Harita ve Kadastro Mezunu İş İmkanları Maaşları Taban Puanları

Harita ve Kadastro Mezunu İş İmkanları Maaşları Taban Puanları

Yüksek öğrenim planı yapan gençler hem geliri fazla, hem kısa süre içerisinde işe girip çalışma olanağı sunan programları didik didik araştırıyor. Tam da onların aradığını uygun bir program olan harita ve kadastro bölümü nedir, iş imkanları nerelerde var, mezun olanlar işe başladıklarında ne kadar maaş alır ve kazanmak için hangi özellikler, ne kadar puan tutturmak […]

Yüksek öğrenim planı yapan gençler hem geliri fazla, hem kısa süre içerisinde işe girip çalışma olanağı sunan programları didik didik araştırıyor. Tam da onların aradığını uygun bir program olan harita ve kadastro bölümü nedir, iş imkanları nerelerde var, mezun olanlar işe başladıklarında ne kadar maaş alır ve kazanmak için hangi özellikler, ne kadar puan tutturmak lazım gelir, sizler için kaleme aldık.

Harita ve kadastro bölümü nedir

Ülkemizde özellikle ulaşım, altyapı, arazi ölçümleri ile ilgili olan kamu kurum kuruluşlarında aktif olarak görev alacak harita ve kadastro teknikeri mezun eden bir ön lisans programıdır. 2 yıllık bir eğitim neticesinde öğrenciler çalışmaya hazır hale gelirler. Her meslekte olduğu gibi bu bölümde de staj yapmak hem çalışmaya hem de hayata hazırlanmaya önemli bir avantaj sağlar.

2 yıllık önlisans programları arasında KPSS ile atama yapılan, kontenjan ayrılan bölümler arasında yer alır. Çok fazla olmasa da bu programdan mezun olanlara kontenjan ayrılması büyük bir avantaj olarak düşünülmelidir.

Harita-Tapu-Kadastro

Harita ve kadastro teknikeri kime denir

Yüksek öğrenim programlarında 2 yıl eğitim aldıktan sonra çeşitli kurum kuruluşlarda çalışma hakkı elde eden teknik bir personeldir. Harita ve kadastro bölümüne Temel Yeterlilik Testi sonucunda giriş yapılır. Bildiğiniz gibi Türkiye’de altyapı sorunları her daim vardır, dolayısıyla bunların çözüme kavuşması için yetişmiş eğitim almış teknik personele ihtiyaç duyulur. Bu programdan mezun olanlar kent haritaları, kent ve imar planlaması, imar planı uygulamaları, parselasyon planı yapma, kadastro çalışmalarına katılma, topografik haritaları okuma, tünel, sulama, deniz yolu, kara yolu inşaatlarında, mühendislik projelerinde çalışırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Promosyon Bez Çanta

Ayrıca projelerin arazi yapısına uygun olup olmamasına, kanalizasyon çalışmaları, su, yol gibi teknik hizmetlerin getirilmesinde harita kadastro teknikerine ihtiyaç duyulur. Bu bağlamda teknolojik gelişmeler çerçevesinde teknolojiye uygun olarak ölçümler yapan, arazide bilgi toplayan, topladığı bilgileri bilgisayar ortamında çizen, hesap eden, gelişmeleri de uydu aracılığı ile güncelleyebilen kişidir.

Harita ve kadastro bölümü mezunları nerede çalışır

Programdan mezun olduktan sonra alınan tekniker ünvanı ile farklı iş imkanları değerlendirilir. Oldukça geniş bir iş imkanı bu program mezunlarına çalışma fırsatı sunar. Başta Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde iş imkanı yakalanır. En fazla atanılan kurum burasıdır. Sonrasında ise iş imkanı yakalanabilecek kurum kuruluşlar şunlardır;

Harita ve inşaat sektöründe hizmet veren her türlü şirket ve firma. Türkiye Cumhuriyeti Karayolları, Devlet Demiryolları, Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri, İlbank, Arsa Ofisi, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, Türkiye Elektrik Dağıtım Firmaları, gaz dağıtım firmaları, belediyelere ait fen işleri, imar işleri ve il özel idareleri iş imkanı sunan önemli yerlerdir.

Değişen Haritalar

Harita ve kadastro mezunları ne iş yapar

Genelde teknik olarak yapılabilecek her türlü sahada bulunuyorlar. Bazı durumlarda masa başı, bazı durumlarda ise sahada bizzat dolaşarak mesai tüketirler. Atık suyu, içme suyu, yağmur suyu, telekomünikasyon, elektrik işleri, doğalgaz işleri gibi sistemlerin alt yapılarında hizmet üretirler.

Ulaşım sektöründe güzergah belirlenmesi gibi işleri yaparlar. Konut sektöründe yapı denetim uygulamaları gibi işleri yürütürler. Kent bilgi sistemleri, arazi ve arsa düzenlemeleri, kadastro ve halihazır temel harita işlemleri yaparlar. Afet yönetim sistemlerinde verilen görevleri yerine getirirler. Coğrafi bilgi sistemi veritabanında kendine verilen görevleri yürütürler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temsa ve ASELSAN'dan Yerli ve Elektrikli Otobüs

Harita ve kadastro teknikeri maaşı ne kadar

Kamu teşekküllerinde iş bulup çalışmaya başlayanlar en düşük memur maaşı ile giriş yapar. Sonraki yıllarda ise maaş artış gösterir. Sadece maaş değil teknik personel olması sebebiyle diğer memurlara nazaran daha fazla ek gelir avantajı yakalarlar.

Özel sektör mecburiyeti doğarsa hizmet üretilecek firma ile yapılan değerlendirme sonucunda alınacak maaş ortaya çıkar.

Harita ve kadastro taban puanları

Eğitim kurumları bu programa yoğun ilgi göstermiş ve çoğunda öğrenci kabul edilmektedir. Özel ve devlet üniversiteleri büyük bir rekabet içerisinde öğrenci kaydı için yarış halindedir.

Türkiye’de en çok tercih edilen harita ve kadastro bölümü devlet üniversitesi olarak Dokuz Eylül Üniversitesi, vakıf üniversitesi olarak ise İstanbul Ayvansaray Üniversitesi gelmektedir. Harita ve kadastro bölümü taban puanları devlette en düşük Iğdır Üniversitesi 195 TYT puanı ile öğrenci kabul etmiştir. Bu puanları geçenler durumuna göre kendilerine uygun programı seçebilirler.

Harita ve kadastro bölümü DGS bölümleri

2 yıl eğitim alıp tapu kadastro teknikeri ünvanı ile mezun olmak yeterli değil, diye düşünenler 4 yıllık lisans programlarına DGS sonucuna göre giriş yapıp okuyabilir. Bunlar; tapu kadastro, şehir ve bölge planlama, orman mühendisliği, jeoloji mühendisliği, harita mühendisliği, geomatik mühendisliği, çevre mühendisliği.

Harita ve kadastro bölümü hakkında yapılan yorumlar

2 yıllık en iyi önlisans programları içerisinde yer aldığı kesindir. Her şeye rağmen KPSS şartı olması herkesi endişelendiriyor. Diğer programlarda bu şansın bile olmaması büyük bir avantaj olarak düşünülmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Telefon Bankacılığında Müşteri Hizmetlerinin Önemi

Harita ve kadastro bölümü iş imkanları çok geniş bir fırsat sunmaktadır. Her türlü kurum, kuruluşta çalışma imkanı mevcuttur. 2 yıl gibi kısa süre içerisinde mezun olduktan sonra iş hayatına atılma şansı olan nadir programlardan birisidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?