Horlama Neden Olur?

Horlama Neden Olur?

En büyük sıkıntılardan biri de genelde erkeklerin horlaması sonucu eşinin ya da çocuklarının rahatsız olmasıdır. Horlama sorununu ortadan kaldırmak için dünyada her gün farklı yöntem ve teknikler geliştirilerek farklı ürünler ortaya çıkmakta, ama kesin bir çözüm bulunamamaktadır. Bilinen bir gerçek var ki horlama sırtüstü yatıldığı zaman daha fazla rahatsız edici boyutlara ulaştığıdır. Neden Horlarız İnsanların ağzının arka tarafında […]

En büyük sıkıntılardan biri de genelde erkeklerin horlaması sonucu eşinin ya da çocuklarının rahatsız olmasıdır. Horlama sorununu ortadan kaldırmak için dünyada her gün farklı yöntem ve teknikler geliştirilerek farklı ürünler ortaya çıkmakta, ama kesin bir çözüm bulunamamaktadır. Bilinen bir gerçek var ki horlama sırtüstü yatıldığı zaman daha fazla rahatsız edici boyutlara ulaştığıdır.

Neden Horlarız

İnsanların ağzının arka tarafında farklı biçimde duran yumuşak bir et parçası bulunmaktadır. İnsan sırtüstü ve ağzı açık bir şekilde uyuduğu zaman derin nefes alırsa bu et parçası öne ve arkaya doğru gider gelir. İşte bu hareketin çıkardığı yoğun ses horultuyu meydana getirir.

Horlamayı azaltmak için egzersizler

Horlamaya Nasıl Engel Olunur

Horlamaya engel olmanın çok kolay bir yöntemi vardır, bu da horlayan bir insanın ağzının kapatılması ya da horlayan kişinin yan dönmesini sağlamak horlamayı anında keser.

Horlamanın üst seviyedeki uykuda nefes durması şekline dönüşmesi büyük tehlike habercisidir. Uyuyan bir insan uykusunda sık sık yüksek sesle horladıktan sonra belli bir süre nefes alıp veremez. Eğer bu durum 10 saniyeden uzun sürerse ve  saatte 7 – 8 kez olursa ciddi bir rahatsızlık olarak düşünülmelidir. Horlama nefes yolu tıkanması olarak da bilinmektedir. Bu sebeple aşırı horlayan kişilerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.
Horlamadan tam olarak kurtulmak mümkün değildir ancak bazı yöntemlerle horlamayı azaltmak mümkün olabilir.

Horlamayı azaltmak için yapabileceğimiz egzersizler şunlardır:

  •  Uyumadan önce horlamamak için sakinleştirici veya uyuşturucu özellik taşıyan ilaçları kesinlikle içmeyiniz.
  • Alkol içeren maddelerden kesinlikle almayın uyumadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesiniz.
  • Düzenli bir uyku programı uygulayarak günün aynı saatlerinde yatıp aynı saatlerinde kalkmayı alışkanlık haline getiriniz.
  • Sırtüstü yatma alışkanlığından yan tarafa dönerek yatma alışkanlığına kendinizi alıştırmaya çalışırız.
  • Yatağınızın başınızın geldi tarafını 20 santimetre yukarıya doğru kaldırmaya çalışınız.
  • Eğer aynı odada sizinle birlikte başkaları da yatacaksa önce diğer kişilerin uyumasına izin veriniz.
    Bazı insanlar sırt üstü yatsa da yan yatsa da ne yaparsa yapsın horlamadan duramaz. Bu tip insanlara yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Bu sebeple bu insanlarla birlikte aynı odada yatılmaması en doğru seçenek olarak görülmektedir.
    Horlaması ağır olan insanların kesinlikle uzman bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olması, sorunun giderilmesi için tedavi edilmesi gerekmektedir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AMATEM, ÇEMATEM Bağımlılıktan Koruyor

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?