HAYATIMIZ NANO!

HAYATIMIZ NANO!

Son yıllarda sıkça duyduğumuz nano kelimesi aslında bir birimi ifade etmektedir. Nano, Yunan dilinden uyarlanmış ve dünyaya yayılmış olan cüce anlamındaki bu kelime aslında fizikte herhangi bir ölçü biriminin milyarda biri anlamını ifade anlamında kullanılan ölçü birimi olarak kabul edilmektedir. Nano nerede kullanılıyor? Nano’yu bu şekilde tanımladıktan sonra nanoteknoloji insanın saç telinin nano ölçü birimindeki […]

Son yıllarda sıkça duyduğumuz nano kelimesi aslında bir birimi ifade etmektedir. Nano, Yunan dilinden uyarlanmış ve dünyaya yayılmış olan cüce anlamındaki bu kelime aslında fizikte herhangi bir ölçü biriminin milyarda biri anlamını ifade anlamında kullanılan ölçü birimi olarak kabul edilmektedir.

Nano nerede kullanılıyor?

Nano’yu bu şekilde tanımladıktan sonra nanoteknoloji insanın saç telinin nano ölçü birimindeki parçalarla uğraşan en küçük ölçü birimi olarak söyleyebiliriz. Yapbozdaki parçaları tek tek birleştirilerek istenilen şekilde verilmesi gibi nano teknoloji atomlar moleküller tek tek hesaplanıp en hassas şekilde birleştirilerek istediğiniz ürünü elde edebiliriz.

Nano teknoloji nerelerde kullanılıyor?

genel anlamıyla açıklamak gerekirse maddi dolaylı bir şekilde atom boyutuna yani nano boyutuna indirgeme işi olarak açıklayabiliriz. Nano teknoloji başka bir şekilde ifade etmek gerekirse metrenin büyüklüğü 100 milyon ile bir milyarda biri arasında değişebilen malzemelerin üretimi montajı ve kullanımı ile ilgilenen teknolojiye verilen bir isimdir.

Nano

Nano teknoloji de atomları tek tek kullanabildiğiniz gibi makro dünyada olmayan nitelikleri de işletebilecek aygıtların üretilmesinde de kullanılmasını da esas alan 1 bölüm olarak kabul edebiliriz. Nano teknolojinin sahip olduğu yüksek potansiyeli kuantum fiziğinin de kullanılmasıyla daha da fazla açığa çıkmaktadır. Bu bölümde kuantum fizik kanunları devreye girer ve optik elektronik manyetik depolama hesaplama ve diğer bütün alanlarda yeni uygulamalar imkan tanımaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Prefabrik Konutlar Revaçta

Nanometre Nedir?

Nano teknolojinin ölçü birimi adından da anlaşılacağı üzere nanometredir her bir ölçüde 1 milyar nanometre mevcuttur her 1 nanometre sadece 3 ve 5 atom genişliğini içerir.

Nano teknoloji nerelerde kullanılıyor?

Nanoteknoloji tam anlamıyla hayatımıza girdiği zaman aklınıza gelebilecek bütün sektörlerde tıpta tarımda tekstilde tenis seri ürünler üretilmesine yardımcı olacak daha iyi yapılması daha uzun süre dayanması güvenli ve akıllı ürünler elde edilerek iletişimde tıpta ulaşımda devrim diyebileceğiniz katkılar sağlayacaktır.

Nano teknolojinin kullanılmasının amaçlarının en başında daha seri daha temiz daha güvenli üretim araçları ile böylece çok kısa sürede çok seri güvenli ürünler elde edilebilecektir.

Nano teknoloji sayesinde çok küçük bilgisayarlar milyarlarca dizüstü bilgisayar büyüklüğünde küp şeker büyüklüğünde bilgisayarlar üretilebilecek. Nanoteknoloji uygulanabilir kılan en önemli etken ürün yapısı ve aralarındaki uyum söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?