Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alır-Satılır

Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alır-Satılır

Paylarını belgelendirmek için sermaye şirketleri tarafından ortaklarına verilen kıymetli kağıtlara hisse senedi denir. Bu hisseler borsa adı verilen merkezden kontrol edilir. Şirketler hisse senedi çıkarmak için belli şartlara sahip olması gerekir. Bunun için Sermaye Piyasası Kurulundan izin almak şirketlerin en önemli görevidir. Hangi şirketler kurum ve kuruluşlar hisse senedi çıkarabilir, diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Özel kanunla […]

Paylarını belgelendirmek için sermaye şirketleri tarafından ortaklarına verilen kıymetli kağıtlara hisse senedi denir. Bu hisseler borsa adı verilen merkezden kontrol edilir.

Şirketler hisse senedi çıkarmak için belli şartlara sahip olması gerekir. Bunun için Sermaye Piyasası Kurulundan izin almak şirketlerin en önemli görevidir.

Hangi şirketler kurum ve kuruluşlar hisse senedi çıkarabilir, diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Özel kanunla kurulan kurumlar. Bunlar; sigorta şirketleri, kamu iktisadi teşekkülleri ve Merkez Bankası gibi…

Ayrıca sermayesi paylara bölünen komandit şirketler de hisse senedi çıkarma yetkisine sahiptir. Anonim şirketler hisse senedi çıkarma yetkisi olan kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Hisse senedi çıkarmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu sebeple de hisse senetlerinin çeşitleri farklı isimlerle anılmaktadır.

Hisse senedi piyasasında kullanılan terimler şunlardır;

Tam ciro, beyaz ciro, hamiline yazılı hisse senedi, nama yazılı hisse senedi, adi ve imtiyazlı hisse senetleri, birimli ve birimsiz hisse senetleri, bedelli ve bedelsiz hisse senetleri, kurucu ve intifa hisse senetleri, Temettü, rüçhan hakkı, nominal fiyat, ihraç fiyatı, piyasa fiyatı, borsa fiyatı, defter değeri, Tasfiye değeri, işleyen teşebbüs değeri, gerçek değer

Elinde hisse senedi bulunan insanlar farklı getirirler sağlamakla birlikte aynı zamanda belli Sorumluluk sahibi olurlar. Yatırım aracı olarak tercih edilen hisse senetleri her zaman getiri sağlamayabilir.

Hisse senedinin borsaya kote ettirilmesi

Yatırım aracı olarak seçilen bir hisse senedi borsaya kote edilmesi zorunludur. Halka arz edilmesi düşünülen hisse senetlerinin borsa tarafından izin verilmesi gerekmektedir. Bu işleme hisse senedinin borsaya kote ettirilmesi denir. Borsaya kote ettirilmeyen hisse senetleri ticari bir değer taşımaz ve işlem de yapılması mümkün değildir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi Görüntüleme Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Hisse senedi sahibi olan insanlar hangi haklara sahiptir

Hisse senedi sahibi olan insanlar şu haklara sahiptir.

Rüçhan hakkı, temettü hakkı, bilgi alma hakkı, yönetime katılma ve oy kullanma hakkı.

Ayrıca sır saklama, taahhütleri yerine getirme, sözleşme şartlarına uyma sorumluluğu da bulunmaktadır.

Hisse senedi çeşitleri nelerdir

Şirketlerin halka arz edildikten sonra farklı şekillerde anılan hisse senetleri bulunmaktadır. Türkiye’de en çok hamiline ve nama yazılı hisse senetleri bulunmaktadır.

Hisse senedi çeşitleri şunlardır;

  • Hamiline ve nama yazılı hisse senetleri
  • İmtiyazlı ve adi hisse senetleri
  • Birimli ve birimsiz hisse senetleri
  • Bedelli ve bedelsiz hisse senetleri
  • Kurucu ve intifa hisse senetleri

Hisse senetleri Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından incelenmektedir. Bu evraklar anılan şirketin temsili anlamına geldiği için Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası kanunu gereği sorumluluk yüklemektedir.

Hisse senetlerinin getirdiği sorumluluklar nelerdir

Hisse senedi sahip olan insanlar farklı sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Bunlar sözleşme şartlarında belirtilmiştir.

Türkiye’de hisse senetlerinin işlem gördüğü yer İstanbul Borsası olarak hizmet vermektedir. Yatırımcılar diledikleri zaman aracı kurumlar aracılığı ile hisse senedi alım satımı yapabilirler.

Sizler de dilerseniz hisse senedi sahibi olabilirsiniz. Bunun için aracı kurumları ile görüşerek ayrıntılı bilgi almanızda fayda var. Aracı kurumlar bankalar ya da aracılık hizmeti veren firmalar olduğunu hatırlatalım. Buralardan hesap açtırarak online hisse senedi alım satımı yapma şansınız bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Enerji Üretim Teknikeri Ne İş Yapar

Sizlere hisse senedi nedir, hisse senedi çeşitleri, hisse senedi sahiplerinin sorumlulukları hakkında bilgilendirme yaptık. Faydalı olması dileğiyle.

Hisse Senedi Nasıl Alır-Satılır

Sizlere yapabileceğiniz en önemli uyarı hisse senedi almak için kesinlikle kredi çekmeyiniz. Çünkü krediyi geri ödememiz zorunludur. Hisse senetlerinin getirisi kısa süre içerisinde değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple zor durumda kalabilirsiniz. Uzun vadede harcamayı düşünmediğiniz paralarınız varsa hisse senedi satın alarak uzun vadede kazanma şansınız olabileceğini söyleyebiliriz.

Hisse Senedi Nasıl Alır Satılır

Aracı kurumlar belli miktarda komisyon karşılığında sizin adınıza hisse senedi alıp satabilir. Eskiden emir vermek için yazılı belge gerekirdi. İnternet sayesinde online olarak anlık hisse senedi alıp satma işlemi gerçekleştirmek mümkün oldu.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?