Harita Bilgisi ve Ölçekler

Harita Bilgisi ve Ölçekler

Bu dersimizin konusu harita bilgisi ve ölçekler olacak. Harita nedir, harita yeryüzünün tamamının veya belirli bir kısmının kuşbakışı olarak görüntüsünün küçükltülerek belli bir ölçek dahilinde olmak şartıyla, düzlem üzerinde göstermesi işlemine harita diyoruz. Bir çizimin harita özelliği taşıyabilmesi için 3 tane şartımız var. Bunlardan birincisi, bakışın mutlaka kuşbakışı olması gerekiyor. Yani tepeden bir bakış olması […]

Bu dersimizin konusu harita bilgisi ve ölçekler olacak. Harita nedir, harita yeryüzünün tamamının veya belirli bir kısmının kuşbakışı olarak görüntüsünün küçükltülerek belli bir ölçek dahilinde olmak şartıyla, düzlem üzerinde göstermesi işlemine harita diyoruz. Bir çizimin harita özelliği taşıyabilmesi için 3 tane şartımız var. Bunlardan birincisi, bakışın mutlaka kuşbakışı olması gerekiyor. Yani tepeden bir bakış olması gerekiyor. Kuşbakışı görünüm olmayan bir çizim harita olarak kabul edilemez.

Kuşbakışı olarak bu görüntünün belirli bir oran dahilinde küçültmek lazım. Eğer belirli bir ölçek dahilinde küçültmezsem bakmış olduğum alan kadar kağıt bulmam gerekecek ki bu da imkansız. Bakmış olduğum küçük bir kağıda veya bir düzleme aktarmış olmam gerekiyor. Bu güç şartı anlattığımız gibi yerine getiren çizme harita adını veriyoruz.

Harita Ölçekler Konu Anlatımı

Ölçeksiz yapılmış kabataslak çizimleri kroki yani, birine yol tarif etmiş gibi, şu sokak, caddeden geç… bunlara kroki denir. Şekillerinin kuşbakışı değil de yandan görüntüsünün çizimine profil ismini veriyoruz. projeksiyon yöntemleri ise küresel yüzeyin düzene aktarılması kendine projeksiyon işlemi denmektedir. Projeksiyon yöntemlerinin ortaya çıkmasının sebebi ise haritaların çiziminde meydana gelen hatalardır. Haritalar çizilirken meydana gelen hataların başında, dünyamızın şekli gelmektedir. Dünyanın şekli geoit olduğu için ekvatordan kutuplara doğru basınçtan dolayı haritalar tam olarak kağıt üzerine aktaramamaktadır. Ayrıca yükselti basamakları kısa mesafelerde değişiklik göstermektedir. Bir başka sebep ise girinti ve çıkıntıların farklı olmasıdır. Enlem ve boylam büyümeleri de harita çiziminde hataların artırmaktadır. Bunun sonucunda da projeksiyon yöntemleri ortaya çıkmıştır. 3 tane projeksiyon yöntemi vardır. Silindirik projeksiyon, konik projeksiyon ve düzlem projeksiyon.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  YKS Sisteminin Bilinmeyen Yönleri

Ekvatoral bölgedeki hataları en aza indirgemek için silindirik projeksiyon kullanılmış, orta kuşaktaki alanları çizimindeki hataları en aza indirmek için konik projeksiyon ve kutuplar bölgesindeki hataları en aza indirmek için de düzlem projeksiyon geliştirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Reaksiyon Hızı Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Ekzotermik ve endotermik reaksiyon, Reaksiyon Hızı Konusunun Videolu Anlatımı ve Reaksiyon hızı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?