HÜCRE KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

HÜCRE KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

Merhabalar değerli öğrenciler, biyoloji biliminin esas alanlarından biri olan hücreden bahsedeceğiz. Bizim en meşhur canlılarından yani inceleme adına söylemek istiyorum amip, paramesyum ve hatta bunları Türkçeleştirmiş adı ile söylersek terliksi hayvan, amip ve farklı hücreler kullanmaktayız. Şimdi bu hücrelerin farklılıkları ve ortak yönleri nelerdir, bunları anlatmaya çalışacağız. Hücrenin Yapısı ve Hücre Zarı Konu Anlatımı Hücre; […]

Merhabalar değerli öğrenciler, biyoloji biliminin esas alanlarından biri olan hücreden bahsedeceğiz. Bizim en meşhur canlılarından yani inceleme adına söylemek istiyorum amip, paramesyum ve hatta bunları Türkçeleştirmiş adı ile söylersek terliksi hayvan, amip ve farklı hücreler kullanmaktayız. Şimdi bu hücrelerin farklılıkları ve ortak yönleri nelerdir, bunları anlatmaya çalışacağız.

Hücrenin Yapısı ve Hücre Zarı Konu Anlatımı

Hücre; hepinizin bildiği üzere canlıların canlılık özelliğini gösteren en küçük yapı ve görev birimine diyoruz. İlk defa hücre 1665 yılında Robert Hook tarafından şişe mantarı incelenerek bulunmuştur. Daha sonraları farklı bilim insanları hücre üzerine kafa yormuşlar ve hücre teorisi ortaya koymuşlardır. Sonraki yıllarda ise yapılan çalışmalarda hücre teorisi desteklenmiş ve geliştirmiştir. Hücre teorisi dediğiniz zaman 5 tane önemli teori aklımıza gelmektedir. Birincisi bütün organizmalar bir veya birden çok hücreden meydana gelir. İkinci teori, bütün organizmaların temel yapı ve göre birini hücredir. Üçüncü teori, her hücre kendinden önceki hücrenin bölünmesi ile meydana gelir. Dördüncü olarak her hücrenin kalıtım maddesi kendi içinde bulunmaktadır. Beşinci teorinin canlılarda metabolik olaylar hücre içinde gerçekleşmektedir. Ayrıca hücrelerin büyüklükleri, şekilleri renkleri ve sayıları farklılık gösterebilmektedir.

Bitki hücreleri genellikle köşeli olduğunu mikro mikroskopta incelediğim zaman yapısının köşeli olduğu gözlenmiştir. insan ve hayvan hücreleri ise genellikle oval şeklindedir bulunduğunu yapılan deneyler sonucunda ortaya konmuş ve ve herkesin malumu bir bilgi olmuştur. Yanında sinir hücreleri uzun hücreler, bazı kas hücreleri ise mekik şeklinde olmaktadır. Hücrenin yapısı ve hücre zarını incelediğiniz zaman bitki hücrelerinin yeşil renkte, hayvan alyuvar hücrelerinin kırmızı renkte olduğunu öğreniriz. Organellerin ise sarı renkte olduğu görülür. Amip, öglena, paramesyum gibi tek bir hücreden oluşan canlılar ise insan gibi trilyonlarca hücreden oluşmuş canlılar olduğunu bilmenizde fayda vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Madde ve Özellikleri Konusu

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?