Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsünün Hikayesi

Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsünün Hikayesi

 Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsünün hikayesi  bütün acıklı türkülerin değişik bir versiyonudur. Anadolu’da bazen sevdiğiniz çok güzel kültür yansımaları mevcutken bazen de hiç tasvip etmediğimiz cahiliye dönemi uygulamaları olmuştur. İlkel anlayışların bazıları hala da devam etmektedir. Beşik kertmesi uygulamaları da böyle anlamsız saçma bir adettir. Beşik kertmesi nedir, diye aklınıza gelebilir ama çoğunuzun televizyondaki dizilerden az […]

 Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsünün hikayesi  bütün acıklı türkülerin değişik bir versiyonudur. Anadolu’da bazen sevdiğiniz çok güzel kültür yansımaları mevcutken bazen de hiç tasvip etmediğimiz cahiliye dönemi uygulamaları olmuştur. İlkel anlayışların bazıları hala da devam etmektedir. Beşik kertmesi uygulamaları da böyle anlamsız saçma bir adettir.
Beşik kertmesi nedir, diye aklınıza gelebilir ama çoğunuzun televizyondaki dizilerden az çok fikir yürüterek öğrendiğini tahmin ediyoruz. Yine de açıklamak gerekirse; arkadaş olan iki insanın ailece karar vererek, yeni doğan bebeklerini evlenme yaşına geldikleri zaman birbirleri ile evlenmeleri için önceden, bebekken, çocuklar beşikte iken birbirleri ile evlenmeleri gerektiği anlamında anne ve babaların birbirine verdiği sözdür. Ancak bu söz evlenecek kişilerin birbirine verdiği söz değil, anne babalarının çocuklardan habersiz sözleşmesi olmuştur, olacaktır.
Hastane Önünde İncir Ağacı

Anadolu’da benzer, hoşunuza gitmeyecek çok farklı adet ya da töre adı verilen yaşam biçimleri mevcuttur. Bunun sonuçları da elbette olumsuz olacaktır. Sonuçta mutsuz insanlar olacaktır.
Hastane önünde incir ağacı türküsünün hikayesi de böyle saçma sapan bir sözleşmenin sonucunda yaşanan bir olayın günümüze aktarılmış bir biçimidir. Çocukluğunda komşu kızı ile beşik kertmesi sözleşmesi bulunan bir delikanlı askerlik görevini yerine getirmek için gittiği yerde kötü hastalığa yakalanır. Bu delikanlı hava değişimi adı altında verilen raporla memleketi olan Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine gönderilir. Bu durumu fark eden ve öğrenen kız tarafının ailesi doğal olarak kızlarını bu hasta insana kızlarını vermekten vazgeçerler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kara Koyun Türküsünün Hikayesi

Delikanlı da tedavi olmak için çok iyi hekimlerin bulunduğu büyük şehirlere şifa aramaya gider. Yattığı bir hastanede pencereden dışarıya bakar, bir incir ağacı görür. Bu incir ağacından esinlenerek bu türkünün sözlerini kaleme alır. Yıllardan beri her hastalıklı ölüm ya da devası olmayan bir hastamız olduğu zaman ister istemez bu türkünün sözleri dilimizden dökülür. Ama neden ve nerede ortaya çıktığı bilinmeyen acıklı türkünün gerçek hikayesi böylece sizler tarafından da öğrenilmiş olacaktır.
Son olarak şunu da hatırlatmak gerekir ki hastane önünde incir ağacı dizelerinin sahibi olan genç hastanede bütün uygulanan tedavilere rağmen kurtulamaz ve hayata gözlerini yumar. Genç insanın cenazesi memleketine getirilmez, yattığı hastanenin bulunduğu İstanbul’da defnedilir.

Hastane Önünde İncir Ağacı Dinle


Umarız ve dileriz ki, benzer acıklı hikayelerin yaşanmasına sebep olan insanlar eğer hala böyle gereksiz anlamsız uygulamalara devam ediyor ya da etmeye tevessül eden insanlar varsa  iyi bir ders olur da bundan sonra böyle beşik kertmesi gibi saçma sapan sözleşmeler yok olur gider. Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsü gibi can acıtan öyküler dinlemeyiz.

Hastane Önünde İncir Ağacı Sözleri

Hastane önünde incir ağacı anam ağacı
Doktor bulamadı bana ilacı anam ilacı
Doktor bulamadı bana ilacı anam ilacı
Baştabip geliyor yaramdan acı anam vay acı
Hasta düştüm yüreğime dert oldu anam dert oldu
Ellerin vatanı bana yurt oldu anam yurt oldu

Mezarımı kazın bayırdan düze anam vay düze
Yönünü çevirin sıladan yüze anam vay yüze
Yönünü çevirin sıladan yüze anam vay yüze
Benden selam söyle sevdiğinize
Başına koysun karalar ağlasın anam ağlasın
Gurbet elde kaldım diye ağlasın anam ağlasın
Garip kaldım yüreğime dert oldu anam dert oldu
Ellerin vatanı bana yurt oldu anam yurt oldu

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Amerika'daki Gururumuz Dr. Mehmet Öz

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?