Hastane İhmalleri Güvensizlikler Doğuruyor

Hastane İhmalleri Güvensizlikler Doğuruyor

Annelik heyecanı yaşamak isteyen kadınlar bebeklerin dünyaya getirmek için en uygun ortamları sağlayan kurumları tercih eder ve buralarda bebeğini kucağına almak isterler. Yavrusunu emin ellerde dünyaya getirmek ister. İmkanlar ölçüsünde fedakarlık yapılarak güzel bir hastane araştırılır… Bir ortaokul öğretmeni olan 30 yaşındaki Y.P.B.,  İzmir’de ilk çocuğunun doğumunu özel bir hastanede yapmak istedi. Doğum sonrasında üşütüp […]

Annelik heyecanı yaşamak isteyen kadınlar bebeklerin dünyaya getirmek için en uygun ortamları sağlayan kurumları tercih eder ve buralarda bebeğini kucağına almak isterler. Yavrusunu emin ellerde dünyaya getirmek ister. İmkanlar ölçüsünde fedakarlık yapılarak güzel bir hastane araştırılır…

Bir ortaokul öğretmeni olan 30 yaşındaki Y.P.B.,  İzmir’de ilk çocuğunun doğumunu özel bir hastanede yapmak istedi. Doğum sonrasında üşütüp hasta olmaması amacıyla doğuma yardımcı olan hemşire, sıcak su torbası kullanmayı düşündü, ancak sıcak su torbalarının annenin ayaklarını altında unutunca annenin her iki topuğu da feci şekilde yandı.

Doğum yapan öğretmen Y.P.B. doğum esnasında büyük ihmali olan hastanenin hemşiresi ve sorumluları hakkında şikayette bulundu. Anne Y.P.B., avukatı aracılığı ile yaptığı suç duyurusunda hastanede sorumluluğu olan bütün personel hakkında ve ayrıyeten 100 bin TL manevi tazminat davası açılacağı da bildirildi.

İzmir’in Bayraklı ilçesinde ikamet eden anne Y.P.B. ilk bebeğini sezeryanla dünyaya getirmek istedi. Doğum sırasında annenin bel bölgesi uyuşturuldu ve doğumdan sonra da bir süre dinlenmek amacıyla ayrı bir odaya alındı. Burada görevli olan hemşire üşüyen anneye sıcak su torbaları getirdi ve bu torbaları annenin ayaklarının altına bıraktı. Doğum öncesinde anneye anestezi verilince, anne adayı sıcak su torbalarının sıcaklığını hissedemedi. Daha sonra narkozun etkisi geçince ayaklarında bulunan sıcak su torbalarının verdiği sıcaklığı hissetmeye başladı. Narkozun etkisi tamamen geçince Y.P.B. topuklarında çok büyük acılar hissetmeye başlaması üzerine, doğum yapan annenin eşi olan S.B. bu durumu hastanede bulunan görevlilere iletti. Hastane çalışanları konuyla ilgilendiklerinde çok ilginç bir durum ortaya çıktı. Narkoz öncesinde üşümemesi için ayaklarının altına konan sıcak su torbaları narkozun etkisiyle hissedilmeyince anne adayı Y.P.B.’nin ayaklarında çok kötü yanıklar oluşmasına sebep oldu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hastalanmamak İçin Suyu Sıcak İçin

Olay doğumu gerçekleştiren  doktora haber verildi. Doktor da topukları yanan anneyi başka bir doktora havale etti. Genç anneyi tedavi eden doktor genç annenin iki ayağında da hem açık yara, hem de ağır derecede yanık bulunduğunu tespit ederek acilen başka bir özel hastaneye nakledildi. Genç annenin tedavisi burada yapıldı. Ayaklarından yanık mağduru olan öğretmen anne, avukatları vasıtasıyla yaşanan olayda ihmali olan özel hastane sorumluları ve hemşire hakkında suç duyurusunda bulundu.

yanıklar oluşması

Avukat tarafından İzmir Cumhuriyet başsavcılığına verilen şikayet dilekçesinde şöyle:

“Müvekkilim olan Y.P.B. bu yanık olayından sonra eve mahkum kalmış ve günlerce tedavi görmüştür. Tedavisi hala devam ediyor. 40 gün önce dünyaya getirdiği bebeğini aldığı ilaçlar sebebiyle emzirmekte zorlanıyor. Dünyaya gelen bebek anne sevgisini ve anne kokusunu henüz tam olarak alamamaktadır. Bu durum bir anne için çok acı vericidir. Annenin yaralanmasına sebep olan hemşire narkoz pozisyonunda olan anestezi uygulanan bir hastaya sıcak su torbalarının ayaklarının altına bırakıp gitmiş ve tekrar kontrol etmemiştir. Hiçbir uyarı yapışmamış ve gerekli önlemleri de almamıştır. Dolayısıyla büyük ihmali olan hemşire, müvekkilimin ağır şekilde yaralanmasına sebep olmuş. Bu durumda kasten yaralama suçu ortaya çıkmıştır. Olayın gerçekleştiği gün hastanede nöbetçi olan doktor da görevini yapmamış, hem hastayı kontrol etmemiş, hem de hastayı kontrol etmekle görevli hemşire denetlememiştir. Bu durumda doktorun da görev ihmali bulunmaktadır. Bu ağır olay sebebiyle hastane çalışanlarından hastamızın yaralanmasına sebep olan sorumlu hekimin adı sorulmasına rağmen, hemşire isminin de bir türlü öğrenilememesi, hastane sorumlularının olayın bütün sorumluluk ve hatasını müvekkilimin üzerine yıkmak için çalışmaların bir göstergesi olmuştur. Suçlu hastane çalışanları yetkilileri değilmiş de müvekkilimmiş gibi, müvekkilimin eşini, ailesini hastane çalışanları azarlamıştır. Bu olayda hatası olan bütün hastane çalışanlarının bir bir tespiti yapılarak cezalandırılmalarını talep etmekteyiz.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşar Kemal, Ölüm Yıldönümünde Doğduğu Köyde Anıldı

Şikayet dilekçesinin İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na verildiğini ve dilekçenin savcılık tarafından kabul edilip, bu olayda sorumlu olanların yakında ifadelerini alınacağını belirten avukat ayrıca sorumlu olan bu hastane çalışanlarının Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER’e şikayetlerini yaptıklarını da ifade etti. Avukat bu özel hastane ve çalışanlar hakkında 100 bin lira manevi tazminat davası açacaklarını da sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?