HÜCRE SOLUNUMU NASIL OLUR

HÜCRE SOLUNUMU NASIL OLUR

Hücre canlıların en önemli yapı taşıdır ki bu bakımdan bütün bilim insanlarının ilgisini çekmiş ve hücre üzerine sayısız deneyler, araştırmalar yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. HÜCRE SOLUNUMU KONU ANLATIMI Hücreler çekirdek yapılarına göre iki kısımda incelenmektedir. Birinci grupsa prokaryot hücre, bunu inceleyelim. Çekirdek bulundurup bulundurulmamasına göre gruplara ayrılmıştır. Pro bir örnektir, ilkellik ya da öncül […]

Hücre canlıların en önemli yapı taşıdır ki bu bakımdan bütün bilim insanlarının ilgisini çekmiş ve hücre üzerine sayısız deneyler, araştırmalar yapılmış ve yapılmaya devam ediyor.

HÜCRE SOLUNUMU KONU ANLATIMI

Hücreler çekirdek yapılarına göre iki kısımda incelenmektedir. Birinci grupsa prokaryot hücre, bunu inceleyelim. Çekirdek bulundurup bulundurulmamasına göre gruplara ayrılmıştır. Pro bir örnektir, ilkellik ya da öncül anlamına gelmektedir. Prokaryot hücre çekirdek zarlı organelleri olmayan hücrelerdir. Onları mikroskopta incelediğim zaman DNA’ları dağılmış bir şekilde görülmektedir ve başka herhangi bir organeli yoktur. Bu organeller zarsız olmaktadır. Hücre çeperleri bulunur, bakterilerde arkeler, prokaryot hücre yapısını taşırlar. prokaryot hücrenin yapısı diğer hücrelere göre gayet basit, herhangi bir organel oluşumuna izin vermez. Ökaryot hücre ise, çekirdek zarı ve zararlı organelleri bulunan hücrelere ökaryot hücreler denmektedir.

HÜCRE SOLUNUMU

Diğer organel çeşitleri de bu HÜCRELERede bulunmaktadır. Zarsız organellere de sahiptirler. Bu özellik prokaryot hücrelerde ortak tar ökaryot hücrelerde bitki hayvan mantar ve protista grubunda bulunan canlılar da ökaryot özelliğine sahiptir diyoruz. Hücre zarına baktığımızda bir çekirdeğin çekirdek zarı gibi canlı özellikleri taşıdığını görmekteyiz. Hücrenin yapısına geldiğim zaman, hücrenin yapısında neler olduğunu anlatırım.

Hücrenin kimyasal bileşimi ve su mineraller, karbonhidratlar, proteinler yağlar ve nükleik asitlerden oluşturmaktadır. Ökaryot hücre incelendiğinde dıştan içeri doğru, en dışta bir hücre zarının olduğu, içerde bir sitoplazmanın bulunduğu ve en ortada çekirdeğin bulunduğunu görmekteyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ters Orantı Nedir, Orantı Nasıl Kurulur

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?