Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri

Bilgi çağına eriştiğiniz bu yüzyılda, hızlı bilgi edinmek için hızlı okuma yapmak gerekmektedir. Hızlı okuma zor bir şey olmadığı gibi sadece çok zeki insanların başarabildiği bir şey de değildir. İnsanlar okurken bazı alışkanlıklarını düzelterek mevcut okuma hızını artırabilir. Hızlı okuma denildiği zaman bazılarının aklına hızlı okurken anlamanın mümkün olmayacağı gibi yanlış inanışlar geliyor. Normal bir insan […]

Bilgi çağına eriştiğiniz bu yüzyılda, hızlı bilgi edinmek için hızlı okuma yapmak gerekmektedir. Hızlı okuma zor bir şey olmadığı gibi sadece çok zeki insanların başarabildiği bir şey de değildir. İnsanlar okurken bazı alışkanlıklarını düzelterek mevcut okuma hızını artırabilir.

Hızlı okuma denildiği zaman bazılarının aklına hızlı okurken anlamanın mümkün olmayacağı gibi yanlış inanışlar geliyor. Normal bir insan günde ortalama 1 dakikada 200 kelime okurken, bu okuduklarının yüzde 60′ ını hatırlayabiliyor, ancak hızlı okuyan bir kişi bir dakikada 700 – 800 civarında kelime okurken, bu okuduklarının yüzde 85’ini rahatlıkla hatırlayabiliyor.

Herkesin yanlış bildiği şekilde hızlı okurken anlayamam düşüncesi yanlış bir inanıştır. Hızlı okuma yapan bir kişi okuduklarını beyninde bir bütün olarak görüyor, sonra da farklı bağlantılar kurarak anlama da artmış oluyor. Böylece daha az zamanda daha çok bilgiye sahip oluyor.

Okuma hızı nasıl artırılabilir?

  • Okuma hızını artırmak için önce yanlış okuma alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekmektedir. En büyük yanlış, okuma alışkanlığının kelimesi kelimesine yapılmasıdır. İnsanların çoğu bir kelimeyi okurken anlayarak okunması gerektiğini düşünür. Oysa bu düşünce tamamen okuma hızını engel bir anlayıştır. Okumaya devam etmeden önce sözcükleri ve tümceleri birkaç kez daha tekrarlamak, okuma hızına engel olur.
hızlı okuma yapmak

Hızlı okuma, hiç durmadan gözleri gezdirmeden, sabit bir noktadan bir bütün olarak algılayarak, kelimeleri parçalamadan okuma yöntemidir. Kelimeler yerine fikirleri anlamak önemlidir. Cümlede metinlerin içinde, müzikte şarkı söylerken sözlerin kendiliğinden aktığı gibi, bir kitap okurken de bütünlük anlayışı vardır, okuduğunuz metinler birbirini tamamlarsa anlam bütünlüğü kendiliğinden gelir ve insanın okuduğunu anlaması da kolaylaşır.

  • Okuma hızını azaltan ikinci etken, insanlar okurken kelimeleri duymak istemesidir. Okuyuculardan bazıları okudukları metinleri kendilerinin duyması için dudaklarını kıpırdatarak okumaları, dolayısıyla da okuma hızı yavaşlatmış olur.

Hızlı okuma yapanlar kelimeleri duyma ihtiyacı hissetmez, sesli okuma yapmaz, dudaklarını kıpırdatmaz. Böylece boşa zaman harcamadan düşünme ve anlama hızını geliştirirler.

  • Hızlı okumayı engelleyen üçüncü etken, okudunuz sayfanın durumudur. Kitap okurken okuduğunuz metin ile göz arasında belli bir mesafe olması gerekmektedir. Okuduğunuz yazıyı gözlerinize çok yaklaştırırsanız gözler yavaşlamak zorunda kalır.

Hızlı okuma yapan insanlar metin ile göz arasındaki mesafeyi iyi ayarlayarak okuma hızını artırırlar.

  • Okuma hızını engel olan dördüncü etken, dikkatsizlik ve konsantrasyon eksikliğidir.

Hızlı okuma yapan insanlar konsantrasyonları bozuk olduğu zaman okuma yapmaz. Çünkü moralleri bozuk olduğu için okuduklarını anlayacaklarını bilip enerjilerini boşa harcamazlar.

  • Okuma hızını kesen beşinci etken de anlaşılması zor okuma özelliğidir.

Hızlı okumayı seven insanlar okumaya başlamadan önce okuyacağını kaynağın incelemesini yaparak içerik hakkında bilgi edinirler. Örnek olarak, hızlı okuma yapan bir kişi, bir hikaye okumadan önce olayın örgüsünü ve karakter yapısını aklında tutar. Kakakterleri göz önünde canlandırır ve kafasında benimser. Bunu yaparak temel konuları, kitap içindeki anlatılmak istenenleri hafızasına yerleştirerek önceden fikir birikimi yaparak, okuyacağını anlaması kolaylaşır.

Siz de hızlı okuma yapmak istiyorsanız, mutlaka hızlı okuma tekniklerini anlatan kaynaklardan faydalanın ya da hızlı okuma kurslarına giderek kendinizi geliştirmeniz tavsiye edilir. Böylelikle bilgi çağında siz de kendinizi güncelleyerek daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hız, Darlık ve Direnç

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?