‘Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ Filmine Diyanet’ten Yapılan Açıklama

‘Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ Filmine Diyanet’ten Yapılan Açıklama

Geçtiğimiz yıl sinemalarda gösterime giren ve geniş yankı uyandıran ‘Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ filmi ile ilgili olarak çok spekülasyon yaşandı. Sonrasında da Diyanetten açıklama geldi. Bazı kesimler tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gösterimdeki bu filme bütçe ayırdığı ve onay verdiği yönündeki eleştirilere de açıklık getirildi. Türkiye’de cumhurbaşkanlığa bağlı, din işlerinden sorumlu kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın […]

Geçtiğimiz yıl sinemalarda gösterime giren ve geniş yankı uyandıran ‘Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ filmi ile ilgili olarak çok spekülasyon yaşandı. Sonrasında da Diyanetten açıklama geldi. Bazı kesimler tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gösterimdeki bu filme bütçe ayırdığı ve onay verdiği yönündeki eleştirilere de açıklık getirildi.

Türkiye’de cumhurbaşkanlığa bağlı, din işlerinden sorumlu kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada şu konulara temas edildi:

“Gösterimdeki ‘Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ adı verilen film hakkında kurumumuz herhangi bir tavsiye kararı ya da onay vermemiştir. Ayrıca ekonomik olarak da destek sağlamamıştır.”

Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ Filmini henüz izlemeyenler varsa önce izlesin sonra da konu hakkında görüşlerini alt bölümde yorumlasınlar.

‘Hz Muhammed Allah’ın Elçisi’ Filmi izle

Peygamberimizin doğumunun ve çocukluğunun anlatıldığı sinema filmi ile ilgili olarak toplumsal ve dini konuların değerlendirilerek şu hususların kamuoyu ile paylaşılmasında yarar vardır.

  • Diyanet İşleri Başkanlığı söz konusu olan filmi ne bütçe olarak ne de konu olarak destek sağladığı asılsız olduğu gibi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Tarihin en zorlu dönemlerinden geçen İslam dünyası, adı geçen film bahane edilerek ötekileştirici, ayrıştırıcı anlayışlardan ve söylemlerden uzak durulmalıdır.
  • Adı geçen sinema filminin yönetmeni ve senaristi film çekilmeden önce başkanlığımıza konu ile ilgili gerekli kısımlar sormuş ve düzeltilmesi gereken bölümler film senaryo aşamasındayken bildirilmiştir. Bazı bölümler düzeltilmiş ancak yeterli olmamıştır.
  • Söz konusu filmde peygamberlerin yaşamlarını bazı bölümleri olağanüstü tasvirlerle anlatılmış, bu da senaryoyu ilgi çekici hale getirmek için yapılmış. Peygamber Efendimizin hayatını anlatırken de aynı yöntemi başvurulduğu gözlenmektedir. Bu durum Batı çevrelerinde İslam karşıtı nefretin artmasına fırsat vermemelidir.
  • Filmde İslam tarihi ile uyuşmayan kurgusal unsurların tarihi gerçekleri yansıtmadığı gözlerden kaçmamaktadır. Söz konusu ‘Allah’ın Elçisi Hz Muhammed’ adlı filmde tarihi gerçeklerden uzaklaştırılmış hayali unsurlar ağırlıklı olarak işlenmiştir. Müslüman kesimin hassasiyetleri dikkate alınmaya çalışırsa da bazı konuların gözardı edildiği ortadadır.
  • İslam’da sinema, tiyatro gibi modern zaman sanat dalları olmadığı için Müslümanlar sanatsal ürünlerin fiziki ile ilgili insan aklında imge veya resim oluşmaması için büyük çaba sarf edilmiştir. Bu durumun özellikle Batı toplumlarında İslamofobik sanat ürünlerinin Müslüman toplumunun bu manadaki duyarlılığı ve hassasiyetine yönelik bir tedirginlik oluşmuştur.
  • İslam dininin başlangıcından beri Hz Peygamberin portresi veya resminin çizilmesi asla tasvip edilmemiştir. Bu sebeple İslam inancı putperestliği ve pagan kültürünü kesinlikle reddetmiştir. Peygamberlerin edebi, dini konuları tarih boyunca sanatsal eserler için kullanılmış, özellikle doğu ve batı sanatsal ürünlerinin meşru olup olmayacağı geçmişten beri tartışılmaktadır. Bu tartışma yıllardan beri devam etmiştir. Bu durumun yargılanması ve eleştirilmesi de oldukça doğaldır.
Peygamberimizin doğumunun ve çocukluğunun anlatıldığı film

Bir önceki yazımız olan Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları başlıklı makalemizde Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır, Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Cuma Salaları Tekrar Okunmaya Başladı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?