Hız, Darlık ve Direnç

Hız, Darlık ve Direnç

 HIZI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Kısa mesafe koşucularının ve bisiklet yarışçılarının çoğunlukla çok dar giysiler giydiklerini fark etmişsinizdir. Yine aynı sporcuların saç tıraşlarının da çok kısa olduğunu dikkat ettiniz mi? Kısa mesafe sporcularının bisiklet ve sürücülerinin saçlarının kısa olması, çok dar kıyafetler seçmesinin asıl amacı ne olabilir? Son dönemde gelişen teknoloji sayesinde yürütülen sistemli, kapsamlı araştırmalar ve […]

 HIZI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Kısa mesafe koşucularının ve bisiklet yarışçılarının çoğunlukla çok dar giysiler giydiklerini fark etmişsinizdir. Yine aynı sporcuların saç tıraşlarının da çok kısa olduğunu dikkat ettiniz mi? Kısa mesafe sporcularının bisiklet ve sürücülerinin saçlarının kısa olması, çok dar kıyafetler seçmesinin asıl amacı ne olabilir?

Son dönemde gelişen teknoloji sayesinde yürütülen sistemli, kapsamlı araştırmalar ve çalışmalarla sporcuların yeni dünya rekorlarını kırabilmelerine imkan verecek bilimsel veriler bulma yoluna gidilmektedir. Örnek olarak açıklamak gerekirse, rüzgar tüneli deneyleri sonucunda havanın direnci en çok bisiklet yarışçılarını ve kısa mesafede koşan koşucular için çok büyük bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Sözgelimi saatte 60 kilometre hızla yol alan bir bisikletçi hayal ederim. Bu bisiklet sürücüsünün rüzgara karşı koyduğu direncin ortalama yüzde 80’lik bir dilimi hava direnci meydana getirmektedir. Bu çeşit yapılan çalışmalar insan vücuduna yapışan kıyafetlerin ve çok kısa kesilmiş saçların hava direncinin en aza indirilmesinde çok etkili olduğu görülmüştür.
Bisiklet sürücülerinin başlık kullanması da ek bir önlem olarak düşünülmektedir.

HIZI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Darlık ve Direnç İlişkisi

Bir golf topunun üzerinde çukurlar bulunan pürüzsüz yüzeyli 1 toptan daha fazla uzağa gitmesinin sebebi de yine aynı şekilde en aza indirilmiş hava direncinden kaynaklanmaktadır.Burada hesaba katılması gereken en önemli unsur şudur; hız ne kadar çok artarsa hava direnci de daha önemli duruma gelir. İşte bu sebeple insan vücuduna yapışan kıyafetler de kısa mesafe sporcuları ve hız yapan bisiklet sürücüleri için hatta maraton koşan sporcular için çok faydalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güneş-Ay Tutulmaları Ne Zaman Nasıl Olur

Son zamanlarda yapılan bilimsel deneylerde sıkı ve yünlü kıyafetlerin hava direncini daha da azalttığı görülmüş, ayrıca sıkı pamuklu giyisilerin de hava direncini azaltmada etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Siz de bisiklet sporuna meraklıysanız ve hız yapmak istiyorsanız öncelikle dar kıyafetler giyiniz ve saç tıraşınızı minimum düzeyde kısaltarak bu spora başlamanızı tavsiye ederiz. Yine aynı şekilde kısa mesafe koşmayı düşünüyorsanız sizler de öncelikle saç tıraşınızı kısa olarak kestirmeniz gerekmektedir. Daha sonra da yünlü, pamuklu ve aynı zamanda dar kıyafetler hızınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?