İç Mekan Tasarımı Bölümü Hakkında Merak Edilenler

İç Mekan Tasarımı Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Sosyal hayatın bir parçası olan kültür, sanat ve tasarım uzun bir sürecin sonucunda meydana gelir. Aslında iç mekan tasarımı geniş bir yelpazede ele alınır. Çünkü insanlar hayatları boyunca yaşadıkları ortamların hem işlevsel, hem estetik, hem de teknoloji ile paralel olarak kendi gelenek ve göreneklerine uygun şekilde yapılması için çaba harcamaktadırlar. İnsanların ihtiyaçları ve gereksinim duydukları […]

Sosyal hayatın bir parçası olan kültür, sanat ve tasarım uzun bir sürecin sonucunda meydana gelir. Aslında iç mekan tasarımı geniş bir yelpazede ele alınır. Çünkü insanlar hayatları boyunca yaşadıkları ortamların hem işlevsel, hem estetik, hem de teknoloji ile paralel olarak kendi gelenek ve göreneklerine uygun şekilde yapılması için çaba harcamaktadırlar.

İnsanların ihtiyaçları ve gereksinim duydukları şeyler değişse de mekan olarak yaşadıkları alanlar, tasarımları farklı gelişmeler gösterir. Estetik duygusu gelişmiş olan bireylerin, insanların yaşam alanlarının görsel ve estetik açıdan göz alıcı, cezbedici, sanatsal değer taşıyan unsurlar içermesi için iç mekan tasarımı elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu programda yeterli mesleki donanıma sahip olacak bireyleri topluma kazandırmak için faaliyet yürütmektedir. Bölümden başarı ile mezun olunduktan sonra hem kamu, hem de özel sektörde farklı statülerde görevler icra edilmektedir. Şimdi sizlere iç mekan tasarımı bölümü hakkında merak edilenler üzerine bir yolculuğa çıkalım. Hangi üniversitede bu program okutulmaktadır? Bitirenler nerelerde çalışır? Kimler bu programı tercih etmelidir? Taban puanları kaçtır? Çalışanlar yeterli ücret alabiliyor mu… ve benzer soruların cevaplarına yanıt bulmaya çalışalım.

İç Mekan Tasarımcısı

İç Mekan Tasarımı bölümü nedir

Çoğunlukla iç mimarlık ile karıştırılan bu program, içinde birkaç bileşeni barındırmaktadır. Bazen sadece dekorasyon ile alakalı bir bölüm gibi düşünülür, bazen de tasarım yapan birisi olarak yorumlanır. Şimdi iç mekan tasarımı bölümü nedir, doğru bir tanımlama yapalım.

Sadece estetik bakımdan tasarlama yapmak değil, aynı zamanda yaşanılan ortamların kullanılabilir bir duruma getirilmesi, en ergonomik ve ekonomik şekilde değerlendirilmesi, gerekli sıhhi ya da elektrik-elektronik bağlantıların yapılması gibi konuları da içerir. Dolayısıyla insanların yaşayacağı ya da vakit geçireceği mekanların malzeme seçimi, ölçümü, donatılması, cephe uyumu, mekandan tam olarak faydalanılması için tasarlanması ve estetik açıdan hesaplanması olarak açıklayabiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  A'dan Z'ye Mekatronik Mühendisliği

Kimler iç mekan tasarım bölümünü okumalıdır

Estetik açıdan kendini geliştirmiş olanlar ve sanata, kültüre, insanların yaşam biçimlerine ilgi duyanlar için ideal bir meslek diyebiliriz. Sanatsal yönü gelişmiş veya ilgi duyan, teknolojiyi, kültürü, sanatı takip eden kişiler bu programda eğitim alabilir.

Her türlü mekan tasarımı ve çizim işleriniz için sektörde lider isim;

MUSTAFA TEKİN

0549 503 23 23

https://www.facebook.com/pg/cizimcimustafa

İç mekan tasarımı bulunan üniversiteler

Önlisans programı olan bu 2 yıllık program Türkiye’deki vakıf veya devlete ait eğitim kurumlarının çoğunda yer almaktadır. Eğitim almak için yeterli taban puanları açmak yeterli gelecektir. Hangi üniversitelerde olduğunu tek tek saymak istemiyoruz, siz tercih zamanında puanınıza göre iç mekan tasarımı bulunan üniversitelere göz atarak tercihinizi yapabilirsiniz.

İç mekan tasarımı taban puanları

Temel Yeterlilik Testinden alınabilecek her puan türünde yerleşme olanağı mevcuttur. Özel üniversitelerde paralı olarak okumak isteyenler geçtiğimiz yıl 173 taban puanla eğitim öğretim görme hakkı elde etmiştir. Devlet üniversitesinde ücretsiz okumak isteyenler ise Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksekokulu tercih ederek 185 puanla okuma hakkı elde etmiştir.

Başarı sıralaması ise 1700000 en düşük olarak kayıtlara geçmiştir. Yani bu sıralamanın da altında olanlar istedikleri üniversiteleri, puanları yeterli gelirse yazabilirler.

Sektörde Örnek İsim; Çizimci Mustafa

İç mekan tasarımı iş imkanları

Puanı miktarınca herhangi bir eğitim kurumuna kayıt yaptırıp, 2 yıl önlisans döneminden sonra mezun olan tekniker nerede çalışacak? Mezunların ünvanı hem iç mekan tasarımcısı hem de tekniker olarak geçmektedir. Özel sektörde çalışma hakkı bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi Görüntüleme Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Daha ziyade mimarlık ve mühendislik ile alakalı olan tasarım, çizim gibi işlerle ilgilenir. İnşaat firmalarının maket bürolarında, restorasyon firmalarında proje çiziminde iş imkanı yakalarlar. Mobilya ve dekorasyon atölyelerinde tasarımla alakalı birimlerde istihdam fırsatı elde eder.

Günümüzde işler genelde hazır bilgisayar programları sayesinde hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Bilgisayarla çizim, uygulama, teknik çizim işleri kolay ve çabuk sonuç vermektedir.

İsteyenler kendi işyerini açarak serbest çalışıp firmalarla bağlantı kurup çizim ve tasarım yaparak iş hayatına ortak olurlar.

İç mekan tasarımı dikey geçiş bölümleri

Lisans düzeyinde eğitim alıp akademik kariyer yapmak isteyenler şu programlara DGS sonucuna göre giriş yapabilirler.

  • Mimarlık
  • İç mimarlık ve çevre tasarımı
  • İç mimarlık
  • Geleneksel Türk sanatları
  • Geleneksel Türk el sanatları
  • El sanatları ve üretimi

Yatay geçiş ile de iç mekan tasarımı lisans bölümüne geçiş hakkı bulunmaktadır.

İç mekan tasarımcısı nerede çalışır

Her geçen gün genişleyerek artmaktadır teknik eleman eksikliği gerçek manada hat safhadadır. İşini en iyi derecede yapanlar mobilya ve dekorasyon atölyelerinde, restorasyon firmalarında, mühendislik ve mimarlık ofislerinde, maket yapım ofislerinde hem teknik hem de idareci kadrolarında istihdam olanağı yakalayabilmektedir.

Fuarların aranan tasarımcısı Mustafa TEKİN

İç mekan tasarımcısı maaşı ne kadar

Mezun olduktan sonra yukarıda saydığımız sektörlerden herhangi birinde istihdam fırsatı bulan iç mekan tasarımcısı maaşı çalışılan firma, kurum, şirket ölçeğine göre değişkenlik gösterir. Başlangıç asgari ücretin üstünde olur. Yıllar içerisinde 2 katı 3 katı civarında bir maaş alma durumu mevzubahis olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Mecburi midir?

Dileyen kendi bürosunu açıp tasarım, çizim işleri yapıp serbest gelir sağlar. Bu durumda iç mekan tasarımı bölümü mezununun maaşı, bağlantıları iyi kurması halinde ve kendini iyi ifade edip tanıtması neticesinde katlanarak artacaktır.

İç mekan tasarımı bölümü hakkında yapılan yorumlar

Toplumda yapılan yorumlar hem olumlu hem de olumsuz olarak dikkat çekmektedir. Negatif olarak yapılan yorumlar, genelde bir işe yaramadığı, onun yerine iç mimarlık ya da mimarlık okumanın daha mantıklı olacağı şeklindedir.

Pozitif yönü ise kurumsal firmalarda tasarım danışmanı olarak çalışılarak fırsat verilmesi, önemli olan diploma değil yetenek ve ortaya konulan ürün olduğu yönündedir.

Aslına bakarsanız, en doğrusu programda aktif olarak eğitim alan ya da mezun olup şu an hangi aşamada olduklarını yazmak isteyenler bizlere bilgi verebilir. Gerçekten de programda okumak, mezun olmak, sonrasında iş bulmak, alınan maaş gibi merak edilenlere cevap verirlerse herkes bilgilenmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?