Hunide Sıvılar Neden Tıkanır?

Hunide Sıvılar Neden Tıkanır?

Marketten ya da bakkaldan eskiden olduğu gibi bir şişe kolonya alınmıyor, litrelik bidonlar şeklinde satın alıyoruz ve bol bol kullanıyoruz. Evde bidondan kolonya şişeleri huni yardımıyla dolduruyoruz. Peki hiç dikkatinizi çekti mi? Hunide sıvılar neden tıkanır? Bidondan kolonyaları şişeye aktarmak için boşalttığınız zaman kolonya kolay kolay huniden boşalmaz ve en üstüne kadar yükselir ve huni […]

Marketten ya da bakkaldan eskiden olduğu gibi bir şişe kolonya alınmıyor, litrelik bidonlar şeklinde satın alıyoruz ve bol bol kullanıyoruz. Evde bidondan kolonya şişeleri huni yardımıyla dolduruyoruz. Peki hiç dikkatinizi çekti mi? Hunide sıvılar neden tıkanır? Bidondan kolonyaları şişeye aktarmak için boşalttığınız zaman kolonya kolay kolay huniden boşalmaz ve en üstüne kadar yükselir ve huni tıkanır. İşte bu durumda elimizdeki biraz yukarıya kaldırmamız gerekecektir. Peki neden böyle bir işlem yaptığınızı hiç merak ettiniz mi?

Hunide sıvıların tıkanması

Şimdi sizlere bilimsel olarak hunideki sıvının tıkanmasını açıklayalım.

Şişeye doldurmak için boşaltılan su şişeye aktıkça şişe içindeki kaçacak yer olmayınca hunideki hava sıkıştırmaya başlar. İşte sıkışan hava şişenin içinde hava basıncı oluşturur huninin içindeki suyun ağırlığı ile karşılaşınca ona karşı koyabilecek kadar yükseldiği zaman, suyun akış hızı yavaşlar ve en sonunda akmaz durumda kalır. İşte bu durumda biz huniyi yavaşça yukarıya doğru kaldırarak şişe içinde sıkışan havanın yukarıya doğru çıkmasına izin vermeniz gerekir. Böylece huni içindeki kolonya tekrar şişe içine doğru kolayca akmaya başlayacaktır.

Evde her zaman sıvıları huni yardımıyla bir başka kaba aktarırken bu işlemi yapmamız gerektiği zaman hiç beklemeden hunimizi birazcık yüksekte tutarak çalışırsak hunimizin içinin dolmasına fırsat vermeden kolayca akma işini gerçekleştirebiliriz.

Hatta ihmal edenlerin bu işi iyi düşünüp huni ile şişe arasına gelecek şekilde biraz boşluklu bir şekilde vermeleri halinde insanların biraz yukarıda tutmasını veya huninin içinin dolunca yukarıya kaldırılmasını hiç gerek kalmayacaktır. Hunide sıvıların tıkanması bu şekilde açıklanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hayalimdeki Ev

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?