Hayata Tutunmak İsteyenler Akdeniz Üniversitesi’nin Yolunu Tutuyor

Hayata Tutunmak İsteyenler Akdeniz Üniversitesi’nin Yolunu Tutuyor

Organ nakli bilincini Türk insanına ilk kez yerleştirmeye çalışan kurumların başında gelen Akdeniz Üniversitesi Profesör Doktor Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’dir. Yalnızca ülkemizde değil, dünyada sayılı seçkin yaşamsal organ nakli merkezleri arasına girmeyi başaran kurum kompozit doku ve organ nakilleri konusunda öncülük etmeye devam ediyor. Üstelik Türkiye’de özel sağlık kurumlarının hızlı […]

Organ nakli bilincini Türk insanına ilk kez yerleştirmeye çalışan kurumların başında gelen Akdeniz Üniversitesi Profesör Doktor Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’dir. Yalnızca ülkemizde değil, dünyada sayılı seçkin yaşamsal organ nakli merkezleri arasına girmeyi başaran kurum kompozit doku ve organ nakilleri konusunda öncülük etmeye devam ediyor. Üstelik Türkiye’de özel sağlık kurumlarının hızlı bir şekilde büyüdüğü dönemde devlet üniversitesinin böyle bir başarıyı yakalaması ülkemiz adına gurur verici değil mi?

Akdeniz Organ Nakli Merkezi’nde Hangi Organların Nakli Yapılıyor

Akdeniz Organ Nakli Merkezi‘nde gerçekleştirilebilen organ nakilleri şunlardır; kalp nakli, kompozit doku nakli, böbrek nakli, pankreas nakli, karaciğer nakli.

Kompozit doku nakli, insanda vücut bütünlüğünün bozulmasından kaynaklı oluşan kompozit bozuklukların giderilmesine yönelik nakil çalışmasıdır. Organ nakli hakkında bilinmesi gerekenleri ayrıca ayrıntılı bir şekilde kaleme aldığımız yazıyı okumanızı şiddetle önermekteyiz.


Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli  Merkezi

Özellikle yüz nakli yaparak herkesin dikkatleri üzerine çeken Akdeniz Üniversitesi Hastanesi 48 saatte 11 cana can vererek adından söz ettirmeyi başardı. Üniversitenin Organ Nakli Merkezi ekibinde bulunan ünlü cerrahlar Prof. Dr. Bülent Aydınlı başta olmak üzere, beraberinde Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Fatih Mutlu, Yrd. Doç. Dr. Halil Erbiş ve Uzman Dr. Fatih Erol. Ayrıca nefrologlar Prof. Dr. Hüseyin Koçak ve Uzm. Dr. Vural Taner Yılmaz yer alıyor. Anestezi hekimleri olarak ise Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Doç. Dr. Zeki Ertuğ ve Uzm. Dr. Bünyamin Öztürk, ekipte gastroenteroloji uzmanı olarak da Yrd. Doç. Dr. Mete Akın hayata tutunma amacıyla Antalya’ya akın eden hastalara hizmet vermenin gururunu yaşayan sağlık çalışanlarıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TRT’den Müjdeli Haber(!)

Organ Nakli Merkezi ekibi

İnsanlara umut olan Organ Nakil Merkezi müdürü Profesör Doktor Bülent Aydınlı, hiç ara vermeden 48 saatte 3 karaciğer, 7 böbrek, 1 pankreas nakli yaptıklarını belirterek haklı bir gurur içinde olduklarını dile getiriyor. Çok yorucu ve uzun süren ameliyatların sonunda hayata sıkı sıkıya tutunmak isteyen insanların yüzündeki umut ışıklarını görünce bütün yorgunluklarının geçtiğini ifade ediyor. Aydınlı, ekiplerinin çok geniş olması sayesinde hem kadavra, hem de canlı organ verici üzerinde tecrübeli ekipleri sayesinde naklin başarılı şekilde sonuçlandığını vurguluyor. Yapılan bütün nakillerde tecrübeli ve yetenekli aynı zamanda özverili ekip arkadaşlarının yoğun tempoda çalışması sonucunda hastalara umut oluyorlar.

Gerçekleşen nakiller sonunda çok mutlu ve gururlu olduklarını da dile getiren Profesör Doktor Aydınlı, ‘İnsana tekrar hayat vermek mutluluk verici. Bizler sadece aracılık yapmaktayız. Böylece aracılık yapmanın çok güzel bir duygu olduğunu öğrendik. Yaptığımız işler sayesinde insanları organ bağışına teşvik etmeye çalışıyoruz. Çünkü organ nakli gerçekten hayat kurtarmaktadır. Duyarlı olalım, organlarımızı bağışlayalım.’ şeklinde görüşlerini dile getiriyor.

Kalp Nakli

Robotik cerrahi ne demektir

Akdeniz Organ Nakli Merkezinde bütün verici ameliyatların robotik cerrah tarafından yapıldığını bilmekte fayda var. Robotik cerrahi ne demektir? Nasa tarafından geliştirilip kullanılmaya başlanan robotik cerrahi sistem ilk kez astronotların uzaydaki sağlık ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik kullanılmıştır. Bu uygulama NASA araştırma merkezinin sanal gerçeklik sistemi aracılığı ile geliştirilmiş ve farklı teknolojik bileşenlerle birleştirilerek insanlar üzerinde de uygulanmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kaldırım Taşlarının Sökülüp Takılması

Robotik cerrahi sistemi sayesinde organ nakli yapılacak kişilerin küçük deliklerle müdahalesi yapılarak büyük kolaylık sağlamak önemli ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu yöntem sayesinde hem hastalar hem de cerrah büyük kolaylık yaşanmaktadır. Türkiye’nin organ nakli konusunda markalaşmış sağlık kurumu Akdeniz Üniversitesi Profesör Dr Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’ni tanıtmak, hayata tutunmak isteyen insanlar için ve bu fırsatı veren sağlık çalışanları adına bir borç biliyoruz.

İnşallah ihtiyaç duymazsınız diyelim, ama insanlık hali ne olacağını kimse bilemez. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nin iletişim telefon numarası 0242 249 61 22 olarak not edin. Soran, araştıran, gitmek isteyen vatandaşlara duyurulur.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?