Hayırseverlik İnsani Bir Değerdir

Hayırseverlik İnsani Bir Değerdir

İnsan yaratılışı gereği merhametli bir canlıdır. Merhamet, bir canlıyı koruma, zor durumdan kurtarmak için iç acısı çekmek anlamında kullanılır. Merhamet sadece bir duygu değil, zor durum karşısında bütün canlılara yardım etmek, acı çeken bir canlıyı zor durumdan kurtarmak için harekete geçmektir. Bunu yaparken hiçbir beklenti içinde olmamak gerekir. İnsani bir değer olan hayırseverlik yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de insanlara yardım […]

İnsan yaratılışı gereği merhametli bir canlıdır. Merhamet, bir canlıyı koruma, zor durumdan kurtarmak için iç acısı çekmek anlamında kullanılır. Merhamet sadece bir duygu değil, zor durum karşısında bütün canlılara yardım etmek, acı çeken bir canlıyı zor durumdan kurtarmak için harekete geçmektir. Bunu yaparken hiçbir beklenti içinde olmamak gerekir.

İnsani bir değer olan hayırseverlik yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de insanlara yardım etmeleri gerektiği çok sık vurgulanmış ve dinen zengin sayılan Müslümanların yoksul durumda olanlara yardım etmesi emredilmiştir. İşte zekât ibadeti zengin Müslümanların fakir Müslümanlara mallarının kırkta birini bağışlaması gerektiğini emretmiştir. Sadece zekât ibadeti ile değil normal zamanlarda da Müslümanların zor durumda kalanlara yardım etmesi, dolayısıyla maddi olarak bağışta bulunması bir hayırseverlik olarak kabul edilmiştir.

Hayırseverlik

Hayırsever olan insanlar başkalarına hizmet ettiği zaman kendini geliştirir, dolayısıyla kendini geliştiren insan hem kendine hem de başkalarına uyum sağlayarak karşılaştığı problemlerin üstesinden gelmenin bir yolunu bulur. Başkalarının sorunlarına çözüm bulmaya çalışmak için gösterilen çaba güzel bir hayırseverlik örneği kabul edilir. İnsan olmanın gereği sadece kendini değil başkalarına da hizmet etmek demektir.

Esasen başkasına hizmet etmek demek, kendine hizmet etmek demektir. Eller dua etmek için yaratıldı. Aynı zamanda başkalarına da yardımda bulunmak için, bencillikten uzaklaşmayı öğrenmek için kullanmak iyi bir fırsattır. Büyüklerimiz bizlere ihtiyaç duyabilir. Böyle durumlarda onlara hizmet etmek bizleri inanılmaz mutlu edecektir. Annemizle babamıza sevgi göstermek, ilgi göstermek paylaşmanın en önemli göstergesidir. Bizlerin en önemli görevleri yakından uzağa doğru bütün insanları sevmek ve onlara elimizden geldiğince hizmet etmektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Komik Gün

Kalplerimiz sevgiyle dolu olmalı, ihtiyacı olan insanlara yardım etmeli, görmezden gelmemeliyiz. Tam tersine herhangi bir insana yardım etmek için fırsat aramalı, fedakarlık ruhu ile hareket ederek mutluluğu yakalamaya çalışmalıyız. Her fırsatta bir boşluk bularak ihtiyaç sahibi insanlara hizmette bulunmak için zaman kollanmalı, bu sebeple yiyeceklerimizi ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalı ve hayırseverlik yarışında en önde olmak için çalışmalıyız. Hayırseverlik yarışında eğitim farkı gözetmeksizin hem veren olarak, hem de alan olarak hiç bir fark gözetmeden hizmette yarış etmeliyiz.

Bazen ihtiyaç sahiplerine hizmet ederken yanlış bir anlayış içine girerek duygularımızın esiri olmamalı, yaptığımız hizmetin bir insanı görev olduğunu bilmeli, bu çerçevede hayır yapmalıyız. Hizmet etmek için pozitif düşünelim, yaptığımız hizmetin bir insanlık görevi olduğunu düşünmeliyiz. Hizmet ederken bütün organlarımız çalıştığı için şükretmeli, fiziksel engellilere hizmet ederken aslında organları olan bir insan olduğunuz için kendinize teşekkür etmek anlamına geldiğini bilmeliyiz.

Hayırseverlik sadece maddi anlamda fedakarlık yapmak değil, ihtiyaç sahibi insanlara hizmet anlamında da yardımda bulunmak manasına geldiğini bilmeliyiz. Kime yardım etmek isterseniz bu hizmet sürekli olmalı tamama ermelidir. Herhangi bir fakir insanı yiyecek, barınak, kalacak yer gibi, ya da giyecek yardımı yapıyorsa bu işleri severek gönülden yapılmalı, hizmet edilen insanın durumu sürekli kontrol edilmeli, onu gelecekte endişeli, zor günlerin beklediği düşüncesi kafasından silinmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çift Kol Nakli ile Hayata Dönüş

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?