı üşüme gibi durumlar için kullanılmaktadır. Çünkü kılcal damarlara etki ederek bütün şikayetlerin tedavi amaçlı olarak kullanılan ve şifa aranan hardal tohumu ve yağı faydalıdır. Elbette ama öncelikli olarak tıbbi tedavi aranmalı. Eğer çözüm bulunamazsa bitkisel tedavi ile destekleyici olarak düşünülmelidir. Çünkü bitkisel tedaviler her daim tıbbi tedaviye alternatif olarak düşünülmelidir.

Hardal tohumu ve yağının mucizevi faydalarından destek görmek herkesin büyük beklentisi olabilir. Öncelik tıbbi tedavi olmalı, istenilen sonuçlar tam anlamıyla tıbbi tedaviden tedaviden sağlanamıyorsa alternatif olarak bitkisel ürünler devreye sokulmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Taşıyıcı Annelik Yaparak 50000 Euro Kazananlar Var

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?