İbadet Anlayışı ve Din Görevlisi

İbadet Anlayışı ve Din Görevlisi

 İMAMA KIZIP ABDEST BOZMAK İnsanların ibadet anlayışları da değişime uğradı. Camilere gittiğinizde sizin de dikkatinizi çekiyor mu bilmem ama son zamanların cemaati, imamı, cami görevlisi velhasıl camide ibadet amacıyla bulunan herkes bir tuhafıma gitmeye başladı. Kesinlikle tarikat, mezhep tercihi ya da ayrımı yapmadan sadece kendi halimde Allah’a karşı kulluk vazifemi yerine getirmeye çalışan biriyim. Bütün […]

 İMAMA KIZIP ABDEST BOZMAK

İnsanların ibadet anlayışları da değişime uğradı. Camilere gittiğinizde sizin de dikkatinizi çekiyor mu bilmem ama son zamanların cemaati, imamı, cami görevlisi velhasıl camide ibadet amacıyla bulunan herkes bir tuhafıma gitmeye başladı. Kesinlikle tarikat, mezhep tercihi ya da ayrımı yapmadan sadece kendi halimde Allah’a karşı kulluk vazifemi yerine getirmeye çalışan biriyim. Bütün cemaat veya  dini gruplara mesafeliyim.

Cuma namazı kılmak için camiye gittiğimde şaşırtıcı diyebileceğim örneklerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Diyanete ait bir camiye girdiğimde kendine durumdan vazife çıkarmış birinin insanları camiye yerleştirmeye çalışması, metropol bir şehirde hala yöresel şive ile vaaz veren müftüyü dinlemek, yine kıyafetlerinin farklı olmasıyla bakmak zorunda kalıp da gördüğüm bayan cemaat ki bunlar da erkeklerin ortasından geçip caminin alt kısmında bir bölümde Cuma Namazı kılıyor!? Saflara yerleşip oturduğumuzda vaaz veren hocayı değil de yanındaki arkadaşını dinleyen bir başka cemaat…  örnekleri değişen ibadet anlayışına ne denir bilemiyorum.

İbadet ve Din Görevlisi

DİYANET İŞLERİ NASIL GÖREVLENDİRME YAPAR

Diyanet işleri din görevlilerini seçerken hangi kriterlere bakıyor, merak ediyorum. Cuma vaazını veren, ne okumasını becerebilen, ne konuşma kabiliyeti olan, üstelik yıllardır Erzurum şivesi ile müftülüğe devam eden birini ne amaçla, nasıl ve kim tayin eder ya da seçer anlamakta zorlanıyorum. Hadi şive çok önemli değil desek, konuşma yeteneği yok, etkileme becerisi sıfır! Eee, ne diye uyutursun mübarek günde insanları.
Yok mu koskoca Türkiye’de birikimli, hitabeti güçlü, anlatımı tatlı bilge insanlar? Bula bula tek tondan konuşup, söylediklerinin çoğu anlaşılmayan adamları mı müftü yapıyorsunuz… Bunun altında demek ki başka hesaplar dönüyor, diye her insanın aklına gelir. Çok iyi biliyorum ki ilahiyat fakültesi mezunu genç, pırıl pırıl, kendini yetiştirmiş, her türlü görevi layıkıyla yapabilecek yüzlerce din görevlisi kardeşimiz var.
Diyanet’e yakın çevrelerin söylediğine göre, önemli yerlerde Erzurumluların olduğu ve bu sebeple istedikleri kişileri istediklere göreve atadıkları dillendiriliyor. Bu anlattığım müftü örneği de cuk diye oturuyor söylenenlere. Şimdi insanın aklına neler gelmez değil mi? Durmadan “kul hakkı” diyeceksiniz ama en önemli kurumda çalışanlar olarak siz kul hakkı yiyeceksiniz… Bu nasıl perhiz, bu ne lahana turşusu, mu derler bu duruma bilmiyorum. Ya da HOCANIN DEDİĞİNİ YAP, GİTTİĞİ YOLDAN GİTME diye mi açıklayacaksınız yine bu utanç verici yaşananları?
Kime ve nasıl güveneceğiz, diye sormadan geçemiyoruz her şey aşikarken. Özerk olduğu söylenen kurum, birilerinin yemliği olmaktan kurtarılmalı bir an önce. Yoksa imama kızıp abdest bozacağız!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KREDİ KARTI TUZAKLARI

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?