Hey 15’li Türküsünün Gerçek Hikayesi

Hey 15’li Türküsünün Gerçek Hikayesi

Çanakkale Savaşı’nda bizim bilmediğimiz o kadar çok hazin hikaye yaşanmış ki işte bunlardan birisi de ‘hey on beşli on beşli’ diye başlayan “Hey 15’li” türküsünün gerçek öyküsü bilinmeyen hikayelerin meydana gelmesine vesile olan olaylardır. Hey on beşli on beşli türküsü Tokat yöresine ait olduğu için Tokat’ın bulunduğu coğrafya gereği bu türkünün birazcık kıvrak bir şekilde […]

Çanakkale Savaşı’nda bizim bilmediğimiz o kadar çok hazin hikaye yaşanmış ki işte bunlardan birisi de ‘hey on beşli on beşli’ diye başlayan “Hey 15’li” türküsünün gerçek öyküsü bilinmeyen hikayelerin meydana gelmesine vesile olan olaylardır.

Hey on beşli on beşli türküsü Tokat yöresine ait olduğu için Tokat’ın bulunduğu coğrafya gereği bu türkünün birazcık kıvrak bir şekilde söylenmesi hikâyenin barındırdığı ve taşıdığı anlama pek uygun düşmemektedir. Çünkü Rumi takvimine göre 1315 doğumlu olan ve neredeyse çocuk sayılabilecek yaştaki insanların Çanakkale cephesinde savaşmak için gidip bir daha geri dönemeyenlerin acıklı hikayesidir.

Hey on beşli on beşli hikayesi

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda savaş gittikçe şiddetlenmiş İngilizler bu savaşı kazanmak için elinden gelen bütün imkanları kullanarak cephedeki Türk askerlerini yok etmenin hesaplarını yapıyor ve her türlü kalleşliğe başvuruyor, arkasında önünde kim varsa bomba yağdırıyor, savaş hukuku pek dikkate alınmıyordu. Çünkü yokluk içindeki Osmanlı askerleri üçer beşer şehit oluyor, şehit olanların yerine durmadan destek güçleri gelse de onları da İngilizler ellerindeki bulunan güçlü askeri teçhizat sayesinde kurşunlara boğuyor, akan kan bir türlü durmuyordu.

Hey 15’li Hikayesi

Gelibolu Yarımadası İngilizlerin eline geçmek üzereyken Osmanlılar bu durumda çaresiz kalmış, bu olumsuz sahne karşısında insan bedeninin acımasızca süngülerden geçirildiği vahşetin ortasında zavallı gencecik Anadolu fidanları katlediliyor, bunun karşısında ise Osmanlı subayları gözyaşlarına boğuluyor, ellerini Allah’a açıp dua etmekten başka bir şey yapamıyordu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KOLAY GENEL KÜLTÜR SORULARI

Hey 15’li Hikayesi

Savaşta bu kanlı cepheden daha geride olan toy, çocuk yaştaki Osmanlı askerleri savaşın çok şiddetli yaşandığı bölgeye kendilerinin de gidip savaşmak istediklerini komutanlarına söylemişler ve çok arzulamışlardı. Bu ısrarlara da dayanamayan komutan bu çocuk yaştaki askerleri ölüme gönderdiğini bile bile bu mert çocukların isteklerini kabul etmek zorunda kalmıştır.
Normal bir insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şekilde ateşin ortasına gitme istekleri kabul edilen gençler sevinç çığlıkları atmışlardır. Çünkü savaşa değil bile bile ölüme gittiklerini kendileri de biliyorlardı. Çünkü gidenlerin hepsi de şehitlik mertebesine yükselmişti.
Hey on beşli türküsü de işte bu bile bile ölüme koşan, coşan 15 – 20 yaşlarındaki fidanların acıklı ama bir o kadar da gururlu şehadetlerinin gerçek hikayesidir.
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı, on beşliler gidiyor, nişanlıların, sevdiklerinin gözleri yaşlı…
O dönemde vatanı için, dini için, seve seve ölüme giden 15 yaşındaki gençlerle, günümüzdeki 15 yaşındaki gençleri karşılaştırmak gerekirse, söyleyecek o kadar çok şey var ki. Nereden başlasak, ne söylesek insanın hafsalası almıyor. Nur içinde yatın cesur 15’liler.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?