Hazine Bonosu Nedir, Nasıl Yatırım Yapılır

Hazine Bonosu Nedir, Nasıl Yatırım Yapılır

Hazine Bonosu Nedir, Nasıl Alınır Satılır?  En risksiz yatırım araçları arasında bulunan hazine bonoları alternatif yatırım aracı olarak dikkat çekmektedir. Riski sevmeyen kişilerin başvurduğu hazine bonoları, devletin hazinesi tarafından basılarak bir yıldan daha az vadeli olan döviz ya da Türk lirası cinsinden devletin yurt içinde para kazanma amaçlı olarak sattığı senetlerdir. Devlet acilen para toplamak amacıyla […]

Hazine Bonosu Nedir, Nasıl Alınır Satılır? 

En risksiz yatırım araçları arasında bulunan hazine bonoları alternatif yatırım aracı olarak dikkat çekmektedir. Riski sevmeyen kişilerin başvurduğu hazine bonoları, devletin hazinesi tarafından basılarak bir yıldan daha az vadeli olan döviz ya da Türk lirası cinsinden devletin yurt içinde para kazanma amaçlı olarak sattığı senetlerdir.

Devlet acilen para toplamak amacıyla hazine bonosu fonlar. Böylece satışa çıkarılan hazine bonoları yatırımcılar tarafından değerlendirilir ve yüksek faiz getirisi hedeflenir. Kurumlar vadesi biten hazine bonolarından önemli gelir elde ederler. Vadisi bittikten sonra yatırım yapan kişi ya da kurumlar hem anapara hem de faiz getirisinden gelir elde ederler.

Hazine bonosu güvenli mi

Hazine Müsteşarlığı tarafından basılarak belirli dönemlerde satışa sunulur. Devlet güvencesi olan bonolar riski en az yatırım aracı olarak bilinir.

Başka bir anlatımla hazine bonosu devlet, ihtiyacı olan nakit sorununu karşılamak amacıyla yatırım yapmak isteyen kişilere senet satar. Yani borçlanır. Borç veren kişiler devletin güvencesi altındadır. Bu durum bütün devletler için geçerli değildir. Güven veren borcuna sadık olan devletler vatandaşa verdiği bonoların karşılığında hem ana parayı hem de faizini zamanında ödemek zorundadır. Ülkemiz bu konuda en güvenli devletler arasında yer almaktadır. Borçlandığı vatandaşlara zamanında borcunu faiziyle birlikte ödemektedir.  Hazine bonosu getirisi fena sayılmaz.

Hazine bonosu alım satımı nasıl yapılır

İhtiyaç durumuna göre devlet üç aylık, altı aylık ya da 12 aylık hazine bonosu satışı yapar. İsteyen kişiler bonolardan satın alabilir. Vade sonunda da ana parasıyla izle faizini devletten alır. Bahsedilen bono ya da senet fiziki bir meta değildir, sadece kayıtlı bilgilerdir. Bunlar devlet ile devlete borç veren vatandaş arasında yapılan bir akittir. Belli vade karşılığında getirisi senet alan kişiye ödenir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üretim Mühendisi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Ülkelerin vatandaşına borçlanması tuhaf gelebilir, fakat bazı durumlarda para ihtiyacının karşılanması için devlet vatandaşından borç alır. Bu sebeple hazine bonoları riski olmaması sebebiyle vatandaşlar tarafından ilgi görür. Düşük vergi avantajları ve risk unsurunun neredeyse yok denecek kadar az olması sebebiyle yatırımcılar hazine bonolarının rağbet eder. çünkü vergi matrahları sadece elde edilen kazanç üzerinden hesaplanır Bu da yüzde 10 olarak hesaplanmaktadır.

hazine bonosu almak

Hazine bonosu nasıl alınır nasıl satılır

Hazine bonoları satmak işlemleri hisse senetlerindeki gibi bankalar ya da aracı kurumlar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Hazine bonoları vadesini beklemeksizin istenildiği zaman alınır, yine istenildiği zaman satılabilir.

Fiyatlar yine borsadaki gibi arz talep durumuna göre artar veya azalabilir. Bonoların getirisi ülkedeki faiz oranları enflasyon rakamları ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlara göre artar ya da azalabilir. Bu işten anlayan yatırımcılar yukarıda bahsettiğimiz göstergeleri dikkate alarak hazine bonosu alım satımı yaparlar.

Bono ve faiz olanları birbiriyle zıtlık içindedir. Yani faizler düşerse bononun getirisi artar ya da tersi durumda faizler artarsa hazine bonosu getirisi de düşer.

Sonuçta yatırım yapmak için  hazine bonosu almak için, önceden karar vermek, öngörülü olmak gerekir. Ya faizi tercih edeceksiniz ya da hazine bonosunu tercih edeceksiniz veya her ikisine de yatırım yapacaksınız.  Hazine bonosu faiz oranı devletin belirlediği oranlara yakındır. Kaybınız neredeyse sıfır olacaktır. Çünkü birisi düşerken öbürü yükselecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Çok Beğenilen Kredi Kartları Hangileridir

Bugün hazine bonosu nedir, nasıl yatırım yapılır sizlere özetle anlatmaya çalıştık. Siz de riski sevmeyen grupta iseniz, konu ile ilgili aracı kurumlardan bilgi alabilirsiniz. Böylece hazine bonosu alım satımı nasıl yapılır onlardan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Bütün finans kurumları devlet güvencesi altında olduğunu beyan ediyor ama.
    Sizin kaynağınız neyse yazın bilelim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?