Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola

Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola

Yeniliklere ve buluşlara karşı tepkili olsa da insanoğlu zamanla uyum sağlayıp kullanmaya meyilli oluyor. Her yenilik ve buluş insanlık için faydalı olmuyor, insanlığı zor durumda bırakan berbat 2 buluş; cips ve kola nasıl bulundu, hayatımıza nasıl girdi, araştırdık. Geçmiş yıllarda insan ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik yapılan çalışmalar aslında buluş olarak kabul edilir mi edilmez mi bilemeyiz […]

Yeniliklere ve buluşlara karşı tepkili olsa da insanoğlu zamanla uyum sağlayıp kullanmaya meyilli oluyor. Her yenilik ve buluş insanlık için faydalı olmuyor, insanlığı zor durumda bırakan berbat 2 buluş; cips ve kola nasıl bulundu, hayatımıza nasıl girdi, araştırdık.

Geçmiş yıllarda insan ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik yapılan çalışmalar aslında buluş olarak kabul edilir mi edilmez mi bilemeyiz ama genelde tesadüf eseri ortaya çıktıkları bir gerçektir. Bağımlılık yapan ve aşırı kilo alımına sebep olan, hatta insanın obez olmasına davetiye çıkaran ‘keşke bulunmasaydı’ diyeceğiniz patates cipsi ve kolanın hayatımıza girişine gelin hep birlikte göz atalım.
Cips ve Cola Bağımlılığı

Gündelik hayatta kullandığımız gıdalar, ilaçlar, yiyecek, içecekler veya her türlü malzemelerin kimler tarafından ne amaçla nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi? Bunlardan birkaçını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Cola nasıl bulundu?

Cola ilk aşamada ne amaçla üretildi, bunu düşündünüz mü hiç? Günümüzde pek çok insanın vazgeçemediği bir içecek olan kola aslında farklı bileşenlerden meydana gelmektedir. Yıllar önce ilk kullanılmaya başlandığında insan sağlığını tehdit eden bileşenler yoktu. Ama günümüzde insanı bağımlı hale getirdiği için ve insan sağlığını bozacak içerikler taşıdığı için, ayrıca insanların bu konuda bilinçlenmesi ile  kola tüketimi de günden güne azalmaktadır.

Umarız ki, bu tehlikeli içecek hiç üretilmez ve hiç kimse tarafından da tüketilmez. Kolanın insan sağlığına faydalı bir yönünü söylemek istesem, inanın bulmakta oldukça zorlanacağım. Şimdi size bu kola belasının nasıl tesadüfen bulunduğunu izah etmeye çalışalım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnme nedir, kimlerde görülür?

İlaç ve sağlık sektöründe çalışmakta olan bir insan kola özü ile şarap çeşitlerinden bir karışım yaparak şurup elde etmeye çalışır. Amacı insanlığa faydalı bir ilaç yaparak, hastalıklara karşı insanı dirençli kılmaktır. Bu güzel düşünce masum görünmektedir, çünkü amacı insanların baş ağrılarını gideren bir karışım olarak üretip satmaya başlamak.

Colanın hayatımıza girişi

Nihayetinde de bu amacına muvaffak olmuştur. İnsanların baş ağrılarını gidermede faydalı olmuş ve satışa sunulmuştur. 1885 yılına kadar bu böyle devam etmiştir ama Atlanta’da alkol satışı yasaklandığı için dolayısı ile para kazanmanın başka yollarını arayan firma sorunu çözmek için bu karışımın içine karbonatlı su ilave etti ve soda benzeri bir durum oluştu. Bu şekilde satılmasında bir mahsur görülmedi. Dolayısıyla bu yeni ürettiği içeceğin adı cola idi.

Başlangıçta söylediğimiz gibi ilk üretilmiş amacı insan sağlığına faydalı olmak, ağrıları dindirmek olduğu için masum olarak kabul edilmiş ama daha sonraları içeriğindeki bileşenler değiştirilerek insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşınca da bu içecek sakıncalı, sağlıksız bir hal almıştır. Bu sebeple elbette içilmesi uygun görülmemektedir.

Patates cipsi nasıl icat edildi?

Patates cipsi ilk olarak 1853 yılında müşterilerine patates kızartması satan bir lokantacı olan George Crum‘um lokantasında karnını doyurmak için bir müşterisinin kızartmaların çok kalın olduğunu söylemesi ile ortaya çıktı. Müşteri patateslerin daha ince kesmesi gerektiğini söylemesi üzerine usta müşterisinin fikrini benimsemek zorunda kalır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünya Sağlık Örgütü’nün Görevleri

George Crum patatesleri daha ince kesip iyice kızartır, bu yeni ürün müşteriler tarafından çok beğenilir ve bu kızartma türüne devam eder. Bu şekilde patates cipsinin günümüze kadar gelmesine vesile olur. George Crum bütün insanlar tarafından en çok da çocuklar tarafından çok sevileceğini hiç tahmin edemezdi. Aslında usta ilk aşamada müşterisine çok kızmıştı. Çok zor iş çıkmıştı kendisine. En ince bir şekilde, kesebileceği en ince noktaya kadar patatesleri dilimlemişti.

GÜNÜMÜZDE CİPS YAPILIŞI

Görüyoruz ki yeniliklerin bazıları faydasız olsa da ve insanlığın beğeneceği yeni şeylerin nasıl ve ne şekilde ortaya çıkacağını kimse bilemez! Bazen tesadüfen de buluş yapılabiliyor. İnsan bazen hayatı berbat hale getiren 2 buluş kola ve patates cipsine ‘keşke tesadüf eseri de olsa sizi bulmasalardı’ demeden geçemiyor.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedir? Obez Sınırı Kaç? başlıklı makalemizde obez obezite, Obezite hastalığının sebepleri ve Obezite hesaplaması nasıl yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayatımızı berbatlaştıran 2 buluş olan cips ve kola sağlık açısından çok tehlikelidir. Cips, içinde bulunan zararlı yağlar nedeni ile kısa sürede yağ depolanmasına, dolayısıyla kilo alımına sebep olmaktadır. Kola da keza şekerli karbonhidrat nedeniyle kemik yapısına tahribat vermektedir. Ayrıca, içinde bulunan kötü şekerli karbonhidratlar ve kafein asidin hızlı enerji alımı nedeniyle metabolizmayı bozmaktadır.

Her ikisinin de tahribatı fazladır, hangisi daha fazla daha az gibi kıyaslamalar doğru bir yaklaşım değildir, her ikisinden de uzak durmak gerekir.

İçindeki zararlı maddeler nedeniyle cips ve kola dişleri de tahrip etmektedir. Daha masum gibi düşünülen cipsin içinde bulunan kimyasal plastik ve sanayinde kullanılan ve kansere davetiye çıkaran maddeler yer aldığı bilinmektedir.

Evde kendi yöntemlerimizle yapacağımız patates cipsi insan sağlığı açısından fazla sorun teşkil etmemektedir. Aşırı yağda kızartma mak şartı ile.

Cips ve kola bağımlılığı olan birisi doğal olarak bu cümleleri sarf edecektir. Şimdi her ikisinden zevk alarak mutlu olduğunuzu düşünebilirsiniz, yaş ilerledikçe vücudunuz alarm vermeye başlayacak O zaman 'keşke bu iki berbat buluştan uzak dursaydım,' diyeceksiniz. Tavsiyemiz, geç kalmadan bugün cips ve kolayı terkedin.

Her ne ad altında olursa olsun, kolanın her çeşidinden uzak durmakta yarar vardır.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?