Hipnoz nasıl yapılır?

Hipnoz nasıl yapılır?

Hipnotize etmek ya da edilmek Türk toplumu olarak bizi biraz tedirgin eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hipnotik olaylar yada açık söylemek gerekirse hipnoz gizemli, tehlikeli, bilinmeyene doğru bir yolculuk içerdiği için insanları birazcık korkutur, birazcık ürpertir. Hipnotize edilebilen insanlar, hipnotize eden insanları diğer insanlardan üstün gücü olduğuna inanır, kendisine bir şeyler yapacağından, bilmediği, […]

Hipnotize etmek ya da edilmek Türk toplumu olarak bizi biraz tedirgin eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hipnotik olaylar yada açık söylemek gerekirse hipnoz gizemli, tehlikeli, bilinmeyene doğru bir yolculuk içerdiği için insanları birazcık korkutur, birazcık ürpertir.
Hipnotize edilebilen insanlar, hipnotize eden insanları diğer insanlardan üstün gücü olduğuna inanır, kendisine bir şeyler yapacağından, bilmediği, güçler tarafından vücudunun ele geçireceğini hissettiğinden ister istemez bu durumdan çekilmektedir.

Hipnotize etmenin aşamaları

Elbette hipnotize edecek kişinin belirli birikimleri, farklı yetenekleri, engin tecrübeleri olması gerekir ki karşısındaki insanı kolayca hipnotize edebilsin. Hipnotize edilen insanın daha sonra kolayca kendine gelmesini sağlasın.

hipnotizma

Hipnotize etmenin aşamaları  vardır. Bunlar;

  • 1 – Sabit bir bakış;  Hipnotize edilecek kişi sabit bir noktaya veya herhangi bir nesneyi odaklama yaparak çevresindeki diğer nesnelerle alakasını kesmek gerekir.
  • 2 – Güçlü etkili emirler gönderme; Bu bölümünde hipnotize edilen insanın kendi düşünce yapısının hipnotizma seansı düzenleyen kişinin güçlü emirler göndererek kişinin emirlere itaat ederek teslimiyet süresini hızlandırma tekniğidir.  Hipnoz edilen insanın, hipnotize eden kişinin emirlerine itaat etmeye sevk edecek, aynı zamanda seyircilerinden toplumsal baskısını üzerinde hissedip, izleyici destekli hipnotize olayı gerçekleşecektir.
  • 3 – Denge kaybı; Bu bölümde hipnotize eden kişinin zihinde vücudu yoluyla seyredenleri şaşırtmak amacıyla derin bir oh çekerek güç alması ve hafifçe trans durumu için bazı karizmatik hareketler ve sözler söylemesi seyircilerin rüyada hipnotize edilen kişinin dengesini kaybetmesini sağlamak için gereklidir.
  • 4. ve son bölümde gevşetme ve rahatlatma yapılan yöntemdir. Bu yöntemde hipnotize edilen kişinin hipnotize eden kişiyi sakinleştirici bir ses tonu ile görsel imgeler kullanarak aşama aşama rahatlama sağlaması ileriki aşamaları götürmesi amaçlanmaktadır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  20’lik Dişlerin Yaşattığı Sıkıntılar

Hipnotizmada uygulanan bütün bu yöntemler sadece hipnotize olabilecek ve hipnotizmaya inanan, uygulayabileceği ve hipnotizma yapan kişinin tecrübesine, bilgisine güdülenmesini kısacası uzmanlığına bağlı olarak rahat, sakin, aynı zamanda en önemlisi bu işi isteyen gönüllü kişiler de uygulamak faydalı olur.
Son olarak, bilmeyenlerin eğitimde almayanların asla ve asla hipnotize etme gelişmemesi tehlikeli sonuçlar oluşmaması açısından asla hipnotize etmeye kalkışma nasıl yapacağımız en önemli uyarıdır. Çünkü yapılan bu işin sıradan insanların yapabileceği bir iş olmadığını hatırlatmak zorundayız.

Hipnotizma psikolojik boyutlarının olduğunu, sonucunda da aslında yapılanın psikolojik bir terapi olduğunu herkesin bilmesinde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?