Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Artık sekreterlik mesleğinde de uzmanlaşma yoluna gidilmeye başlandı. Öyle ki geçmiş dönemde genel anlamda kullanılan sekreterlik ünvanı her mesleğe özgün branşlaşma yolu tercih ediliyor. Örneğin tıbbi sekreterlik, hukuk sekreterliği gibi… Her mesleğe ait alanında kendini yetiştirmiş elemanlar yetiştiriliyor. Yüksek öğrenim kurumları da ihtiyaç dahilinde hareket ederek kurumların ihtiyacı olan elemanlara uygun yeni programlar açıyor. Hukuk […]

Artık sekreterlik mesleğinde de uzmanlaşma yoluna gidilmeye başlandı. Öyle ki geçmiş dönemde genel anlamda kullanılan sekreterlik ünvanı her mesleğe özgün branşlaşma yolu tercih ediliyor. Örneğin tıbbi sekreterlik, hukuk sekreterliği gibi…

Her mesleğe ait alanında kendini yetiştirmiş elemanlar yetiştiriliyor. Yüksek öğrenim kurumları da ihtiyaç dahilinde hareket ederek kurumların ihtiyacı olan elemanlara uygun yeni programlar açıyor. Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği yeni yeni tanınmaya başlayan ve özellikle kız öğrenciler tarafından tercih edilen bir bölüm olarak üniversitelerimizde önlisans düzeyinde okutulmaktadır.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

Bu programdan mezun olanların hangi yeterliliklere sahip olacağı, nerelerde iş bulacağı, ne kadar maaş alacağı ile ilgili bilgiler sunacağız. Beraberinde bu programda okumak için hangi vasıflara sahip olmak ya da okula gidip eğitim almak için ne kadar taban puan tutturmak gerektiği yönünde de bilgiler vereceğiz. Adalet meslek elemanı diye adlandırılan bu meslek çalışanını yakından tanıyalım.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği iş imkanları sizin düşündüğünüz gibi dar bir alanda kalmak zorunda değilsiniz. Az sonra okuduğunuzda göreceksiniz ki sadece hukuk bürolarında sekreterlik yapmak zorunda değilsiniz, benzer kurum kuruluş dernek ve tüzel kişiliklerde çalışma hakkı olduğunu göreceksiniz.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği iş imkanları

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği bölümünü okumak için birkaç tane alternatif bulunmaktadır. Ücretsiz okumak isteyenler yeterli taban puanları elde etmek koşulu ile devlet üniversitelerinde okuyabilir. Vakıf üniversitelerinde ise paralı olarak hukuk sekreterliği eğitimi alınabilir. Zamanı olmayan, uzaktan yani açıktan okumak isteyenler de İstanbul Üniversitesi hukuk büro yönetimi ve sekreterliği önlisans programını tercih edebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  At Antrenörü Ne İş Yapar?

Hukuk sekreteri kime denir

Başta hukuk bürolarında, adliye teşkilatının ilgili birimlerinde, baroların ilgili işlerinde, hukuk müşavirliği yapan kişilerin ofislerinde evrak takibi, kayıt gibi işleri yapan kişidir.

Genelde yönetici olarak kabul edilen, hizmet verdiği kişinin günlük işlerini hazırlar, organize eder. Çalıştığı ofisin yönetimini yapar.

Hukuk sekreteri ne iş yapar hukuk sekreterinin görevi nedir

En başta hizmet ürettiği işyerinin düzenli olmasını sağlar. Çalıştığı işyerinde elektronik postalar, faks, telefon gibi iletişim araçları ile gerekli bağlantıları yapar. İhtiyaç durumuna göre randevu düzenler. Büroya gelen kişileri karşılar, onları ilgili kişi ile görüştürür. Ziyaretçilerin görüşmek istediği hukuk müşaviri, avukat, ya da savcı gibi kişilere ulaşılmasına yardımcı olur. Çalışma alanı genelde avukatlık büroları, hukuk büroları olduğu için vekaletname sonrası avukat tarafından hazır hale getirilen belgeleri kayıt altına alıp adliyeye teslim etmek. Takip defterine bakıp çalışma günlerini takip etmek. Adliyeden gelen dava dosyalarınaı uygun bir şekilde sıraya koymak. Dosyasına bakılan kişilerin duruşma günlerini takip etmek.

Benzer şekilde düzen, takip, sıralama, bilgilendirme, hatırlatma gibi önemli görevleri üstlenir.

Nasıl hukuk sekreteri olunur

Hukukla ilgili ofislerde, kurum kuruluşlar da hizmet üretmek isteyen, hukuk sekreteri olmak isteyenler birkaç alternatifi değerlendirebilir. Lise çıkışlı olan herkes buraya girip eğitim alabilir. TYT sonucunda elde edilecek hukuk büro yönetimi ve sekreterliği taban puanları kayıt yaptırmaya kafidir. Henüz yeteri kadar üniversitede bu program açılmamış olmasa da ihtiyaç karşılanacak kadar program mevcuttur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kolay ve Çok Kazandıran Ek İşler

İki yıl ön lisans eğitimi aldıktan sonra hukuk sekreterliği yapılabilmektedir. Geçmiş dönemlerde ticaret meslek liselerinde bu bölüm bitirilmesi sonucunda iş bulmak mümkündü, günümüzde ise maalesef önlisans bitirip çalışma hayatına atılanlar bile iş bulmakta zorlanabilir. Okuldan mezun olanlara hukuk sekreteri unvanı verilmektedir.

Kimler hukuk sekreteri olmalıdır

Bu programda okumak için bazı özellikler ihtiyaç duyulabilir. Örneğin iyi bir hafıza, detaylara dikkat edebilme, tekdüze iş yapmaktan sıkılmama, sorumluluk alma, sabırlı olma; en önemlisi de sır saklama. Hızlı ve diksiyonu düzgün bir konuşma sahibi olanlar hukuk sekreteri olmak için gerekli kriterleri taşıyor diyebiliriz.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği taban puanları

15 kadar devlet üniversitesinde bu program öğrencilere eğitim vermektedir. En çok tercih edilen Ankara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu hukuk büro yönetimi ve sekreterlik bölümüdür.

Geçtiğimiz yıllarda 270 taban puanla öğrenci tercihi alınmıştır. Türkiye başarı sıralaması ise en yüksek 637 bininci, en düşük 1717000’inci kişi kayıt yaptırmış. Ancak Bitlis ve Tunceli’deki programlar yeterli ilgiyi görmediği için kontenjanı doldurmamıştır.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği iş imkanları

İstihdam hem kamu hem de özel de mevcuttur. Adalet Bakanlığı’na bağlı adliyeler en çok tercih edilen çalışma, mesai üretme yerleridir. Buralarda danışma memuru, ön büro memuru olarak iş imkanı yakalanmaktadır. Ancak her isteyen buraya girip çalışamıyor. Bu sebeple özel hukuk büroları, hukuk müşavirlikleri, belediyeler, vakıflar, dernekler, hukuk sekreterliği iş ilanları yayınlamaktadır. Gerekli şartları taşıyanlar buralarda çalışabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yüksek Gerilim Sistemcisi Kimdir Ne İş Yapar

Ayrıca sivil toplum kuruluşları, odalar, icra müdürlükleri gibi hukukla ilgili ihtiyaç duyulan hukuk büro yönetimi ve sekreterliği mezunlarına iş istihdamı sağlamaktadır.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği DGS bölümleri

Bölümden mezun olduktan sonra lisans düzeyinde benzer bölümlerde eğitim görmek isteyenler hangi bölümleri tercih edebilir? 3 tane ilgili bölüm Dikey Geçiş Sınavı başarılması halinde okunmaktadır. Bunlar işletme, halkla ilişkiler ve halkla ilişkiler ve tanıtım olarak sıralanmaktadır.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterliği bölümü mezunları ne kadar maaş alır

Kamuya ait bir kurumda memur olarak atananlar eğitim ve çalışılan yıllar hesaba katılarak maaş hak eder. Özel sektör olarak kabul edeceğimiz hukuk büroları, odalar, dernekler, belediyeler, icra müdürlükleri, barolar ise anlaşmaya göre maaş ödemesi yapar. Her halükarda hukuk sekreteri maaşı asgari ücretin üzerinde seyredecektir.

Hukuk büro yönetimi ve sekreterlik hakkında yapılan yorumlar

Kamuya ait kurum ve kuruluşlarda çalışma şansı oldukça azdır. Genelde serbest çalışanların yanında işe girme durumu söz konusudur. Buralarda da maaş istenilen seviyede değildir. Geçmiş dönemlerde hukuk büroları, avukatlar, barolar, dernekler icra memurlukları bu alandan mezun olmayan vasıfsız sekreterler ile idare ederken; günümüzde hukuk büro yönetimi ve sekreterliği bölümü mezunu olan kişileri çalıştırmayı yeğliyorlar. Bu bakımdan istihdam şansı yüksek diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?