HİTİTLERİN YAŞAM BİÇİMİ

HİTİTLERİN YAŞAM BİÇİMİ

İLK ÇAĞ UYGARLIKLARINDAN HİTİTLER İlk çağ medeniyeti, yazının icadından kavimler göçüne veya Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasına ya da 476 yılında Roma İmparatorluğunun yıkılmasına kadar geçen süreci kapsar.  Anadolu ilk çağda deniz ve kara yolları üzerinde bulunan, batı istikametine gidip gelen kavimlerin yolu üzerinde güzergah olarak kullandıkları bir coğrafyadır. Aynı zamanda Anadolu verimli toprakları ve insanların […]

İLK ÇAĞ UYGARLIKLARINDAN HİTİTLER

İlk çağ medeniyeti, yazının icadından kavimler göçüne veya Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasına ya da 476 yılında Roma İmparatorluğunun yıkılmasına kadar geçen süreci kapsar. 

Anadolu ilk çağda deniz ve kara yolları üzerinde bulunan, batı istikametine gidip gelen kavimlerin yolu üzerinde güzergah olarak kullandıkları bir coğrafyadır. Aynı zamanda Anadolu verimli toprakları ve insanların yaşantısına elverişli, tarihin en eski dönemlerinden itibaren insanların yerleştikleri bir yerleşim yeridir. Anadolu medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilmektedir. Ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı da çok uluslu, çok kültürlü bir yerdir. Doğal olarak Anadolu’ya hakim olmak için birçok ulus buraya göz dikmiş, almak istemiş ve bu sebeple Anadolu çevresinde kurulan farklı medeniyetlerde doğal olarak farklı çatışmalar ve sürtüşmeler yaşanmıştır.

HİTİTLERİN YAŞAM BİÇİMİ

 İlk çağ medeniyetleri ile ilgili olarak her medeniyetin kurulduğu coğrafya, medeniyetin uğraş alanları ve hayat tarzınında da belirleyici olmuştur. Anadolu’da ilk kurulan medeniyetlere baktığımızda Hititlerin Kızılırmak çevresinde Hattuşaş, yani Boğazköy merkezli bir devlet kurduklarını,  beyliklerin yerine merkezden valiler atayarak merkezi otoriteyi güçlendirme olduğunu bilmekteyiz. 

Başkomutan, baş yargıç ve baş rahip yetkilerine sahip kralların, askerlerden oluşan  meclisi ve tavananna  ülke yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Hititler, milattan önce 1280 de mısırlılarla tarihteki ilk yazılı antlaşma ya yani Kadeş antlaşmasını imzaladılar. Tanrılara hesap verme düşüncesi ile anal denilen yıllıklar tutarak tarih yazıcılığına başlatmışlardır. Yazılıkaya ve İvriz kabartmaları günümüze kadar ulaşan önemli eserleridir. Milattan önce 3’üncü binlerde Anadolu’ya gelen Hititler Anadolu’da ilk siyasal birliği kurmuşlar ve parlak bir kültür oluşturarak o dönem kuşağına öncülük etmişlerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternetten Yemek Siparişi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?