İ HARFİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILIR

İ HARFİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILIR

İ HARFİ ÖĞRETİM TEKNİĞİ Bütün harflerin başlangıç noktası olarak da kabul edebileceğimiz bir harftir. i  harfi öğretimi en kolay harflerden biridir. Aslında harf öğretimi başlarken ilk öğretilmesi gereken harflerden biri olması gerekiyor. Milli eğitim ya da bu işe kafayı oranları nasıl düşündüler bilmiyoruz. Zor harflerden birisi olan e harfi, l harfi ile başlamayı öğretmeyi düşünmüşler. Oysa i […]

İ HARFİ ÖĞRETİM TEKNİĞİ

Bütün harflerin başlangıç noktası olarak da kabul edebileceğimiz bir harftir. i  harfi öğretimi en kolay harflerden biridir. Aslında harf öğretimi başlarken ilk öğretilmesi gereken harflerden biri olması gerekiyor. Milli eğitim ya da bu işe kafayı oranları nasıl düşündüler bilmiyoruz. Zor harflerden birisi olan e harfi, l harfi ile başlamayı öğretmeyi düşünmüşler. Oysa i harfi bütün harflerin ilk çıkış noktası gibi düşünülebilir ve dolayısıyla da ilk olarak çocuklara öğretilmesi gereken harflerdi.

 i harfi ikinci grup harflerin ilki.  İ harfini kılavuz çizgili defterimizin ortasındaki genelde kırmızı renkli olan iki çizginin arasına çalıştırmalıdır. Aşağıdan yukarıya doğru hafif bir çıkış ve yukarı çizgiye varınca aynı yerden aşağıya doğru inerken tam çizgiye inmeden diğer harfe geçecekmiş gibi bırakıyoruz.

 Söylediğim gibi çok zor olmayan bir harftir. Lütfen bu harfi öğretirken çocuklarımıza önceki harflerin de nasıl yazıldığını hatırlatmayı, yazdırılmasını, pekiştirilmesini unutmayın!

İçinde i sesi olan kelimeler

Her harfi öğretirken yaptığınız gibi i sesinde de sesi kavratma yöntemini uygulamayı asla ihmal etmeyin. Kavratma nasıl olacak hatırlatalım. İçinde i sesi olan kelimeler bulmasına yardımcı olmalıyız. Bunun için önce öğretmen ya da veliler kolay örnekleri çocuklara anlatmalı, daha sonra çocuğun seviyesine uygun olarak basit kelimelerden hareket ederek i harfinin sesinin kavratılmasına yardımcı olmalıyız. 

i harfi öğretimi

Yine her zaman yapmayı ihmal etmemeniz gereken çalışmalardan birisi de şarkı ile sesleri kavlatmak var. İçinde İ seslerinin bol olduğu şarkılardan çocuklarımıza öğretebiliriz. Onların da eşlik etmesine yardımcı olabiliriz. Daha sonra çalışma kitaplarında i sesi ile ilgili alıştırmaları bol bol yaptırarak çocuğun bu sesi öğrenmesine yardımcı olmalıyız. Her zaman yaptığımız gibi yine uyarı yapma ihtiyacı duyuyorum. Asla ve asla zorlayarak ceza vererek ders çalıştırma yöntemi kullanmayınız. 

Eğer severek isteyerek yapıp öğrendiyse ileriki aşamada çocuğunuza önceki öğrendiği birinci  grup harflerden yeni kelimeler üretmesine yardımcı olunmalıdır. Bunlar neler olabilir? ela, lale, tat,  et,  kelimeleri. Öğretmen daha önce öğretmeye başlamıştı tahmin ediyorum. i  harfi öğretimi  ile oluşabilecek yeni kelimeleri çocuğunuza öğretebilirsiniz ali, ile, elli gibi kelimeleri çocuğunuz çok  kolay idrak edecektir.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  3. Sınıf H.B. Yurdumuzda Dört Mevsim

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?