Hindistan Cevizi Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir

Hindistan Cevizi Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir

Genelde saçlar ve yağlı ciltler için faydaları çok iyi bilinen hindistan cevizi yağı, zayıflamak için de kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan etken maddelerin epilepsiye de çare olmaktadır. Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır? Bütün ayrıntılar sizin için yazımızın devamındadır.

Hindistan cevizi yağının vücuda faydaları

Öncelikle hindistan cevizi yağı nedir bilmekte yarar var. Dünyanın tropik iklim kuşağı sayılan bölgelerde yetiştirilen hindistan cevizi içinin beyaz kısımlarının kurutularak soğuk sıkım metodu ile yağ elde edilmesine ile ortaya çıkan mucizevi bir ilaç diyebiliriz.

Televizyonlarda bu konu hakkında araştırma yapıp, kafa yormuş alternatif tıp uzmanı “herbalist” adı verilen kişiler farklı açıklamalar yapmaktadır. Bir zamanlar doymuş yağın zararlı olduğunu savunan insanların hindistan cevizi yağından uzaklaşmasına sebep olmuştu. Şimdilerde tam tersi görüşler öne sürülmektedir. Dolayısıyla doymuş yağın zararlı değil de insan vücudu için yararlı olduğu savunulmaktadır.

Kimlerin bu konuda nasıl fikir öne sürdüğünü televizyon izlerken zaten görüyorsunuzdur.

Hindistan cevizi hangi hastalıklara iyi gelir

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir

Egzama rahatsızlığı olan insanlar bu yağı tahriş olan bölgeye sürmesi ile hızlı bir iyileşme görecektir.

Kan pıhtılaşması sonucunda oluşan varislerin oluşması Hindistan cevizi yağı sayesinde engellenecektir.

Canlı bir saç görünümü elde etmek için Hindistan cevizi yağından yapılmış saç bakım kremleri kullanılmalıdır.

Hem maske hem krem olarak kullanılan nemlendirme özelliği bulunan Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saçlara mis gibi koku vermektedir.

Cilt bakımı için en ideal ürünlerden birisi olan Hindistan cevizi cildi de korumaktadır.

Gözlerinin altında şişlikler bulunan insanların kırışıklığı önlemek cildi sıkılaştırmak için Hindistan cevizi yağı kullanılması gerekir.

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar

Dudakları çatlayanlar, sivilcesi eksilmeyenler, cildi koruyanlar aynı şekilde Hindistan cevizi yağının yararlarını öğrenince hemen harekete geçecektir. Kulak ağrısı çekenlerin de içeriğinde Hindistan cevizi yağı bulunan zeytinyağı, sarımsak karışımını kullanarak rahatlayacağı göz ardı edilmemelidir.

İçeriğinde bulunan etken maddeler serbest radikallere karşı savaşma özelliğine sahiptir. Yani antioksidan kaynağı olarak kabul edilen Hindistan cevizi yağı bronşit, nezle, grip ve akne oluşumuna karşı kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı hangi hastalıklara iyi gelir

Her türlü hastalığın tam bir kalkan gibi korunması için Hindistan cevizi yağından istifade edilebilir. Kalp damar sağlığı için, reflü rahatsızlığı bulunanlar için, kemik güçlenmesi amacıyla, bağırsak hastalıklarının tedavisinde, ülser, kolit, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde; vücutta oluşan mantar ve bakterilerin yok edilmesinde Hindistan cevizi yağının faydalarından büyük bir sonuç alınacaktır.

Kilo vermek için denemedik yöntem almayanların Hindistan cevizi mucizesinden faydalanmaları gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü içeriğinde bulunan miristik ve laurik asitlerin karaciğer tarafından işlenmesi sonucunda hızlı bir enerji verimi sağlanır. Bu sayede enerjinin düzgün bir şekilde kullanılması ile metabolizma harekete geçer ve kilo kaybına destek olur.

Hindistan cevizi yağının yararları

Hindistan cevizi yağının yararları kısa kısa şu şekilde izah edilebilir.

 • Gözde oluşan arpacık tedavisinde kullanılır.
 • Kış aylarında boğaz ağrılarının tedavisinde etkilidir.
 • Her yemekten önce alınan bir kaşık Hindistan cevizi yağı iştahsızlık sorunu ortadan kaldırır.
 • Sevmediğiniz, sizi rahatsız eden siğiller varsa hemen kullanmaya başlayın.
 • Bit sorunu olanların saçlarına Hindistan cevizi yağı sürmesi yeterlidir.
 • Masaj yaptırmak için de bu yağdan kullanmak bünyenin rahatlamasına katkı sağlayacaktır.
 • Bebekler için pişik kremi amacıyla kullanılır.
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan solucanların temizlenmesinde kullanılır.
 • Her türlü mantar hastalıklarına karşı yararlıdır.
 • İskelet sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Ağız ve dişeti hastalıklarının temizlenmesine katkı sağlar.
 • Vücudu toksinlerden temizlemek için kullanılır.
 • Vücutta meydana gelen yağ oluşumuna engel olur.
 • Kan basıncı normalleşmesinde de hindistan cevizi yağının faydalarından istifade etmek gerekir.
Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir

Hindistan cevizi yağının zararları

Hindistan cevizi yağı zararlı mıdır? Elbette her ürün fayda sağladığı kadar yanlış kullanım sonucunda farklı tehlikeli durumlarda ortaya çıkarabilir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınların aşırı miktarda kullanması sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı miktarda alınması başta ishal, vücutta sivilcelenme, alerjik durumlar meydana gelmesine sebep olabilir. Baş ağrısı gibi yan etkileri de olabilir.

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar, faydaları nelerdir, zararları var mıdır, diye hala bu konuda araştırma yapanların farklı görüşler ortaya koyduğunu tekrar hatırlatmakta yarar var. Bu sebeple her insan kendisi kullanarak faydalı ya da zararlı olup olmadığına kişilik özelliği, bünye yapısı, metabolizmanın özelliği gibi farklı sebepler neticesinde karar verebilir.

Örneğin, son yıllarda hala böbrek fonksiyonlarına zarar verdiği tartışılmaktadır. Bu sebeple Hindistan cevizi yağının zararları olup olmadığı kişinin kendi kullanım sonucunda netlik kazanacaktır.

Normal ölçülerde kullanımı neticesinde cilt yaralarının bakımı için, güneş sonrası bakım amaçlı, sedef ve egzama hastalıklarının bakımında, makyaj temizleme kremi olarak kullanımında, vücudu nemlendirmek ya da dudak kremi olarak kullanma durumları için olumsuz görüş beyan eden insan sayısı çok azdır. Hindistan cevizi yağının faydaları, zararları göz önüne alınarak irdelenmeli ona göre kullanımına karar verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Çam Kozalağı Suyu Neye İyi Gelir, Faydaları-Zararları Nelerdir başlıklı makalemizde Çam kozalağı reçeli nasıl yapılır, Çam kozalağı reçelinin yapılışı ve Çam kozalağı suyu hazırlanışı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ