Harnup (Keçiboynuzu) Nedir? Pekmezinden Nasıl Faydalanılır?

Harnup (Keçiboynuzu) Nedir? Pekmezinden Nasıl Faydalanılır?

Keçiboynuzu olarak bilinen harnup Anadolu’da çok az bilinen esrarengiz bitkiler arasındadır. Anavatanı ekvatora yakın ılıman kuşaktaki ülkeler olarak bilinmektedir. Ülkemizde de Anadolu’nun güney kesimlerinde keçiboynuzu üretimi yapılmaktadır. Dünya’da en çok Tunus, Fas, Cezayir, Kıbrıs, Suriye, Filistin, İspanya, Yunanistan ve Libya’da yetiştirilmektedir. Ülkemizin sıcak iklimine sahip olan Mersin, Antalya, Datça ve Silifke dolaylarında doğal harnup yetiştirilmektedir. […]

Keçiboynuzu olarak bilinen harnup Anadolu’da çok az bilinen esrarengiz bitkiler arasındadır. Anavatanı ekvatora yakın ılıman kuşaktaki ülkeler olarak bilinmektedir. Ülkemizde de Anadolu’nun güney kesimlerinde keçiboynuzu üretimi yapılmaktadır. Dünya’da en çok Tunus, Fas, Cezayir, Kıbrıs, Suriye, Filistin, İspanya, Yunanistan ve Libya’da yetiştirilmektedir. Ülkemizin sıcak iklimine sahip olan Mersin, Antalya, Datça ve Silifke dolaylarında doğal harnup yetiştirilmektedir.

Doğada dayanıklı bir ağaç olarak bilinen harnup başlangıçta yaklaşık 15 sene meyve vermez. Yetişkin bir ağaçta 1 ton kadar harnup verimi elde edilebilir. Pekmezi çıkartılan keçiboynuzu ya da diğer adıyla harnup şifalı bitkiler arasında gösterilmektedir. İlk zamanlar yeşil renkli olup, sonra olgunlaştıkça koyu kahverengi renge dönüşen keçiboynuzu uzun sürede verim elde edilen egzotik meyveler arasında yer alır.

Aslında uzun sürede yetişmesinin içindeki esrar insana sağladığı yararlar açısından olgunlaşma süreci olarak kabul edilebilir. Çünkü keçiboynuzu pekmezinin faydaları içeriğindeki gallik asitten kaynaklanmaktadır. Gallik asit içinde ihtiva ettiği promotor madde ile özel bir bitki özelliğini taşımaktadır.

Harnup pekmezinin yan etkileri var mıdır?

Harnup pekmezinin faydaları nelerdir

Harnup keçiboynuzu pekmezi içeriğindeki çinko, bakır, fosfor, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve mangan besin değerlerinden dolayı faydalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu güçlü bileşenler sayesinde başta nefes darlığı ve alerji gibi problemlerin tedavisinde etken bir bitkidir.

Bronşit rahatsızlığı olan ve bronşlarındaki sorunların hızlı bir şekilde tedavi edilmesini isteyenler için harnup pekmezi oldukça faydalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola

Kısırlık yani infertil olarak kabul edilen insanlara üretkenlik anlamında destek sağlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Hastalıklara karşı koruma duvarı sağlayan gallik asit harnup pekmezinin sağladığı faydalar arasında en önemlisidir.

Vücutta direnci artırma özelliği bulunan keçiboynuzu pekmezi günde birkaç kaşık içildiği takdirde direnç sağlar.

Tansiyon ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı içerdiği potasyum ve sodyum dolayısıyla önemli bir destek maddesidir.

Teknolojik atıklar olarak kabul edilen radyasyonun vücuttan atılması için harnup keçiboynuzu pekmezinin inanılmaz etkisinden istifade edilebilir.

İçerdiği doğal şekerler ve mineraller ile vitaminler sayesinde şeker hastalarının da ihtiyacına çözüm olmaktadır.

Diş eti rahatsızlığı olan insanların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri harnup pekmezi içerek sağlayabilirsiniz.

Mide şikayetlerine karşı içerdiği gallik asit, vitamin, mineral sayesinde vücuttan zararlı bakterilerin, parazitlerin atılmasına destek sağlamaktadır.

Sigara tiryakilerinin yaşadığı nefes darlığına önemli bir katkı sağlayan harnup pekmezi keçiboynuzu pekmezi faydaları açısından vazgeçilmez bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kış mevsiminde çok sık hasta olan insanlara içeriğinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde kemik erimesi, kansızlık, öksürük, nezle, grip gibi sorunların hızlı bir şekilde sona ermesine destek sağlamaktadır.

Kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Vücudun direncini artırmak için ihtiyaç duyulan etken maddeler mevcuttur.

Harnup keçiboynuzu pekmezi akciğer kanserine karşı da oldukça etkili önleme özelliği bulunduğu tespit edilmiştir.

İktidarsızlık problemi olan insanların afrodizyak etkisi olan harnup pekmezinin etkilerinden istifade edebileceği söylenmektedir. Alerjik olan nefes darlığının tedavisinde Harnup keçiboynuzu pekmezinin yararlarından istifade etmek için özel kür hazırlanıp içilebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gen-etik Diyet Ne Kadar Etkili

Harnup kürü yapılışı

Alerjik nefes darlığının tedavisinde etkili olan Harnup pekmezi kürü şu şekilde hazırlanır. 7-8 tane keçi boynuzunun iyice temizlendikten sonra bir kaç santimetre parçalara ayırarak yaklaşık 1 litre su içinde 8-9 dakika kaynatılması gerekiyor. Soğumaya alınan bu kür şişelere doldurularak buzdolabında saklanmalıdır.

Hazırladığınız keçiboynuzu kürünü her gün sabah öğle akşam bir bardak içimiz yaklaşık 3 hafta boyunca bu kürü içmek. Yukarıda saydığımız keçiboynuzu harnup meyvesinin sağladığı yararları bizzat yaşamanız için uygulamak gerekir.

Harnup (Keçiboynuzu) pekmezinin zararları 

Harnup (Keçiboynuzu) pekmezinin yan etkileri zararları var mıdır?

Her ürünün faydası olduğu gibi yanlış eksik ya da fazla kullanımı sonucunda zararları da muhakkak olacaktır. Harnup-keçiboynuzu pekmezinin zararları arasında fazla tüketilmesi sonucunda aşırı kilo alma söz konusu olabilir. Çünkü kalori açısından oldukça zengindir. Çok fazla keçiboynuzu-harnup pekmezi içildiği zaman midede yanma hissi ve bulantı, kusma söz konusu olabilir.

Ayrıca içeriğindeki yüksek şeker oranı sebebiyle diyabet hastalarının hekim tavsiyesi ile kullanılması gerektiği bilinmelidir.

Keçiboynuzu harnup pekmezi faydaları bakımından büyük avantaj sunan önemli bir vitamin, mineral bileşiğidir. Kalp çarpıntısı, akciğer kanseri, bağırsak hastalıkları, gastrit gibi problemi olanların uygun aralıklarla tüketmesi sağlıkları açısından zaruret olarak kabul edilmektedir.

Alternatif tıp uzmanlarının şiddetle tavsiye ettiği keçiboynuzu pekmezi uykusuzluk sorunu olanlara da önemli bir destek bitkisidir. Sindirim sorunları, astım solunum yolu rahatsızlıkları, kolesterol, öksürük, alerji, düşük enerjili, kabızlık, ishal gibi çok sık yaşanan rahatsızlıkların doğal yollarla tedavisi için evimizde mutlaka harnup pekmezi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  1 Aile Hekimine Kaç Hasta Düşüyor?

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?