Hiperaktivite, Ailelerin Hatalarından Kaynaklanıyor

Hiperaktivite, Ailelerin Hatalarından Kaynaklanıyor

Hiperaktivitenin bir hastalık olmadığı, aslında çocukların verdiği aşırı tepkilere ailelerin hatalardan dolayı meydana gelen olgunlaşma problemi, olduğu söyleniyor. Çok hareketli olma, konsantrasyon ve dikkat dağınıklığı ile dürtüsellik olarak dışa vuran psikolojik problemlerden birisi olan hiperaktivite bozukluğu insanı ömrü boyunca rahatsız eder. Zamanla yaş ilerledikçe hastalık belirtilerini ortadan kaldırır. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu büyük […]

Hiperaktivitenin bir hastalık olmadığı, aslında çocukların verdiği aşırı tepkilere ailelerin hatalardan dolayı meydana gelen olgunlaşma problemi, olduğu söyleniyor. Çok hareketli olma, konsantrasyon ve dikkat dağınıklığı ile dürtüsellik olarak dışa vuran psikolojik problemlerden birisi olan hiperaktivite bozukluğu insanı ömrü boyunca rahatsız eder. Zamanla yaş ilerledikçe hastalık belirtilerini ortadan kaldırır. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu büyük problemin çocuk eğitimine gerekli zamanın ayrılmasıyla ortadan kaldırılması da mümkündür.

Psikolog Üstün Öngel, ülkemizde okula başlama yaşının öne alınmasıyla ekstra bir risk ortamı yaratıldığını belirterek, çocuklara hiperaktivite teşhisi konularak ilaçlar verilmesinin büyük tehlikeler meydana getirdiğini iddia etti. Üstün Öngel, ‘Aileler tarafından ya da öğretmenler tarafından bir hastalıkmış gibi algılanarak uzmana gönderilen çocukların aslında olgunlaşma sorunu yaşadıklarını düşünmek lazım. Çocuklara zararlı maddelerden, kokaine benzer riskli ilaçlardan verildiği zaman çocukları bekleyen vahim tehlikeler oluşmaktadır. Hiperaktivite tedavisinde kullanılan ilaçlar, madde bağımlılığı, kalp yetmezliği, boyun kısa kalması gibi çok ciddi riskler içerdiği bilinmesine rağmen Türkiye’de her sene sürekli artan bir ilaç kullanımı söz konusu. Türkiye’de çocuklara yüksek dozda verilen ilaçlar sürekli artmaktadır. 2003 yılında 8000 çocuğa ilaç verilirken, bu rakam 2015 yılının sonunda 150.000 çocuğu ulaştı.’ dedi.

Psikolog Üstün Öngel hiperaktivite diye bahsedilen bir hastalık bulunmadığını, aslında bunun dengesiz disiplin ve şımartma gibi ebeveyn yanlışlarından kaynaklanan bir olgunlaşma sorunu olduğunu savundu. Psikolog Öngel, ‘Günümüzde çocuksu ya da bebeksi davranış sergileyen çocukların olgunlaşma sorunu yaşadığı çok bariz. 20 yıldan beri sürekli vurguladığım olgunlaşma problemi sadece İran’dan, Tayvan’dan, İsveç’ten, Japonya’dan gelen yeni araştırma sonuçları ile de desteklenmektedir. Bu problemin ortaya çıkış evresinde ve çözümünde yine benim daha önce savunduğum şekilde ebeveynlerin yanlış tutumlarından kaynaklandığı vurgulanıyor. Klinik psikoloji ve Danışmanlık dergisinde kısa süre önce yayınlanan İsveç araştırma sonuçlarında hiperaktivite sorununun çözümü için yalnızca ebeveynlerin eğitilerek bu sorunun üstesinden gelineceği kanıtlanmaktadır. Yurdumuzda ise inanılmaz bir ilaç çılgınlığı yaşanmaktadır. Ebeveynlerin ve çocuklara ilaç verenlerin bu kötülüğe bir an önce son vermesi gerekmektedir. Hiperaktivite adı verilen sorunun kaynağı ebeveynler bir an önce eğitilmelidir. Çocukların olgunlaşma sorununu çözmek için yapılması gereken yöntem oldukça basittir. Uygun ortamda ebevenlerle üç dört saat çalışarak olumlu sonuç elde edileceğini herkesin bilmesi gerekir.’ diye uyarılar yapıyor.

Hiperaktivite bozukluğu

Şımarık çocukların yanlış yönlendirilmesi sonucu bu sıkıntı git gide büyüyor. Hiperaktivite tedavisi kolay değildir ancak büyütecek kadar da sorun edilecek olgu değildir. Hiperaktivite bozukluğu ya da dikkat eksikliği bulunan kişilerin bu problemi en aza indirmesi için dikkat egzersizleri yapması önerilmektedir. Pedagojik olarak hazırlanan oyunların çocukların zihnini zinde tutarak gelişimine katkı sağlamaktadır. Konsantrasyon ve dikkat yoğunlaştırma amacıyla oyun şeklinde hazırlanmış pedagojik egzersizlerin kişinin seviyesine uygun olup olmamasına özen gösterilmelidir. Böylece hiperaktivite probleminin çözümüne katkı sağlanacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çift Kol Nakli ile Hayata Dönüş

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?