İçmek Basit Bir Olay Değildir

İçmek Basit Bir Olay Değildir

İçme Olayı; İnsanlar yemeklerin yanında ya da susadıkları zaman sıvı ihtiyacı hissedarlar ve sıvı ihtiyacını gidermek için en çok su içerler. Her kültürün farklı sıvı tüketme alışkanlığı vardır. Türkler çay olmadan, yani çay içmeden bir günü asla geçiremezler. Başka milletlerde damak tatlarına göre farklı içecek alışkanlıkları sayesinde bu sıvı ihtiyacını giderme yolunu bulurlar. Kimileri kahve […]

İçme Olayı; İnsanlar yemeklerin yanında ya da susadıkları zaman sıvı ihtiyacı hissedarlar ve sıvı ihtiyacını gidermek için en çok su içerler. Her kültürün farklı sıvı tüketme alışkanlığı vardır. Türkler çay olmadan, yani çay içmeden bir günü asla geçiremezler.

Başka milletlerde damak tatlarına göre farklı içecek alışkanlıkları sayesinde bu sıvı ihtiyacını giderme yolunu bulurlar. Kimileri kahve içmeden duramaz kimileri meyve suyu içmeden günü geçiremez kimileri bira içer kimileri kola içer kimileri de süt ayran ve benzeri sıvıları içerler.

Sıvıyı içme nasıl gerçekleşir

Bizim size asıl anlatmak istediğimiz konu kimlerin ne içtiği değil, nasıl içtiği boyutunu açıklamaya çalışmaktır. İnsanlar herhangi bir içecekleri zaman içinde sıvı olan bir kabı veya nesneyi önce dudaklarına değdirir sonra o sıvıyı yudumlayarak sıvının insanların ağzına dökülmesinin sebebi nedir bunu hiç düşündünüz mü? Eğer 1 şişe içecek olsaydı onu ağzınıza yani dudaklarınızla içmeye çalışsaydınız şişeyi yukarıya kaldırmadan şişenin içindeki sıvıyı içmeye çalışsaydınız bu mümkün olur muydu?

İçme olayı nasıl olur

Hayvanları bilmiyoruz ama insanlar herhangi bir içecek içeceği zaman önce akciğerlerini şişirmek zorundadır. Çünkü bu şişirme işlemi ağzının içindeki havanın yoğunluğunu azaltır ve ağzının içindeki basıncı düşmesine yardımcı olur. İnsanlar bir şeyi içerken ağzının dışındaki hava basıncı ağzının içindeki sıvıyı bu düşük basıncı olan alana girme zorlamasından kaynaklanmaktadır.

İçme olayı nasıl olur

İçi herhangi bir sıvı ile dolu olan bir şişenin ağzına dudaklarımızla kapatırsak o sıvıyı içimize çektiğimiz imkansızdır çünkü sebebi sıvıların üzerinde bulunan ve ağzımızın içindeki bulunan basınç oranı aynı seviyededir. İçme olayının gerçekleşmesi için elinizdeki su dolu kabı önce başınızın üzerine kaldırmanız gerekir ve aynı zamanda ters çevirmeli siniz işte durumda yer çekimi gerçekleşerek sıvının ağzınıza atması ile içme olayı gerçekleşmiş olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eskiden Oynanan Oyunlar

Insanlar bilime ve sanata yönelmesi bütün bu günlük hayatta yaşanan olayların sebeplerini açıklamak mümkün olmayacaktı.

Bilimin esasında karmakarışık halde bulunan matematiksel bir şekilcilik ve deneyselcilik bulunmamaktadır. Aksine bilimin özünde gücünü gerçek hayatta neler olup bittiğini öğrenmek amacıyla yapılan ısrarla ve dürüst çalışmalar yatmaktadır. İçmek basit bir olay olsaydı anlatması da zor olmayacaktı.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?