Hasankeyf ‘Dünya Mirası’ Adaylık Başvurusu Yapılmalı

Hasankeyf ‘Dünya Mirası’ Adaylık Başvurusu Yapılmalı

Türkiye’de doğal koruma alanı olarak ilan edilip, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından da boşaltılması kararlaştırılan Hasankeyf, 10 bin yıllık tarihi geçmişi ile antik bir müze olarak dikkat çekmektedir. Birleşmiş Milletler’in Eğitim Bilim ve Kültür işlerinden sorumlu birimi olan UNESCO Hasankeyf’in Dünya Mirası Listesi’ne başvurmadığı gerekçesiyle bu listeye giremediğini duyurdu.

UNESCO yetkili direktörü Mechtild Rössler, Ilısu Barajı Göl suları altında kalma tehlikesi olan antik Hasankeyf şehri için Türkiye’den bu listeye girmek için hiçbir başvuru yapılmadığını açıklayınca Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen isyan etti. Çünkü, yıllar önce başvuru yapıldığını dile getiren Belediye Başkanı, Hasankeyf’in Unesco’nun belirlediği 10 kriterden 9 tanesini yerine getirdiğini, bu sebeple de Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü Anabilim Dalı üyesi olan Profesör Doktor Zeynep Ahunbay’ın yaptığı başvuruyu hatırlattı.

Geçmiş dönemlerde baraj suları altında kalacağı için aktivistler tarafından protesto edilerek sosyal medya gruplarınca da Hasankeyf’in bir an önce Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için girişimler yapıldı. Ancak işin farklı bir boyutu ortaya çıktı ki koruma altına alınması istenen antik kent maalesef Unesco’nun belirlediği kriterleri taşımasına rağmen Dünya Mirası Listesi’ne girmek için müracaatta bulunmadığı açıklandı.

DÜNYA MİRASI OLMA KRİTERLERİ NELERDİR

UNESCO yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre Hasankeyf’in hangi kriterleri taşıyıp taşımadığı bilinmediğini, çünkü müracaat yapılmadığı için araştırma yapılmadığını, hangi kriterleri taşıdığı tam olarak bilinmemektedir. Bu listeye girebilmek için ise en önemli kriter müracaat etmek için belgelerin hazırlanıp sunulması gerekiyor.
Unesco’nun  kriterlerine göre, bir yerin dünya listesine girebilmesi için öncelikle ilgili devlet kurumlarının dikkat çeken, potansiyel, evrensel değerlere sahip bulunan bölgeleri belirleyerek, kısa tanımlamalar yapıp, karşılaştırmalı analizlerle gelecek yıllardaki hazırlanacak listelemeye girmek için gerekli kriterleri gösteren bir dosya hazırlayarak, Dünya Mirası Listesi’ne girmek için bağımsız bir aday dosyası oluşturulması gerekmektedir. Bunun için minimum 4 doğal kriter, 6 tane de kültürel kriteri taşıması zorunludur. Böylece her iki karışımın birlikte belgelenerek ilgili devlet kurumları birimlerince adaylık başvurusu yapılması gerekiyor. Sonrasında da Dünya Mirası Konvansiyonu’na bu dosyanın kayıt yapılması lazım.


Hasankeyf baraj çalışmaları

HASANKEYF DAVASI DEVAM EDİYOR

Bir yerin Dünya Mirası Listesi’ne girmesi neticesinde orası artık uluslararası toplumu ilgilendiren bir bölge olduğu için, sahip olduğu devlet bile o bölge üzerinde herhangi bir pratik çalışma yapamıyor.
Bu arada görüş ve düşüncelerini dile getiren Hasankeyf’i Yaşatma Derneği üyelerinden Veysi Ayhan, kimsenin farkında olmadığı ilginç bir durumu dile getirdi. Hasankeyf’te baraj çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Ayhan, belediye ve kaymakamlık tarafından Hasankeyf sakinlerine ilçeyi boşaltmaları yönünde yazılar gönderildiğini açıkladı.
Aynı zamanda avukat olan Ayhan, Dicle Vadisi içerisinde 400 civarında arkeolojik höyük olduğunu, buralarda yeterince araştırma yapılmadığını, sadece birkaç araştırma girişiminin dikkat çektiğini, aslında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde bir davanın devam ettiğini, buranın su tutmaya devam etse bile mücadeleyi yarıda bırakmayacaklarını dile getirdi. Hatta su tutulmaya devam etse de, baraj bitse de mahkemeyi kazandıktan sonra suların bırakılması için demokratik ve yasal hakların kullanılacağını dikkat çekti.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ