Hayalimdeki Ev

Hayalimdeki Ev

Türk mimari yapısında son yıllarda standart bir anlayış hakim gözüküyor. Bu da doğrudan ekonomi ile alakalı görünüyor herkes hayalindeki evi bir türlü göremiyor ama eninde sonunda onu bulup içinde yaşayacağı günleri düşünüyor. Sahi, siz içinde huzurlu bir şekilde günlerinizi geçireceğiniz bir evin hayalini kuruyor musunuz? Kim kurmaz ki, geniş bir verandası, üstünde sarkan lambası, etrafında […]

Türk mimari yapısında son yıllarda standart bir anlayış hakim gözüküyor. Bu da doğrudan ekonomi ile alakalı görünüyor herkes hayalindeki evi bir türlü göremiyor ama eninde sonunda onu bulup içinde yaşayacağı günleri düşünüyor. Sahi, siz içinde huzurlu bir şekilde günlerinizi geçireceğiniz bir evin hayalini kuruyor musunuz? Kim kurmaz ki, geniş bir verandası, üstünde sarkan lambası, etrafında saksılar, rengarenk çiçekler olan bir yaşam alanını.

Hayalimdeki ev nasıl olmalı

Herkes aynı yeri tasavvur etmez. Bir başkası taş ev olsun ister, tarihi olsun, serin olsun velhasıl benim istediğim gibi olsun diye geçirir içinden. Her ne kadar çatıları kiremit olmasa da son yılların moda inşaat malzemesi ile yapılmış olsa bile razı olur.

Şato gibi kocaman bir bina, içinde sayısız odaları, geniş pencereleri olan bir malikaneyi de hayal etmek düşünenin hakkıdır. Sivri kubbeli, üstünde şömineden giden dumanların dışarıya aktarıldığı bacaları olan leyleklerin yuva yapabileceği kadar büyük bacası olanları bile düşünenler neden olmasın ki.

Benim hayalimdeki ev modern, içinde merdiveni olan, kocaman saksıların içinde rengarenk açmış çiçekleri bulunan, güneş ışıklarının ağaçların arasından süzülerek girdiği bir doğa evi olsun, diyen yok mu aranızda? Elbette var, hatta taş merdivenlerden yavaş yavaş çıkarak içine girip serince bir ortamda huzurlu günler geçirmek isteyenler bile var.

prefabrik ev

Yaşamak istediği mekanın pencerelerinde bembeyaz perdeler, önünde saksılarda büyüyen çiçekler, çatısı ahşaptan, kepenkleri mis gibi çıra kokan, bahçede içi bol dolgu malzemeli minderleri olan; çevrede kediler, köpek hatta kuzu, keçi olan bir yer hayal etmek de mümkün.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması

Benim hayalimdeki ev çok farklı çünkü hiç kimsenin tasavvur edilemeyecek şekilde hem otantik, hem modern hem de sanatsal imgeler içeriyor diye iddialı olanlar da bulunur. Duvarlarında usta ellerden çıkan tablolar, resimler, biblolar velhasıl sanat kokan bir mekan düşünen insanlar da çoğunlukta. Yetmedi pencerelerinde saksılardan aşağıya doğru sarkan çiçekler olan konaklar, boyalı pencere pervazları önünde sebze meyve yetiştirmek için uygun arazi; mümkünse dereden akan suların çıkardığı su sesleri, kelebekler, arılar, kuzu sesleri de olsun.

Yaşadığım çağa uyum sağlıyorum, hayalimdeki ev teknolojik özellikleri ve modern görünümü ile herkesi büyülesin, isteyenler belki çoğunluktalar. Paslanmaz evyeler, mükemmel armatürler, kızaklı sebzelik-meyvelik olan evler hayal eder. Hatta inox malzemelerle donatılmış beyaz eşyalar, mutfak, banyo, fırın olsun der.

Evet dostlar, dünyada güzel bir mekan sahibi olmak, onun içinde gönlünce yaşamak herkesin hakkı. Ancak her şey imkânlarla sınırlı. Varsın olsun, zaten biz de hemen sipariş verip üzerine hayaller kurduğumuz prefabrik konut inşa ettirmeye başlamıyoruz. Keşke öyle bir imkanımız olsa ama biliyoruz ki hayal kurmak, sahip olmanın ön şartı. Belki bir gün şartlar olgunlaşır o zaman hayalimdeki evi gerçekleştiririm diyenlere güzel bir seçenek sunduk.

Bakın aşağıda bir çocuğun bile bu konuda ne kadar hassas davrandığını gösteren bir hayali.

Benim hayalimdeki ev büyük olmalı. Ama en önemlisi güzel olmalı. Evimin olmasını istediğim yer ağaçların olduğu sakin bir yer. Aslında bir karavan alıp tüm ülkeleri gezebilirim. Bence güzel bir fikir. Yani bunu herkese tavsiye derim.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tüketici Hakları Nelerdir?

Kim bilir belki kendime yeşillikler arasında bir ev alırım ya da bir karavan alarak tüm ülkeleri gezerim. Ben ikinci seçeneği seçerim çünkü ben her yeri gezmek istiyorum. Hem her yeri tanımış olurum. Kim bilir belki başka yerlerden yeni şeyler öğrenirim. Acaba tüm ülkeleri gezsem ne gibi şeylerle karşılaşırım. Yeni yerlerle yeni şeylerle karşılaşacağım. Ben acaba o zamanlar ne kadar büyüyeceğim.

Çok mutluyum. Ama belki ilk seçenekte olabilir. Yani yemyeşil ağaçların arasında olan o güzel ve sakin ev. Bu da iyi bir fikir. Hem sakin hem de güzel ve geniş bir ev olabilir. Orada yaşamakta güzel olurdu. Ama bunları yapabilmem için çok ama çok çalışmalıyım. Ders çalışmalı kitap okumalı ve test çözmeliyim. Çünkü gelecekte bir işim olsun ki hayallerim gerçek olsun.

Bence de bunların hepsi çok güzel fikirler. Evet artık bunun için çalışmalı ve çabalamalıyım. Bunların hepsi gerçek olmalı. Belki bir gün bu hayallerim gerçek olur. İki fikir de çok ama çok güzel. Herkese böyle güzel fikirler kurmalarını ve bunun için çalışmalarını öneririm. Hem daha çok çalışmak isteriz. Hayal gücümüz gelişir. Benim hayalimdeki ev işte böyle.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?