Hastalık Hastası Oluyoruz

Hastalık Hastası Oluyoruz

 SAĞLIK KURULUŞLARI NE İŞE YARAR? Hastahaneler vazgeçilmez sağlık kuruluşlarıdır. En son ne zaman hastahaneye gittiniz diye sorsalar, ne cevap verirsiniz? Eğer hastalık hastası değilseniz 1 hafta önce, 2 hafta önce ya da bir ay önce, der gibi olduğunuzu duyar gibiyim. Ben de sizin gibi ilaç kullanmak zorunda olanlardan biriyim ama inanın pek sık sağlık kuruluşlarını […]

 SAĞLIK KURULUŞLARI NE İŞE YARAR?

Hastahaneler vazgeçilmez sağlık kuruluşlarıdır. En son ne zaman hastahaneye gittiniz diye sorsalar, ne cevap verirsiniz? Eğer hastalık hastası değilseniz 1 hafta önce, 2 hafta önce ya da bir ay önce, der gibi olduğunuzu duyar gibiyim. Ben de sizin gibi ilaç kullanmak zorunda olanlardan biriyim ama inanın pek sık sağlık kuruluşlarını ziyaret etmeyi sevmem. Çok zorunlu olmadıkça zırt pırt doktorları görmek istemem.
Çok nadir de olsa hastaneye gittiğimde bizzat yaşadıklarımdan çıkardığım sonuca göre artık sağlık sektöründen kötü kokular almaya başladım. Hastahaneleri bırakın, küçük semt poliklinkleri bile dolup taşıyor artık. Sanırım size de olur olmaz tahliller yapılıyordur. En küçük şikayetinize bile röntgeni, tomografisi, MR vb. kontorllerin yapılması istenir. Saatlerce sırada beklersiniz, sonucu elinize tutuşturular ve sonuç her zamanki gibi negatiftir. Aman ha pozitif mi çıksa idi, diye düşünebilirsiniz.

Allah korusun, ama gerçekten büyük şikayeti olanlar bellidir. Bizim bahsettiğimiz sıradan basit şikayetler için yapılan kontrollerdir.
Burada dikkatinizi çekmek istediğim husus şudur. Özel sağlık kuruluşları para kazanma amacıyla her fırsatı değerlendirerek, durmadan insana hem gereksiz zaman kaybı yaşatmaları, hem de sapasağlam bir insanı bile kuşkulandırarak hastalık hastası haline getirmeleri sonucunda psikolojik sorunlu insanların çoğalmasına sebebiyet vermeleridir.
ÖZEL HASTAHANELER HASTA EDİYOR
Gerçekten hiç abartmıyorum, özel sağlık kuruluşları hiç bir sağlık sorunu olmayan insanlara her türlü testleri uygulayarak yeni aldıkları makinelerinde kobay gibi kullanarak hem para kazanıyorlar. Hem de farkında olmadan insanları hastahane müdavimleri haline getirerek toplumun psikolojisini bozuyorlar.
Durmadan eczanelere koşan ve elinde bir poşet ilaçla dolaşan insanları görmek sıradan hale geldi. İşin garibi de alınan ilaçlar bitmeden tekrar doktora giderek ilaçların pek faydası olmadığından yakınmalar başlaması. Sonucunda da ilaçların değiştirilmesi şeklinde devam eden doktor ziyaretleri… Bunun sonucunda da hem cebimizden uçan paralar, hem bozulan sağlıklar hiç hesaba katılmıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kolay İş Bulma Teknikleri
hastalık hastası olmak

Güya iyileşme amacıyla gittiğimiz doktorlar sağlığımızın bozulmasına da sebep oluyorlar. İnsanlar da o kadar uzmanlaştı ki bütün doktorları ziyaret ede ede hangi doktorun daha iyi olduğuna bile karar verir duruma geldiler. Yani kendisi de farkında olmadan doktor sarrafı oldu. Sonrasında da başkalarına doktor tavsiyeleri başlar. Falan doktor hiç bir şeyden anlamıyor, ona gitme. X hastanesinin Y bölümünde yeni bir doktor gelmiş, her şeyi biliyor, ona git… şeklinde referans olma durumları ortaya çıkmaya başlıyor.
Şaka gibi ama maalesef en önemli konulardan sağlığımız bu şekilde bozulmaya devam ediyor. Birilerinin bu duruma el atması, insanları uyarması, bilinçlendirmesi ve bu komediye “dur” demesi lazım. Bu yazımız umarım okuyanlardan ilgi görür ve paylaşılırsa hastalık hastası olmaktan kurtuluruz.
Her küçük rahatsızlıkta sağlık kuruluşlarını doldurursak en başa döner, anlattıklarımızın daha fazlasına tanıklık yaparsınız. Aklına estikçe kendinde hastalık bulma, yani hastalık hastası haline gelirsiniz. Klasik ama  çok doğru bir söz vardır. Herkes kendisinin doktoru olmalıdır.!

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?